Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 30 października 2016

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sycewice

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest kilkaset metrów na południowy wschód od centrum wsi. Z terenu dawnego parku dworskiego kierujemy się polną drogą na południe, pokonując tory kolejowe, dalej na lewo wzdłuż torów. Za chwilę droga odbija na południe, biegnąc u podnóża ogromnego kurhanu. Następnie droga prowadzi nas w kierunku lasu, który kryje pozostałości dawnej warowni.

Atrakcyjność grodziska: 5

Stan grodziska: Grodzisko zlokalizowane jest na wysokim, morenowym wzgórzu, zajmując jego północne zbocze. Jest to grodzisko wyżynne, z dookolnym wałem. Wały grodziska są bardzo dobrze zachowane, ich wysokość dochodzi do kilku metrów. Majdan grodziska jest bardzo pofałdowany. Dawny gród dodatkowo broniła fosa, szczególnie dobrze zachowana od wschodniej strony grodziska. Rozmiary grodziska licząc z podstawą wałów to 110 na 80 metrów.

Grodzisko na mapie z ukształtowaniem terenu, w prawy górnym rogu widać również kurhan.


Badania Archeologiczne: Z moich informacji wynika, że obiekt badany był tylko sondażowo. Grodzisko datowane na IX-X wiek.
Opis wycieczki: Jest wczesna wiosna anno domini 2016. Już niedługo wiosenna wegetacja ukryje pozostałości dawnych grodów pośród krzewów i gęstej roślinności. To ostatnia chwila, żeby obejrzeć grodziska w całej okazałości. Tym razem udam się w okolice Słupska, na wycieczkę rowerową po okolicznych grodziskach. Jako pierwszy cel wybrałem obiekt w Sycewicach. W Sycewicach  był kiedyś pałac, po którym pozostały fundamenty oraz pozostałości przypałacowego parku. Mi najbardziej przypadły do gustu piękne aleje obsadzone starymi drzewami. Jedną z takich alei kieruję się na południe, przekraczam tory kolejowe linii Słupsk - Koszalin.Skręcając za przejazdem kolejowym w lewo, następnie odbijam na południe w kierunku pobliskiej  kępy drzew. Krzewy i drzewa jeszcze nie zdążyły się zazielenić, dlatego już z daleka widać, że drzewa porastają niewielkie wzgórze.  Pagórek otoczony podmokłymi łąkami, ma nienaturalny regularny kształt - to potężny kurhan. Obiekt jest świetnie zachowany, u jego podnóża leżą wielkie kamienie, niewątpliwie związane z kurhanem. To chyba największy kurhan jaki widziałem na Pomorzu. Przypuszczam, że kurhan był związany z grodem...

Powyżej kilka zdjęć wielkiego kurhanu w Sycewicach

Jadąc dalej drogą, kieruję się na południowy- zachód do pobliskiego lasu. Las ten skrywa pozostałości dawnej warowni. Obiekt w Sycewicach jest świetnie zachowany. Wały  imponują wysokością i dobrym stanem zachowania. Co ciekawe grodzisko nie zajmuje kulminacji wzgórza, a raczej jego północny stok. Majdan grodziska jest bardzo pofałdowany. Jedyne co razi, to duża ilość śmieci walających się na majdanie grodziska. Bardzo polecam wycieczkę do Sycewic - potężne wały, malownicze pozostałości dawnego grodu.

 

Grodzisko Sycewice, na powyższym zdjęciu po lewej stronie widać pozostałości dawnej fosy.

 

Powyżej zdjęcia potężnych wysokich wałów grodziska Sycewice

Wracam do auta podziwiając dęby, którymi obsadzono stare drogi wokół Sycewic. Czasami te dawne drogi prowadzą w tej chwili donikąd, pozostały tylko szpalery wiekowych dębów. Szumiąc opowiadają nam historie sprzed wieków ....

 

Szpalery dębów w Sycewicach

wtorek, 11 października 2016

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Bogdany

Woj. Warmińsko-Mazurskie

Powiat: Braniewo

Jak dotrzeć: Z Fromborka kierujemy się do wsi Bogdany. Zaraz za mostkiem nad rzeką Baudą, należy skręcić w lewo w polną drogę. Po przejechaniu około 300 metrów  po lewej stronie drogi widać imponujący wał grodziska

Atrakcyjność grodziska: 5

Stan grodziska: Grodzisko położone jest w zakolu rzeki Baudy, na rozległym wzgórzu. Obiekt posiada dwie linie potężnych wałów kilkumetrowej wysokości. Od strony rzeki grodzisko nie posiada wałów. Rozmiary grodziska to około 170 na 150 metrów. Widać wyraźnie przerwę w wałach, gdzie prawdopodobnie znajdowała się brama dawnego grodu.


