Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
sobota, 16 czerwca 2018

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Mały Płock

 

Województwo: Podlaskie

 

Powiat: Kolneński

 

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 63 w kierunku Kolna, przejeżdżając przez Mały Płock należy skręcić w lewo w ulicę Grodzką. Następnie  jadąc dalej, opuszczamy wioskę i po przejechaniu około półtora kilometra dojeżdżamy do grodziska leżącego na prawo od drogi.

 

Atrakcyjność grodziska: 4+

 

Stan grodziska: Grodzisko w Małym Płocku jest typu pierścieniowatego. Zabytek jest bardzo dobrze zachowany. Wały są wyraźnie widoczne z pobliskiej drogi i nie sposób ich przegapić.  Wysokość wałów sięga miejscami 10 metrów wysokości, średnica  grodziska około  110 metrów.  Zachowały wyraźne  ślady po dwóch  bramach. Interesująco przedstawia się majdan grodziska, który przyjmuje kształt wewnętrznego grodziska stożkowego. Na wałach grodzisko znajduje się tabliczka informująca, że mamy do czynienia z zabytkiem archeologicznym :-).

malyplock13malyplock14Powyżej dwaj zdjęcia map ze strony geoportal, grodzisko przedstawione na warstwach zdjęć lotniczych oraz hipsometrii. Widać potężne wały i prawie idealny pierścieniowaty kształt.

 

Badania archeologiczne: Grodzisko i osada przygrodowa była badana przez archeologów w latach siedemdziesiątych XX wieku. Okres funkcjonowania grodu został określony na XII-XIV wiek, od X wieku funkcjonowała na tym terenie duża osada hutniczo-kowalska.

 

Opis wycieczki: Po długiej, długiej przerwie wracam do prowadzenia bloga o grodziskach - mam nadzieję, że na dłużej :-). Opisem dawnego grodu w Małym Płocku rozpoczynam cykl wpisów o monumentalnych grodziskach Podlasia. Grodzisko w Małym Płocku położone jest niedaleko ruchliwej drogi Łomża - Kolno. Jadąc na rodzinną uroczystość, postanowiliśmy z synem połaczyć przyjemne z pożytecznym tzn. odpoczynek na długiej trasie ze zwiedzaniem grodziska. W miejscowości Mały Płock odbijamy w lewo i po przejechaniu 1.5 kilometra juz z daleka widzimy świetnie zachowane wały grodziska. Zabytek znajduje się bardzo blisko drogi, kilka chwil i już wspinamy się na potężne wały.

malyplock1malyplock4malyplock5malyplock3Powyższe zdjęcia prezentują widok grodziska od strony drogi.

 

Grodzisko w  Małym Płocku jest malowniczo położone w zakolu niewielkiej rzeczki Cetna. Obiekt jako jeden z niewielu grodzisk oznaczony jest tabliczką 'Zabytek archeologiczny'. Z wałów grodziska roztacza się rozległy widok na pobliskie łąki. Bardzo ciekawie prezentuje sie majdan grodziska, który przyjmuje kształt gródka stożkowego otoczonego suchą fosą. Powstanie grodziska łączy się z Księstwem Mazowieckim, jego zadaniem była ochrona granic - najpierw przed najazdami Prusów a później Krzyżaków. Gród w Małym Płocku został zniszczony przez tych ostatnich w roku 1405. Z grodziskiem związana jest lokalna legenda o 'białym' rycerzu Pomściborze, który dzielnie bronił grodu przed Krzyżakami. Gród wg legendy został zdobyty na skutek zdrady jednego z obrońcow, a Pomściborowi ledwo udało się zbiec. Uciekając przepowiedział Krzyżokom klęske w wielkiej bitwie, po której zakon już się nie podniesie oraz to, że będzie strzec tych szańców przez długie wieki. Podobno po dziś dzień wieczorami można zobaczyć rycerza-zjawę, który snuje się po wałach dawnego grodu ;-).

 

malyplock6malyplock9Na wałach dawnego grodu

malyplock7malyplock8Widok stożkowego  majdanu grodziska.

 

Na majdanie grodziska urządzono  miejsce na przysłowiowego 'grilla'. Trudno się dziwić  - wysokie wały osłaniają od wiatru a miejsce,jak to zwykle bywa w przypadku grodzisk,  jest niezywkle malownicze. Jeśli będziecie kiedyś w okolicy Kolna, koniecznie zajedźcie na grodzisku w Małym Płocku. Kto wie, może zobaczycie białego rycerza, który ciągle strzeże swojej małej ojczyzny...

malyplock12malyplock2

czwartek, 16 marca 2017

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Kukowo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Opis wycieczki: Tym razem zamieszczam wpis nietypowy, o tematyce 'około grodziskowej', opisujący kurhany i kamienie graniczne dawnego Państwa zakonu krzyżackiego, które znajdują się między wsiami Żoruchowo i Kukowo. Opuszczając grodzisko w Żoruchowie, pędzimy z synem na rowerach  w kierunku zabudowań wioski Żoruchowo. Czeka nas tutaj typowy dla ziem odzyskanych kontrast - pałace, wioski folwarczne zagospodarowane zostały po wojnie przez PGRy. Dawne zabudowanie pałacowe sąsiadują z poPGRowskimi bloczkami z wielkiej płyty. Pałac w Żoruchowie aktualnie jest własnością prywatną i wygląda na to, że znajduje się w całkiem niezły stanie. Wiele podobnych pałaców nie miało takiego szczęścia. Wiele z nich przetrwały drugą wojnę światową, potem często niszczały w okresie PRL'u, podczas transformacji ustrojowej i nawet teraz ich los bywa różny. Z Żoruchowa kierujemy się brukowaną drogą w kierunku wsi Bięcino. Na skraju Żoruchowa zatrzymujemy się przy imponującym dębie. Dęby to moje ulubione drzewa, a te największe zawsze robią na mnie duże wrażenie.

