Najbliższa miejscowość/Nazwa: Stare Miasto/ Szwedzki szaniec
Województwo: Pomorskie
Powiat : Sztumski
Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest około 1 km na północ-wschód od wsi Stare miasto, w zakolu rzeki Dzierzgoń
Współrzędne geograficzne:
Stan grodziska: Bardzo dobrze zachowane. Grodzisko w kształcie owalu, otoczone fosą z pojedynczym wałem. Od strony rzeki brak wału, (być może osunął się). Dodatkowo znalazłem resztki wału przed grodziskiem, związany zapewne z podgrodziem lub stanowił dodatkową linię umocnień. Powierzchnia grodziska około 40 arów. Wysokość wałów dochodzi do 2,5 metra, głębokość fosy 1,5 metra.
Atrakcyjność grodziska: 5 (skala od 1 do 5)
Opis wypadu: Wyprawę rozpoczynam od bardzo ciekawego średniowiecznego kościoła w Stary Mieście. Kościół jest ślicznie położony na niewielkim wzniesieniu. To jeden z moich ulubionych kościołów w tej okolicy. Prosty wiejski gotyk i kamienno ceglane mury- takie jak lubię. Na lokalnych forach przeczytałem że podobno kiedyś wisiał w nim obraz Rembrandta. Warto zatrzymać się na chwilę i obejrzeć ten uroczy kościółek.


Na zdjęciu powyżej grób córki ostatniego zarządcy w majątku W Prakwicach

Mam problemy ze znalezieniem odpowiedniej drogi, która poprowadzi mnie w okolice grodziska. Wiem, że grodzisko zlokalizowane jest w zakolu rzeki, wiec najpierw staram sie wyjść z wioski następnie trawersuje rozorane pola w kierunku rzeki.
Posuwam się w góre rzeki, a sama rzeka zmienia swój charakter. Nurt staje sie bardziej bystry, rzeka płynie teraz w głębokim jarze ( głębokość dochodzi do 20 metrów). Głęboki jar upewnia mnie że zmierzam w dobrym kierunku. Po drodze ciekawostka, znajduję sporej wielkości kamień z niemieckimi napisami. To jeden z kamieni cesarza Wilhelma. Cesarz ten uwielbiał polować w okolicy Dzierzgonia i Kamieńca Co bardziej udane polowania celebrował specjalnymi kamieniami z krótkim opisem polowania. Ten który odnalazłem jest poswięcony dębowi cesarskiemu, który cesarz posadził właśnie w tym miejscu. Po dębie pozstał tylko stary pień.

Już zaczynam się zastanawiać czy nie przegapiłem grodziska jak to już nie raz mi się zdarzało. I właśnie wtedy z daleka dostrzegam kilkumetrowe wały. Grodzisko jest położone w większym zakolu rzeki Dzierzgonka. W tym miejscu brzegi jaru maja wysokość kilkanastu metrów. Rzeka otacza grodzisko trzech stron. Miejsce ma wybitne walory obronne. Wał aktualnie ma wysokość około 2/3 metrów . Z wałów grodziska mamy piękny widok na głęboki jar rzeki.

Na zdjęciu powyżej stara droga prowadząca do grodziska




Zdjęcia powyżej przedstawiają w wały grodziska ze starego miasta
Teren grodziską porastają 100 letnie dęby, podkreslają wiekowość tego miejsca i nadają uroku. Pogoda mi sprzyja słoneczko dopiero co wzeszło i dobrze oświetla teren grodziska. Niedaleka grodziska odnajduję pozostałości wału, który prawdopodnie był pierwszą linią obrony lub wyznaczała granice podgrodzia. Piękne miejsce - głęboki jar rzeki, wokół szumią stare drzewa, czujemy tutaj upływ wieków. Grodzisko bardzo widowiskowe.

Powyżej ślady dodatkowego wału towarzyszącego grodzisku.


Historia: Wg znalezionych przeze mnie źródeł jest to pruskie grodzisko średniowieczne. Powstało 'na potrzeby' walk z Krzyżakami około roku 1230. Zostało zniszczone przez krzyżaków w trakcie walk z plemionami pruskimi.
Badania archeologiczne: Przed II wojną światową Niemcy prowadzili badania sondażowe. Po wojnie badanie były przeprowadzane w roku 1973 i 1987.