Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 15 stycznia 2017

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Łosino

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 21 w kierunku Słupska, w miejscowości  Łosino skręcamy w prawo w ulicę Starowiejską. Jadąc dalej tą ulicą opuszczamy wioskę i zatrzymujemy się w pobliżu mostu na Słupi. Tu zostawiamy samochód i przesiadamy się na rowery. Zaraz za mostem skręcamy w prawo i trzymamy się brzegu rzeki. Po przejściu około 300 metrów trafiamy na wał grodziska, znajdujący się tuż przy brzegu rzeki.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska: Potężny wał grodziska w dużej części zachował się do naszych czasów. Niestety zmiana koryta rzek spowodowała, że część wału i majdanu została zniszczona przez  rzekę. Zachował się 70 metrowej długości odcinek wału wysoki na około 10 metrów oraz  niewielki fragment majdanu.

Grodzisko widziane na mapie z warstwą hipsometrii

Badania archeologiczne: Grodzisko datowane jest na VIII-IX wiek

Opis wycieczki: Grodzisko w Łosinie to najmniejszy  z obiektów odwiedzonych podczas wycieczki po grodziskach w okolicy Słupsku. Dawna warownia jest pięknie położona w zakolu rzeki Słupi. Niestety grodzisko do naszych czasów nie zachowało się w całości -podczas regulacji rzeka zmieniła swoje koryto i rozmyła dużą część wału oraz część majdanu. Odcinek wału, który zachował się do naszych czasów jest mimo wszystko świetnie zachowany i posiada imponującą wysokość około 10 metrów. Wał oddzielone jest od stałego lądu wąskim kanałem rzeki. Ciekawe czy kanał jest pochodzenia nowożytnego czy może za czasów funkcjonowania warowni gród również posiadał fosę ?  W każdym razie, teraz żeby zobaczyć wał z bliska, musimy przeskoczyć ten kanał . Przypuszczam,  że podczas wysokiego stanu wody przeskoczenie tego kanału może to być niewykonalne....

Kanał Słupi oddziela wały od 'stałego' lądu

Wysokość wału imponuje...

Ze szczytu wału mamy piękny widok na rzekę Słupię i całą okolicę.  Widać, że nie tylko ja doceniam piękno tego miejsca - na koronie wału postawiono ławeczkę. Wielka szkoda, że grodzisko nie zachowało się w całości- wtedy z pewnością byłoby jednym z bardziej efektownych grodzisk Pomorza. 

Jak widać na powyższych zdjęciach, wejście na wały wymagają odrobinę wysiłku...

Tajemnicze kamienie znajdujące się na majdanie grodziska. 

Uważnie obserwując mapę z warstwą ukształtowania terenu można zauważyć  linię drugiego niewysokiego wału. Przypuszczam, że grodzisko posiadało podgrodzie otoczone niewysokim wałem, który zachował się do naszych  czasów w szczątkowej formie. Zdecydowanie polecam odwiedzenie grodziska w Łosinie - to miejsce może być mocnym punktem podczas rowerowej wycieczki doliną rzeki Słupi.

Kolejne grodzisko 'zdobyte' :-)

18:15, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 listopada 2016

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ciecholub

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć: Z miejscowości Ciecholub kierujemy się na zachód, drogą asfaltową w kierunku wsi Pustowo. Około 1 km przed miejscowością Pustowo skręcamy po prawej stronie w leśną drogę. Kluczowe jest dotarcie do głębokiej doliny rzeczki Dzika. Poruszając się dołem doliny, wzdłuż brzegów rzeki docieramy do wyniosłego wzgórza, na którym leży grodzisko.