Stary dąb w Żoruchowie, jak widać nie jest łatwo go objąć ;-)

Jadąc dalej czekają nas kolejne niespodzianki, po około 2 km po prawej stronie widać pozostałości trzech monumentalnych kurhanów (trzeci z nich to raczej  grupa mniejszych kurhanów).  Dwa z nich są bardzo dobrze widoczne z drogi. Kurhany są porośnięte przez stare drzewa,  latem zapewne przypominają zwykłe kępy drzew. Przy samej drodze, niedaleko kurhanów znajduje się ogromny głaz - być może kiedyś znajdował się na pobliskim kurhanie. Ten ogromny kamień idealnie nadawałby się na stelę. Po lewej stronie drogi kępy drzew prawdopodobnie również kryją kurhanowiska. Starożytne kopce wyglądają niezwykle malowniczo w majowym słońcu.

Zebrane kamienie w lesie niedaleko kurhanów ...

'Ta droga długa jest, nie wiadomo gdzie jej kres ....'

Kurhany, zdjęcia zrobione z drogi...

 

Potężny głaz, specjalista musiałby się wypowiedzieć, czy nosi ślady obróbki

Okolicy rzeki Łupawy obfitują w tego typu zabytki - oprócz kurhanów, można tutaj obejrzeć pozostałości megalitycznych grobowców korytarzowych. Bardzo ciekawy artykuł poświęcone tej tematyce napisał  kolega Tomek Wiktorzak - link do artykułu. Mijamy kurhany i za chwilę skręcamy w prawo w stronę Kukowa. Kilkaset metrów przed pierwszymi zabudowaniami wioski, po prawej stronie, na polu dostrzegamy główny cel naszej wycieczki - dwa kamienie graniczne państwa krzyżackiego. Na jednym z nich wyryty jest charakterystyczny krzyż. Takie same krzyże powtarzają się na kilku podobnych kamieniach znalezionych na dawnej granicy państwa Krzyżackiego.

Kamienie graniczne, z pięknie zachowanym krzyżem, który miał informować tym, że podróżny przekracza granicę Państwa krzyżackiego

Polecam obejrzeć podobne kamienie na następujących stronach: http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=1848 , http://www.fluidi.pl/o,4539/Kamien_graniczny_rycerzy_krzyzowych , http://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP4E09

Niedługo wrócimy z  synem w dolinę rzeki Łupawy przyjrzeć się bliżej tutejszym kurhanom i megalitom....

06:49, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 lutego 2017

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Żoruchowo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 213 w kierunku Główczyc, na wysokości skrzyżowania do Żoruchowa skręcamy w lewo (w przeciwną stronę niż droga do Żoruchowa). Jedziemy dalej leśną drogą staramy się na rozwidleniach wybierać kierunek 'w lewo'. W ten sposób docieramy do rzeczki Brodniczki i tam rozglądamy się w poszukiwaniu grodziska :-)

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska: Grodzisko położone jest na cyplu, którego zbocza stromo opadają do kotlinek. Jedną z tych kotlinek płynie strumyk, który wpada do rzeczki Brodniczka. Od strony wschodniej grodzisko posiada podwójną, dobrze zachowaną linię wałów i fos. Wał dookolny jest słabo widoczny. Szacowane wymiary grodziska to 100mx40m.

Grodzisko na mapie z warstwą ukształtowaniem terenu

Badania Archeologiczne: Grodzisko badane sondażowe w 1969 roku. Obiekt był użytkowany już w czasach kultury łużyckiej, później gród funkcjonował jeszcze w czasach wczesnego średniowiecza.

Opis wycieczki: Grodzisko w Żoruchowie odwiedziliśmy z synem podczas jednej z wycieczek rowerowych w długi weekend majowy 2016. Na początku obawiałem się, że będziemy mieli problemy z odnalezieniem grodziska, ale poszło nadspodziewanie łatwo. Po dotarciu do rzeczki Brodniczka, dość szybko  odnajdujemy wysoki cypel grodziska. Od strony rzeki cypel jest bardzo zarośnięty gęstym lasem. Idziemy wzdłuż cypla docieramy do podwójnej linii wałów poprzecznych odcinający majdan grodziska od reszty cypla. Wały i fosy są bardzo dobrze zachowane. W środkowej części wałów fosy zostały zasypane, tworząc jakby most prowadzący na majdan dawnego grodu.  Grodzisko od strony wałów zaporowych prezentuje się świetnie. Dobrze zachowane wały i fosy, specyficzny, naturalnie obronny charakter tego miejsca nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z pozostałościami dawnych fortyfikacji. Najmniej ciekawie  wygląda majdan grodziska - płaski i zarośniętego gęstym lasem.   

Powyżej potok i droga prowadząca wzdłuż  grodziska

 

Zdjęcia wałów poprzecznych grodziska

Z drugiej strony cypla głębokim wąwozem płynie strumyk, który wpada do Brodniczki. Strumyki,kotliny i samo grodzisko tworzą niezwykle malownicze miejsce.  Odpoczywamy chwilę przy szemrzących potokach, delektujemy się wiosennym, słonecznym dniem. Grodzisko w Żoruchowie to doskonałe miejsce na spacer lub przejażdżkę rowerową. My pozostawiamy grodzisko i ruszamy w kierunku wioski Żoruchowo, tam czekają na nas kurhany oraz kamienie graniczne państwa krzyżackiego. Ale o tym w kolejnym wpisie...

Kolejne ujęcie drogi biegnącej poniżej majdanu grodziska

Potok  płynący jedną z kotlinek - widok z daleka i bliska :-)

 

16:38, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33