Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
piątek, 24 października 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Rowokół (Smołdzino)
Woj. Pomorskie
Powiat: Słupski
Jak dotrzeć: Do zwiedzenia mamy dwa grodziska. Najlepiej zaparkować samochód na dużym parkingu na wylocie drogi ze Smołdzina do Słupska. Stąd szlak turystyczny prowadzi na wierzchołek wzgórza, gdzie znajduje się pierwsze grodzisko. Dużo trudniej trafić na drugie grodzisko położone na południowo-wschodnich stokach. Rada jest prosta:-) - schodząc z wierzchołka należy się kierować leśnymi drogami na południowy wschód.

Atrakcyjność grodzisk: 5
Stan grodziska: Na wzgórzu Rowokół znajdują się dwa grodzisko. Pierwsze znajduje się na samym szczycie wzgórza. Wały układają się w kształt koła o średnicy 60 metrów. Wysokość wałów sięga 1,5 metra. Wały są przerwane w czterech miejscach. Grodzisko miało zapewne charakter kultowy. Drugie grodzisko znajduje sie na południowo-wschodnich zboczach Rowokołu. Rozmiary tego obiektu to 100 metrów na 70 metrów. Wały grodziska sięgają miejscami wysokości 2 -2,5 metra.

Widok grodzisk na górze rowokół na mapie z warstwą ukształtowania terenu

Badania Archeologiczne: Badania archeologiczne prowadzone były w latach 1962, 1977,1996. Wynik badań przemawiają za kultowym charakterem tego miejsca.

Opis wycieczki: Podczas krótkiego wypoczynku w Łebie, razem z dziadkami wybraliśmy się na wycieczkę na świętą górę Słowińców - Rowokół. Wzgórze zdecydowanie dominuje nad okolicą, jest doskonale widoczne znad brzegów jeziora Łebsko. Całkiem dobrze widać go nawet z okolic Łeby. Sam szczyt wzgórza też jest bardzo charakterystyczny- jest stromy i  'ostro' zakończony. Wzgórze ma ma wysokość 115 m npm więc czeka nas mały  spacerek - dla mnie i Grześka to rozgrzewka - ale dla dziadków wejście na szczyt na pewno stanowiło wyzwanie.

 

 

 

 

Powolutku do góry!

Całe wzgórze i jego okolice porasta las, a sama droga na szczyt przypomina chwilami dolne partie szlaków w Sudetach lub Bieszczadach. Przyjemne podejście psuje ostatni odcinek szlaku prowadzący drewnianymi schodami. W okolicach szczytu widać dobrze zachowane pozostałości dawnych wałów z  fosą niewielkiej głębokości. Wały przerwane są w czterech miejscach dzieląc okrąg wałów na cztery ćwiartki. Na zdjęciu z mapą rzeźby terenu wyraźnie widać kilka dróg, które prowadziły na szczyt w linii prostej  - drogi północne, południowe, wschodnie. Ciekawe czy wały na szczycie od początku były przerwane w tych czterech miejscach ? Na szczycie postawiono  potężną stalową wieże obserwacyjna. Wejście na  wieże jest biletowane - rozmawiałem chwilę z Panem z PTTK'a - przed wojną szczyt wzgórza nie był zalesiony, szkoda że szczyt nie pozostawiony 'łysy', bo jednak ta wieża bardzo szpeci wierzchołek, ale bez niej ze szczytu nic byśmy nie zobaczyli. No cóż jest, jak jest...

Seria zdjęć wałów okalających wierzchołek Rowokołu

Podczas gdy dziadkowie powolutku wchodzili na szczyt, ja z synkiem szybko zbiegliśmy ze szczytu kierując się w kierunku południowo wschodnim odnaleźć drugie grodzisko. Drugi obiekt dość dobrze kryje się w leśnych ostępach i nie jest łatwo go znaleźć. Grodzisko ma wypukły majdan i jest mocno zarośnięte przez drzewa i krzewy. Widać wyraźnie miejsce gdzie przed wiekami istniała brama grodziska. Wały grodziska zachowały się całkiem dobrze, jednak dla mnie dużo ciekawiej prezentowały się wały wokół wierzchołka góry. Spacerując po zboczach góry nie trudno dostrzec gęstą sieć leśnych dróg przechodzących przez masyw góry, ciekawe jakie rytuały odbywały się wieki temu w tym miejscu ? Badania archeologiczne mówią nam jedynie o wielkich paleniskach, zapewne o charakterze kultowym. Z górą Rowokół związane jest kilka lokalnych legend, przytoczę tutaj jedną z nich: przed wiekami banda piratów upodobała sobie wzgórze ja kryjówkę zrabowanych skarbów. Skarby ukryte są w jednej z kotlinek pod szczytem. Skarbów do tej pory strzeże diabeł, który szaleje szczególnie podczas niedzielnych nabożeństw, spowijając szczyt we mgłach.

Zdęcia grodziska położonego na zboczu Rowokołu.

 Góra w przeszłości nazywana była Górą Skruchy - prawdopodobnie z  powodu pielgrzymek, które dawniej się tu odbywały. W późny średniowieczu na szczycie wzgórza wybudowano kościół pod wezwaniem św Mikołaja - patrona rybaków. Wszystkie te fakty i legendy pośrednio potwierdzają, że sakralny charakter tego miejsca sięga najdawniejszych czasów. Piękne miejsce - mamy tutaj rozległe widoki, dziką przyrodę i bardzo ciekawą historię.  Niemiecki ekspresjonista Karl Schmidt-Rottluff uwiecznił Rowokół na intrygującym obrazie.  Warto wspomnieć, że niedaleko stąd w okolicach Główczyc  znajduje się duża ilość grodzisk i kurhanów, które planuje odwiedzić w niedalekiej przyszłości...

Rowokół widzian od strony jeziora Łebsko