Atrakcyjność grodziska: 5

Stan grodziska: Pozostałości grodu położone są na wysokim wzgórzu, które znajduje się w dolinie niewielkiej rzeki. Obiekt w Ciechlubiu jest grodziskiem wyżynnym z dookolnym wałem. Wały grodziska sięgają kilku metrów (mierząc od strony majdanu) i są bardzo dobrze zachowane.Od strony północnej wał przecina szeroka wyrwa - to zapewne miejsce dawnej bramy. Od tej strony grodzisko opływa rzeczka Dzika, która stanowiła naturalną fosę dawnego grodu. Od strony zachodniej przypuszczalnie znajdowała się osada przygrodowa. Gród położony był w miejscu o wybitnych, naturalnych walorach obronnych. Rozmiary grodziska to 170mx120m licząc podstawę wałów.    

   

Grodzisko na mapie z warstwą ukształtowania terenu

      
Badania Archeologiczne: Grodzisko na pewno było badane - niestety nie posiadam szczegółowych informacji na temat tych badań.

Opis wycieczki: Obiekt w Ciecholubiu to drugie grodzisko, które zwiedziłem podczas rowerowej wycieczki w okolicach Słupska. Obiekt jest bardzo duży, położony w poblizu rzeki - miało być łatwo, miło i przyjemnie... Kolejny raz spotkała mnie niespodzianka - zaskakująco dużo wysiłku kosztowało mnie odnalezienie pozostałości dawnego grodu.Wyruszyłem na rowerze od strony szosy Borzysław-Ciecholub, szybko odnalazłem zalesiona dolinę rzeki Dzika, ale tutaj zaczęły się problemy. Gęsty las, który mocno ograniczał widoczność, sprawił że nie byłem w stanie odnaleźć grodziska. Za słabo przestudiowałem topografię terenu - byłem pewny, że tak dużego obiektu nie da się przegapić. Błądząc po lesie wspinałem się na wzgórza, na których szczycie znajdowały się sporej wielkości kamienie. Jedno z takich wzgórz, wyglądało na miejsce po zniszczonym kamiennym kręgu.

Pozostałości kamiennego kręgu lub miejsca kultowego  ?

I tu mała dygresja - okolice Ciecholubia są wręcz 'usiane' kurhanami. Na pewno kiedyś wrócę jeszcze w te okolice, żeby obejrzeć pozostałości kurhanów...

Za pierwszym razem niestety ominąłem grodzisko i musiałem wrócić do punktu wyjścia, tzn do doliny rzeczki Dzika. Popełniłem prosty błąd - szukałem grodziska na zboczach doliny tymczasem grodzisko położone jest na wzgórzu znajdującym się pośrodku doliny. Idąc dołem doliny, wzdłuż rzeki w końcu trafiłem na grodzisko. Uroda tego miejsca wynagrodziła kilkugodzinne poszukiwania.

 

 Widok na wały grodziska ...

 

Na zdjęciach powyżej 'korona' wałów grodziska...

Widok na majdan grodziska

 

Wczesną wiosną okolice grodziska wyglądają przepięknie - rzeczka, malownicze grodzisko, potężne, pomnikowe dęby porastające wały dawnego grodu... Obiekt w Ciecholubiu to na pewno jedno z najpiękniej położonych grodzisk jakie widziałem. Niedostępna okolica przyczyniła się do tego, że wały grodziska są wspaniale zachowane. W tym miejscu nietrudno jest przenieść się wyobraźnią 1000 lat wcześniej i wyobrazić sobie jak funkcjonował dawny gród. Podczas spaceru po koronie wałów trafiam na wiekowe, pomnikowe dęby.

Poniżej wałów płynie leniwie rzeczka o zawadiackiej nazwie 'Dzika' ...

 

Selfie z dębami :-)

 

Obsunięcie ziemi odsłania pozostałości kamiennego płaszcza wałów.

 

Grodzisko w Ciecholubiu to jedno z najbardziej efektownie wyglądających grodzisk jakie odwiedziłem. Gorąco zachęcam do obejrzenia tego miejsca...

