Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
czwartek, 06 stycznia 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Klasztorek
Woj Pomorskie
Powiat Kwidzyńskie
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się na wyspie. Dlatego najlepsza pora na odwiedzenie grodziska jest podczas srogiej zimy. Od strony wsi kierujemy się, w stronępółwyspu. Droga na półwysep kończy się bramą. Wzdłuż płotu schodzimy do jeziora. Uwaga idziemy tylko i wyłącznie gdy jesteśmy pewni, że lód jest wystarczająco gruby. Stąd kierujemy się na widoczną z brzegów wyspę (Około 100-150 metrów po lodzie)
Stan grodziska: Grodzisko jest świetnie zachowane. Grodzisko posiada kilkunastometrowej wysokosci wały (miejscami podwójne), kilkumetrową fosę oraz stosunkowo niewielki majdan.
Atrakcyjność grodziska: 5
Badania archeologiczne/historia grodziska: Grodzisko wielokrotnie badane. Stwierdzono obecność czlowieka od IV wieku do XV wieku. Grodzisko prawdopodobnie  zamieszkiwała ludność słowiańska.
Opis: Skorzystałem z bardzo mroźnej zimy 2009/2010 i samotnie odwiedziłem grodzisko położone na wyspie koło wioski Klasztorek. Zacheciły mnie do tego opisy imponujących wałów tego grodziska. Faktycznie  grodzisko prezentuje się ciekawie już z daleka od strony jeziora.

Na zdjęciach powyżej widok na grodzisku od strony jeziora

Z oddali widać wysokie wały grodziska. Sama wyspa, na której leży grodzisko najprawdopodobniej została sztucznie utworzona poprzez przekopanie półwyspu. 
Nad powstałym kanałem zbudowano most. Spaceruję sobie po wysokich wałach grodziska rozmyślajac jak wyglądał ten gród 800 lat temu.

Powyżej zdjęcia wałów grodziska Klasztorek

Niemniej ciekawy co wyspa jest sam półwysep. Na jego końcu  znajdują się pozostałości cmentarza tam ruiny koscioła z XIII/XIV wieku. Kościół ten jest często wspominany w kontekście postaci biskupa Christiana. Biskupa, ktory miał nawrócić plemiona pruskie. Wymowna jest też nazwa wioski -Klasztorek - być może był to kościół przyklasztorny. Klasztorek to bardzo interesujące miejsce dla poszukiwaczy przeszłości.

 

Na zdjęciach ruiny starego koscioła w Klasztorku.

 

 

niedziela, 02 stycznia 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Kołodzieje
Woj. Pomorskie
Powiat Kwidzyn
Jak dotrzeć: Grodzisko trudne do zlokalizowania ze względu na słabe oznaczenie w terenie. Najlepiej wyruszyć ze wsi Kołodzieje kierując się polnym drogami na południowy półwysep jeziora Grażymowskiego. Od centrum wsi kierujemy sie w kierunku zachodnim pilnując brzegów jeziora. Po około 1 km docieramy do półwyspu.
Stan grodziska: Grodzisko jest bardzo słabo czytelne w terenie. Grodzisko od kilkudziesięciu lat jest rozorywane, co spowodowało znaczne zniszczenie wałów i fos. Widać ślady po fosie i wale, od strony północnej półwyspu. Od strony południowej grodzisko chronione było bardzo wysokim brzegami jeziora.r
Atrakcyjność grodziska : 2
Badania archeologiczne/historia grodziska: Grodzisko wielokrotne badane. Ostatnio w ramach programu Adalbertus. Grodzisko użytkowane od czasów epoki żelaza. Co ciekawe jest to grodzisko słowiańskie (większość grodzisk w tej okolicy to grodziska pruskie)
Opis wyprawy: Grodzisko leży w moich rodzinnych stronach. Wydawało by się, że nie powinno być kłopotu z jego lokalizacją. Niestety zlokalizowanie go okazało się niezwykle trudne. Po pierwsze grodzisko jest oznaczone na bardzo niewielu mapach, po drugie jest oznaczone błędnym miejscu. Jezioro Grazymowskie nad którym leży grodzisko ma kilka półwyspów i jedna z map wskazuje po prostu niewłaściwy półwysep. Brzegi jeziora w średniowieczu były bardzo gęsto zaludnione. Patrząc po ilości odkryć archeologicznych było to jedno w wybijających się centrów osadnictwa na pograniczu słowiańsko-pruskim we wczesnym średniowieczu. Podsumowując odbyłem dwie wycieczki do Kołodziej nad jezioro Grażymowskie. Pierwsza z nich odbyła się na półwysep północny. Pomimo że  stosunkowo stromy brzeg półwyspu sugerował istnienie grdziska
nie znalazłem tam przekonujących dowodów na istnienie grodziska. Nie chciałem tak łatwo się poddawać, poszperałem trochę w materiałach archeologicznych i okazało się, że grodzisko powinno się znajdować po przeciwnej stronie jeziora (południowej). Kolejna wyprawa zakończyla się sukcesem, po 1,5 kilometrowym spaceerze (wyruszając od Kołodziej) dotarliśmy z synkiem i tatą na grodzisko położone na półwyspie.