Grodzisko przedstawione na mapie z warstwami ukształtowaniem terenu

Badania Archeologiczne: Obiekt wielokrotnie badany archeologicznie w latach 1959, 1967-1970 oraz 2010-2012. Grodzisko dwufazowe - kultura pruska, kultura krzyżacka, użytkowane w okresie od IX do początków XIV wieku. Na terenie grodziska znaleziono również ceramikę ze znacznie starszego okresu, ale trudno określić charakter obiektu w okresie starszym niż IX wiek.


Plan grodziska pochodzący ze sprawozdania z badań archeologicznych z roku 1970 (dokument dostępny 'w sieci')

Opis wycieczki: Wracam do jednego z moich ulubionych regionów Polski - Wysoczyzna Elbląska. Podczas wycieczki rowerowej w okolicach Fromborka chcę z kolegami obejrzeć kilka interesujących miejsc, między innymi grodzisko Bogdany. Wysoczyzna Elbląska to prawdziwe zagłębie grodzisk, a obiekt w Bogdanach jest jednym z najciekawszych. Do pozostałości dawnych fortyfikacji docieramy rowerami, klucząc duktami leśnymi. Pierwsze co zwraca uwagę to potężne wały grodziska - nie ma szans, żeby przegapić tak monumentalne grodzisko. Grodzisko posiada podwójną linią wałów. Wały te są stosunkowo daleko oddalone od siebie, dzieląc grodzisko na dwa wyraźne człony. Od wschodniej strony gród posiadał dodatkową, trzecią linię wałów. Od strony północnej grodu broniła stroma skarpa opadająca  w kierunku rzeki Baudy. Grodzisko funkcjonowało od IX do XIV wieku. W początkowym okresie obiekt zapewne był siedzibą któregoś z wysokich rangą pruskich możnowładców. Być może w pierwszym okresie (IX-X wiek) gród miał bronić okoliczną ludność przed atakami wikingów. Po zwycięstwie Krzyżaków, gród został przekształcony w tzw zamek przejściowy (analogia do Starego Dzierzgonia ?). Na terenie grodziska znaleziono ślady po ceglanej wieży. Po okrzepnięciu państwa Krzyżackiego, zamek w tej lokalizacji okazał się zbędny i został opuszczony.

 

Zdjęcia wałów grodziska Bogdany

Z grodziskiem związane jest jeszcze jedno ciekawe miejsce - Teufelsberg. To cmentarzysko i miejsce kultu położone również nad rzeką Baudą, na wysokiej skarpie. Skarpa jest bardzo zarośnięta i zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce późną jesienią. Kto czytał książkę 'Pan Samochodzik i zagadki Fromborka' ten na pewno skojarzy grodzisko Bogdany. To tutaj Pan Samochodzik szukał obozowiska archeologów a znalazł straszliwego Asa :-). Wycieczka na grodzisko Bogdany to obowiązek każdego fana serii książek o Panu Samochodziku. Podczas wycieczki odwiedziłem z kolegami jeszcze jedno tajemnicze miejsce - Górę Świerkową. Proszę spojrzeć poniżej na wygląd tego wzgórza na mapach z hipsometrią. Niestety miejsce to zostało mocno przekształcone podczas budowy nowożytnych umocnień i trudno w tej chwili dojść na ile profil pagórka został zmieniony podczas budowy bunkrów ?

Na środku mapy widać górę Świerkową - sztucznie splantowane wzgórze z linią wału. Powstaje pytanie czy wzgórze ukształtowali Niemcy budując tam pod koniec lat trzydziestych bunkry  czy może wykorzystali walory obronne dawnego grodziska ?

Podsumowując wycieczkę - jak zwykle - Wysoczyzna Elbląska nie zawodzi. Na pewno postaram się tu wrócić, np. po to by zobaczyć grodzisko o sympatycznej nazwie Góra Gigantów...