15:55, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (1) »
niedziela, 30 października 2016

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sycewice

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest kilkaset metrów na południowy wschód od centrum wsi. Z terenu dawnego parku dworskiego kierujemy się polną drogą na południe, pokonując tory kolejowe, dalej na lewo wzdłuż torów. Za chwilę droga odbija na południe, biegnąc u podnóża ogromnego kurhanu. Następnie droga prowadzi nas w kierunku lasu, który kryje pozostałości dawnej warowni.

Atrakcyjność grodziska: 5

Stan grodziska: Grodzisko zlokalizowane jest na wysokim, morenowym wzgórzu, zajmując jego północne zbocze. Jest to grodzisko wyżynne, z dookolnym wałem. Wały grodziska są bardzo dobrze zachowane, ich wysokość dochodzi do kilku metrów. Majdan grodziska jest bardzo pofałdowany. Dawny gród dodatkowo broniła fosa, szczególnie dobrze zachowana od wschodniej strony grodziska. Rozmiary grodziska licząc z podstawą wałów to 110 na 80 metrów.

Grodzisko na mapie z ukształtowaniem terenu, w prawy górnym rogu widać również kurhan.


Badania Archeologiczne: Z moich informacji wynika, że obiekt badany był tylko sondażowo. Grodzisko datowane na IX-X wiek.
Opis wycieczki: Jest wczesna wiosna anno domini 2016. Już niedługo wiosenna wegetacja ukryje pozostałości dawnych grodów pośród krzewów i gęstej roślinności. To ostatnia chwila, żeby obejrzeć grodziska w całej okazałości. Tym razem udam się w okolice Słupska, na wycieczkę rowerową po okolicznych grodziskach. Jako pierwszy cel wybrałem obiekt w Sycewicach. W Sycewicach  był kiedyś pałac, po którym pozostały fundamenty oraz pozostałości przypałacowego parku. Mi najbardziej przypadły do gustu piękne aleje obsadzone starymi drzewami. Jedną z takich alei kieruję się na południe, przekraczam tory kolejowe linii Słupsk - Koszalin.Skręcając za przejazdem kolejowym w lewo, następnie odbijam na południe w kierunku pobliskiej  kępy drzew. Krzewy i drzewa jeszcze nie zdążyły się zazielenić, dlatego już z daleka widać, że drzewa porastają niewielkie wzgórze.  Pagórek otoczony podmokłymi łąkami, ma nienaturalny regularny kształt - to potężny kurhan. Obiekt jest świetnie zachowany, u jego podnóża leżą wielkie kamienie, niewątpliwie związane z kurhanem. To chyba największy kurhan jaki widziałem na Pomorzu. Przypuszczam, że kurhan był związany z grodem...

Powyżej kilka zdjęć wielkiego kurhanu w Sycewicach

Jadąc dalej drogą, kieruję się na południowy- zachód do pobliskiego lasu. Las ten skrywa pozostałości dawnej warowni. Obiekt w Sycewicach jest świetnie zachowany. Wały  imponują wysokością i dobrym stanem zachowania. Co ciekawe grodzisko nie zajmuje kulminacji wzgórza, a raczej jego północny stok. Majdan grodziska jest bardzo pofałdowany. Jedyne co razi, to duża ilość śmieci walających się na majdanie grodziska. Bardzo polecam wycieczkę do Sycewic - potężne wały, malownicze pozostałości dawnego grodu.

 

Grodzisko Sycewice, na powyższym zdjęciu po lewej stronie widać pozostałości dawnej fosy.

 

Powyżej zdjęcia potężnych wysokich wałów grodziska Sycewice

Wracam do auta podziwiając dęby, którymi obsadzono stare drogi wokół Sycewic. Czasami te dawne drogi prowadzą w tej chwili donikąd, pozostały tylko szpalery wiekowych dębów. Szumiąc opowiadają nam historie sprzed wieków ....

 

Szpalery dębów w Sycewicach

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33