Grzesiu i dziadek dzielnie maszerują w stronę domniemanego grodziska.

Brzeg jeziora Grażymowskiego, w oddali wyspa a po prawej stronie kraniec półwyspu.

Dziadek i wnuczek dzielnie szukają grodziska.

Niestety w tej chwili grodzisko to własciwie stromy pagórek na końcu półwyspu. Ponieważ na grodzisko jest od wielu rozorywany przez rolnika, tylko po niewielkich wzniesieniach i zagłębieniach możemy się domyślić, gdzie przebiegała linia wałów i fos. Za to z grodziska roztacza się piękny widok na jezioro i okolicę, miejsce nie pozbawione jest uroku, pomimo braku wyraźnych wałów i fos. Interesująca może być również niewielka wyspa znajdująca się niedalego półwyspu, ale to zostawię sobie na inną wyprawę.

Widok na grodzisko, widać pagórek na którym się wznosiło. Zagłębienie  to wypłaszczona fosa.

Wyspa niedalego grodziska, być może tam też coś można znaleźć ?

 

 

 

 

sobota, 27 listopada 2010

Najbliższa miejscowość/Nazwa: Kamionka/Poganek
Województwo: Warmińsko-Mazurskie
Powiat: Iławski
Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest na półwyspie jeziora Slim, niedaleko Iławy
Stan grodziska: Grodzisko dobrze zachowane. Pojedyncza linia wałów
Atrakcyjność grodziska: 4 ( w skali 1-5)
Opis: Poganek to bardzo dobrze znane grodzisko ziemi iławskiej. Odnotowuje je wiele źródeł. Wieś Kamionka w której leży grodzisko ma prastare korzenie. Przez Kamionkę przechodził ważny szlak handlowy - Via Regia, tutaj zatrzymywali się kupcy na odpoczynek. Za czasow pruskich wieś nazywała się Protest. Do grodziska startuje od strony Iławy, czerwonym szlakiem. Szlak wiedzie mnie leśną drogą, wzdłuż której wytyczona jest ścieżka edukacyjna. Mijam podmokły las, dawne wilcze doły- bardzo dobra wyprawa z kijkami nordic walking.
Docieram do brzegów niezwykle urokliwego jeziora slim.

Na zdjęciu powyżej  piękne jezioro Slim.

Dawna Via Regia wiedzie mnie wzdłuż jeziora. Docieram w końcu do Kamionki (jesteśmy jakieś 5 km od Iławy), już z daleka widzę górujące nad okolicą wzniesienie blisko jeziora. Na jego szczycie znajduje się cel dzisejszej wyprawy. Przechodzę  przez wieś i zaczynam kombinować jak dotrzeć na półwysep. Jak zawsze  okazuje się, że de fakto idę dokoła, a droga która powinna być najprostrzą prowadzi w niezłą gestwinę.

Zalesiona górka w oddali to właśnie Poganek.


Po małym błądzeniu trafiam w końcu na grodzisko. Lubię tą chwilę kiedy z oddali widzę już linię wałów, wtedy wiem że znowu się udało :). Wały otaczają szczyt sporego pagórka. Wał najwyższy jest od strony lądu, najniższy od strony jeziora. Wały mają wysokość od 1 m do około 2,5 w najwyższym punkcie grodziska. Wał  poprowadzony jest  po linii elipsy.

 

 

Na zdjęciach powyżej wały i majdan grodziska

Robię sobie spacerek wałami grodziska zastanawiając się jak to wyglądało 1000 lat temu. Na dole leżała spora wioska położona przy szlaku handlowym, zapewne mieszkańcy również zajmowali się handlem. W razie napadów, wojen mieszkańcy szukali schronienia za palisadą grodu na półwyspie. Z półwyspu roztacza się piękny widok na jezioro Slim. W ogóle okolica bardzo sprzyja spacerom, polecam niedaleki zamek krzyżacki w Szymbarku. Grodzisko nie zawodzi. Pod tym linkiem trafimy na stronę z legendą związana z grodziskiem.

Badania archeologiczne: