Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
poniedziałek, 09 maja 2016

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Durąg

Woj. Warmińsko-Mazurskie

Powiat: Ostródzki

Jak dotrzeć: Jadąc 'siódemką' z Ostródy w kierunku Warszawy, za miejscowością Grabin skręcamy w prawo kierując się drogą na Kraplin (droga nr 175). Zatrzymujemy samochód za mostem na rzeczce Grabiczek. Po lewej stronie drogi szukamy zwalonych drzew, które pozwolą nam pokonać strumień Dylewka. Następnie trzymając się brzegu rzeczki  idziemy 'w górę', wchodząc na kulminacje wzgórz docieramy do wałów grodziska

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska:  Grodzisko położone jest na wysokich wzgórzach tworzących zbocza doliny rzeczki Dylewka. Grodzisko jest  trzy członowe. Do naszych czasów najlepiej zachowały się umocnienia członu najbardziej wysuniętego na południe. Jego rozmiary to 60 metrów na 22 metry. Obiekt posiada od strony wschodniej wysokie na 4-5 metrów wały oraz płytką fosę. Od strony południowej grodziska broni głęboka fosa. Od strony północnej znajdowały się dwa podgrodzia - dziś trudne do rozpoznania w terenie. Od strony wschodniej gród broniło blisko 60 metrowe urwisko. Obiekt jest niezwykle malowniczo położony.

Grodzisko na mapie hipsometrycznej

Badania Archeologiczne: Spotkałem się z dwoma datowaniami obiektu, wczesnośredniowieczne (kultura pruska) i późne średniowiecze (krzyżackie założenie obronne).Być może obiekt był dwufazowy ?

Opis wycieczki: Durąg to drugie grodzisko, które odwiedziłem z synem podczas zimowej wycieczki na Warmię. To co wyróżnia założenie w Durągu to niezwykle malownicze położenie, w widłach rzek Grabiczek i Dylewka. Dylewka w tym miejscu płynie niezwykle głębokim wąwozem, którego zbocza są wysokie na kilkadziesiąt metrów. Naszym głównym problemem na początku wycieczki była kwestia: jak 'przeskoczyć' rzeczkę Dylewka ? I tu uwaga  - drzewa, przez które można przedostać się na brzeg, na którym leży grodzisko znajdują się bardzo blisko mostu na Grabiczce. My tych drzew na początku nie zauważyliśmy, a idąc dalej wąwozem takich przewróconych drzew już nie ma. Próba przeskoczenia rzeczki może skończyć się kąpielą, co przy temperaturze -15 stopni na pewno nie należałoby do przyjemności. Spacer dnem wąwozu (tak jak my to zrobiliśmy) dostarczy mnóstwo ładnych widoków, rozmiary wąwozu są naprawdę imponujące. Gród od strony wąwozu był po prostu nie do zdobycia. Idąc dalej tym wąwozem trafiamy na ogromny kamień, którego obwód ma 13 metrów.

Wysoko w tle widok wzgórza grodziska widziana z dna wąwozu.

Jak widać na zdjęciu niezły 'kamyk' :-)

Ślady dawnego bruku ?

Nie potrafiliśmy przeskoczyć tej rzeczki i nieco zawiedzeni wracamy do auta. No cóż - nie pierwszy to raz będziemy musieli wrócić w to samo miejsce i  ponownie spróbować odnaleźć grodzisko. Syn chciał już wracać na kwaterkę, ja jednak wiedziony intuicją sprawdziłem jeszcze brzeg rzeczki w pobliżu mostu i oczywiście odkrywam wspomniane wcześniej drzewo tworzące naturalny most. Zostało nam bardzo mało czasu - słońce zaczęło już zachodzić - więc pędem kierujemy się w stronę grodziska.

Naturalny mostek...

Obiekt w Durągu, a raczej to co przetrwało do naszych czasów, nie  jest jakiś spektakularny. Niewielki, wąski majdan i fosa odcinająca grodzisko od reszty wzgórza. Cały urok tego grodziska polega jednak na niesamowitym położeniu - grodzisko leży na skraju  blisko 60 metrowej przepaści, a w dole wije się rzeczka Dylewka. Być może część majdanu i wałów obsunęły się do płynącej poniżej rzeki. Gród posiadał jeszcze dwa podgrodzia, ale ja nie zauważyłem po nich jakiś wyraźnych śladów w terenie. Być może dlatego, że na obejrzenie całego obiektu mieliśmy naprawdę mało czas.

 

Wały grodziska Durąg.

Majdan grodziska, z wyraźnym wgłębieniem interpretowanym jako miejsce po budynku.

Wzgórze grodziska góruje nad okolicą.

Zdjęcia grodziska i jego okolic

Głęboka fosa, chroniąca dawny gród.

Ślad po dawnej drodze prowadzącej na grodzisko

Gród w Durągu zapewne było założeniem krzyżackim (przynajmniej w ostatnim okresie funkcjonowania) i związany  był z rodem rycerzy Duringów. Ród ten przybył na pruskie ziemie na początku XIV wieku z Turyngii. Co ciekawe, jeden z rycerzy -Mikołaj During - po bitwie pod Grunwaldem przeszedł na polską stronę i zajął zamek w pobliskiej Ostródzie. Prawdopodobnie przystąpił do związku Jaszczurczego, który później wszedł w skład Związku Pruskiego. Związek Pruski bardzo mocno przyczynił się do wybuchu wojny trzynastoletniej i w konsekwencji ostatecznej klęski Krzyżaków. Dzięki tej historii grodzisko w Durągu przestaje być anonimowe...

23:20, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 17 kwietnia 2016

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Grazymy

Woj. Warmińsko-Mazurskie

Powiat: Olsztyński

Jak dotrzeć:  Należy zjechać z drogi numer 16 (Ostróda-Olsztyn),kierując się na wioskę Grazymy. Przed wjazdem do wioski po prawej stronie mijamy grodzisko. Pagórek grodziska jest widoczny drogi, więc nie powinno być problemu z odnalezieniem śladów dawnych fortyfikacji.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska:  Grodzisko położone jest na wysokim pagórku nad jeziorem Bobrzynek. Niedaleko pagórka płynie strumyk, który stanowi naturalną fosę grodziska. Zbocza wzgórza są bardzo strome i zapewne zostały sztucznie przeprofilowane. Majdan grodziska otacza dookolny wał wysokości około 2-3 metrów (od strony majdanu). Na środku majdanu znajduje się wyraźne wypiętrzenie. Grodzisko ma średnicę około 40 metrów. 


Badania Archeologiczne: Grodzisko datowane jest na XI-XIII wiek. Kultura pruska.
Opis wycieczki: Grazymy odwiedziłem w pierwszych dniach stycznia 2016 roku podczas kilkudniowego, zimowego wypadu ze znajomymi w okolice Łukty. Zimowe wycieczki na Warmię stają się powoli naszą rodzinną tradycją. Bardzo lubię Warmińskie krajobrazy, trochę przypominające Kaszuby. Na grodzisko w Grazymach planowałem wybrać się z synem rowerem, ale trochę zaskoczyła nas pogoda. Ponieważ -15 stopni to raczej słaba temperatura na rower, więc tym razem zwiedzimy grodziska starając się podjechać jak najbliżej samochodem. Grodzisko w Grazymach znajduje się po prawej stronie drogi,przed samym wjazdem do wioski. Obiekt jest pięknie położony, na wysokim wzgórzu, które okala strumień wypływający z pobliskiego jeziora. Latem las, który porasta teren dawnego grodu musi dobrze maskować  wały dawnego grodu. Teraz zimą, gdy drzewa już dawno zrzuciły liście dokładnie widać pozostałości bardzo dobrze zachowanych wałów. Poniżej korony wałów widać również wyraźne ślady po suchej fosie.

Na zdjęciu  strome wzgórze grodziska, poniżej widać płynący strumień

Syn 'napiera' na wzgórze grodziska

Widok na skute lodem jezioro Bobrzynek

Pomimo setek lat, które upłyneły od czasu funkcjonowania grodu, pagórek zachował swój obronny charakter i nawet teraz sforsowanie stromych stoków wymaga  krótkiej wspinaczki. Można żałować, że las  w tym miejscu jest bardzo gęsty. Gdyby nie to, z wałów grodziska  roztaczałby sie piękny widok na jezioro Bobrzynek . Już po powrocie z wycieczki, podczas tworzenia tego wpisu, przeczytałem więcej na temat historii wsi Grazymy. Dowiedziałem się, że na przeciwko grodziska, po drugiej stronie drogi znajduje się ogromny kamień, z którym związane są dwie legendy. Jedna z nich mówi, że pod kamieniem znajduje się klucz do zamku/grodu, który zapadł się pod ziemię. Druga  wspomina o studni pełnej skarbów, którą przykrywa ten kamień. Po raz kolejny widać, że pamięć o dawnych grodach zachowała się w lokalnych opowieściach. Niestety przed wyjazdem zrobiłem słabe rozpoznanie miejsc, które ewentualnie chcę odwiedzić i nie wiedziałem o istnieniu tego kamienia.

 

 

Zdjęcia wałów i majdanu grodziska

 We wsi Grazymy, znajduje się również pięknie położony pałac. Zbudowano go na wysokim wzgórzu, na fundamentach starszej budowli. Historia tego miejsca sięga co najmniej czasów krzyżackich, kiedy to jednym z właścicieli wioski był rycerz Grasim.  Szczególnie interesujący wydaje się pobliski przypałacowy park i liczne aleje obsadzone starym drzewami, które rozchodzą się z Grazym w kierunku pobliskich wiosek. Niedaleko pałacu, na wzgórzu, które zostało przed wiekami sztucznie usypane (strażnica ? kurhan ?) znajduje się cmentarz rodziny von Steinów - dawnych właścicieli pałacu. Tereny Prus Wschodnich, to  według mnie niezwykle piękne tereny zarówno krajobrazowo jak i historycznie. Uwielbiam prosty,ceglany gotyk krzyżackich zamków i kościołów, piękno śródleśnych jezior, smutek zaniedbanych pałacy, ślady po gęstej niegdyś sieci lokalnych linii kolejowych, no i oczywiście liczne grodziska pruskie, które często były świadkiem krwawego podboju tych terenów przez Zakon Krzyżacki. Polecam, wybrać się do Grazym rowerem i zwiedzić wszystkie te miejsca korzystając z tego cudownego środka lokomocji jakim jest rower. Ja na pewno  postaram się jeszcze tutaj wrócić, właśnie na rowerze.

piątek, 25 marca 2016

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Równo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć:  Z miejscowości Równo kierujemy się polną drogą na północ w kierunku przysiółka Rówieńko. Prowadzą tam dwie drogi, ja proponuję wybrać drogę zachodnią. Po przejechaniu około 1,5 km po prawej stronie znajduje się rozległe wzgórze, na którym przed wiekami zbudowano gród.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska:  Grodzisko zajmuje szczyt wyniosłego pagórka. Grodzisko posiada wał dookolny, który najwyższą wysokość osiąga od strony wschodniej. Widać wyraźne ślady po dawnej bramie i drodze, która prowadziła do grodziska. Od strony wschodniej założenie obronne dodatkowo było bronione przez fosę. Rozmiary grodziska to 160m na 50m, wysokość wałów od 4 do 2 metrów.


Fragment mapy z warstwą ukształtowania terenu prezentujący grodzisko Równo

Badania Archeologiczne:  Grodzisko posiada średniowieczną metrykę.
Opis wycieczki: Swoją wycieczkę zaczynam, tam gdzie zakończyłem zwiedzanie grodziska w Rumsku. Leśną drogą jadę rowerem w kierunku wsi Rumsko. Uważny obserwator, szybko dostrzeże, że droga biegnie szlakiem dawnej linii kolejowej. To pozostałości połączenia kolejowego Słupsk-Cecenowo, które funkcjonowało tutaj kilkadziesiąt lat temu. Linia zakończyła swój żywot jak wiele innych w 1945 roku, za sprawą 'trofiejnych' oddziałów Armii Czerwonej. O historii tej drogi świadczą ogrodzenia pobliskich pól zbudowanych z dawnych podkładów kolejowych.

Zdjęcie dawnej linii kolejowej Słupsk-Cecenowo

Specyficzne ogrodzenie- słupki to dawne podkłady kolejowe.

Rozłożysty dąb w okolicach wsi Rumsko

Docieram do wsi Rumsko, na rozstaju dróg mijam imponujący  dąb  i kieruję się dalej w stronę wsi Równo. Jadąc brukowaną drogą mozolnie wspinam się na szczyt wzniesienia. Wzgórze porośnięte bukowym lasem szybko zdradza swoje tajemnice - przed wojną był tu niemiecki cmentarz, którego pozostałości widać do dziś. Teren jest bardzo pofałdowany i przypuszczam, że są to ślady po dawnych kurhanach. Kurhany w tej okolicy (okolice Główczyc), są częstym elementem krajobrazu.

Zdjęcia wzgórza z dawnym niemieckim cmentarzem i kurhanami (prawdopodobnie)

Jadę dalej, mijam senną wioskę Równo, kierując się na malutką wioseczkę Rówieńko. Po przejechaniu około 1.5 km, po prawej stronie drogi rozpoczyna się ciąg stromych wzgórz. Wspinam się na szczyt wzniesienia szukając grodziska. To właściwie jedno rozległe wzgórze z kilkoma kulminacjami. Po kilkunastu minutach poszukiwań, w najgęściej zarośniętym miejscu trafiam na leśną dróżkę prowadzącą wprost na grodzisko. I tu uwaga - latem to miejsce jest prawdopodobnie bardzo mocno zarośnięte, dlatego polecam wycieczkę jesienną lub wczesnowiosenną porą roku. Majdan gęsto porastają krzaki i młode drzewka, ale późną jesienią widać wyraźnie pozostałości dawnych wałów Od północnej strony wzgórza, z wałów grodziska rozpościera się fantastyczny widok na okolice.

Droga prowadząca na grodzisko

Zdjęcia wałów grodziska, widać jak gęsty jest w tym miejscu młody las. 

Widok z wałów grodziska...

To dobre miejsce na krótki odpoczynek i kontemplacje tego efektownego grodziska. Jest późna jesień, niedługo nadejdzie, zmierzch więc czas ruszać w drogę powrotną. Na pewno powrócę w tym roku w te okolice - czeka tu na mnie jeszcze niejedno grodzisko.

Mostek nad dawną linią kolejową

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33