Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 27 października 2013

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Płońsk/Góra Kawałkowskiego

Woj. Mazowieckie

Powiat: Płońsk

Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się na terenie miasta. Pozostałości  wałów grodziska znajduje się na wzgórzu przy ulicy 19 stycznia, niedaleko rzeki Płonki.

Atrakcyjność grodziska: 2

Stan grodziska: Grodzisko położone jest w środku osiedla.  Do naszych czasów zachowały się pozostałości wałów, które swoim obrysem przypominają kształt podkowy. Prawdopodobnie są to pozostałośći wałów wewnętrznego gródka. Grodzisko było dwuczłonowe: gród właściwy i umocnione wałem podgrodzie. Na wałach posadzono krzewy ozdobne.

Badania archeologiczne: Grodzisko było wielokrotnie badane w latach 1958-1965, 1975-1980 oraz w roku 2007. Historia grodziska sięga VI-VII wieku i zostało rozbudowane/przebudowane na przełomie X i XI stulecia. Wały grodziska sięgały niegdyś na wysokość 5m. Wznoszono je typową dla Słowian techniką przekładkową.
Opis: Płońsk to pierwsze grodzisko znajdujące się na terenie województwa Mazowieckiego jakie udało mi sie odwiedzić. Przerwa w trakcie jazdy samochodem z Warszawy do Gdańska okazała sie dobrym pretekstem, żeby zobaczyć to miejsce. Położenie grodziska raczej nietypowe - w środku osiedla. Jednocześnie obiekt nie został kompletnie zniszczony, jak to zazwyczaj bywa w takich przypadkach. W każdym razie śmiesznie wyglądają pozostałości wczesnośredniowiecznych wałów na tle PRL'owskich bloków -  duży kontrast :-).

Powyżej widok z satelity na grodzisko w Płońsku

 

 

Widok na wzgórze Kawałkowskiego, widać niewysoki wał grodziska. 

 Niedaleko grodziska przepływa rzeka Płonka i nawet teraz widać, że teren wokół grodziska musiały zajmować mokradła. Badanie dendrologiczne jednego z drzew użytych do budowy wałów wykazało, że zostało ono ścięte w 997 roku. Data ta jest  o tyle ciekawa, że przypada na czas panowania Bolesława Chrobrego. Z tego co mi wiadomo do niedawana obowiązywał pogląd że Mazowszę zostało przyłączone do 'państwa Polan' za panowania Mieszka I. Pojawiają się jednak opinie, że nastąpiło to nieco później.  Spacerujemy wokół wałów grodziska, jakoś nie ma tu specyficznego klimatu, które towarzyszy tego typu obiektom. Na pewno nie jest to jakieś efektowne założenie obronne, ale zawsze warto zobaczyć co pozostało po jednym z Mazowieckich grodów.

 

Wały widziane z bliska. Na majdanie znajduje sie nienaturalne wgłębienie (ślady po wykopaliskach czy raczej dawna żwirownia ? )

19:32, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (1) »
niedziela, 06 października 2013

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Felsőtárkány
Woj. Komitat Heves
Powiat: Eger
Jak dotrzeć: Najlepiej zatrzymać się w centrum Feltoskarany (np w okolicach kościoła). Następnie zielonym szlakiem wchodzimy na górę Var Hegy (czyli Zamkowa Góra). Podejście zajmie około jednej godziny, ale jest stosunkowo strome i zalecam ubrać się tak jakbyśmy szli w góry. Var Hegy to jeden ze szczytów Gór bukowych.
Atrakcyjność grodziska: 5
Stan grodziska: Grodzisko położone jest na samym szczycie góry. Kamienny wał otacza wierzchołek góry. Wał ma bardzo zróżnicowaną wysokość zdecydowanie najwyższy w miejscu gdzie najłatwiej wejść na szczyt. Wały są bardzo dobrze zachowane - prawdopodobnie dlatego, że są w tak niedostępnym miejscu. Grodzisko składa się z dwóch członów połączonych wąskim korytarzem między wałami.
Badania archeologiczne: Grodzisko badane w lata sześciesiątych XX wieku.Ślady obecności człowiek w tym miejscu sięgają neolitu. Kamienne wały zostały usypane w późnej epoce brązu. Kamienny szaniec był ponownie wykorzystywany w XII-XIV wieku. Prawdopodobnie w obrębie wałów wzniesiono w średniowieczu zamek, w tej chwili nie ma po nim wyraźnych śladów.

Opis: Kamienne grodzisko w Felsőtárkány to drugie, które odwiedziłem podczas urlopu na Węgrzech. Rano zostawiłem rodzinkę na basenach i jadę w kierunku Felsőtárkány - wioski położonej u podnóża gór Bukowych. Te niewielkie górki, których najwyższe szczyty sięgają tysiąca metrów npm prezentują się na tle równiny węgierskiej całkiem okazale. Ich nazwa jest nie jest przypadkowa - porasta je bukowy las. Dziś czeka mnie krótkie, ale miejscami bardzo strome podejście - muszę wejść na wysokość 700m npm. Do grodziska w Felsőtárkány zachęciło mnie zdjęcie z Wikipedii - przez las prześwitują wyraźne wały grodziska.

Fotografia z Wikipedii

 Szlak górski często prowadził odcinkami stary dróg, które przez lata głęboko wcięły się w zbocze góry.

 

Jedno spojrzenie na góry Bukowe

Idę dobrze oznakowanym szlakiem turystycznym, lasem bukowym - co jakiś czas las się przerzedza i mam szansę na piękne, górskie widoki. Po godzinnym podejściu docieram do przełęczy, gdzie od szlaku odbija ścieżka na szczyt wzgórza zamkowego. Wały z tej strony wzgórza są wysokie, sięgają 4-5 metrów. Widać, że z tej strony grodzisko można było najłatwiej zaatakować- z pozostałych stron góra jest bardzo stroma i wały nie są już tak wysokie. W ogóle to charakterystyczne dla tego grodzisko, że wał 'nie trzyma' wysokości miejscami jest bardzo wysoki i okazały, w innych miejscach jego rozmiary są skromne.  Bardzo ciekawa wycieczka łączy moje dwa zainteresowania - grodziska oraz góry.

Powyżej zdjęcia wałów, 

 

 Fragment tablicy informacyjnej, przedstawiony jest schematyczny układ wałów. Widać dwa człony grodziska, połączone wąskim korytarzem.

 

I jeszcze kilka zdjęć doskonale zachowanych wałów.


Ciekawostką archeologiczna Węgier jest spora ilość kurhanów. Urozmaicają one charakterystyczny krajobraz węgierski czyli wielką nizinę węgierską- i jej stepową część czyli pusztę. Ja widziałem kilka niewysokich kurhanów, te wyższe i bardziej efektowne znajdowały się niestety w dalszych odlegości od miejsca naszego 'obozowania'. No cóż, na pewno podczas nastepnego pobytu na Węgrzech postaram się zobaczyć więcej :-)....

Ten niewielki pagórek to jeden z licznie występujących na Puszcie kurhanów.

 Puszta -czyli węgierski step, oferuje takie niesamowite widoki. Piękne miejsce - polecam spaceru po tych równinach

 

 

 

20:33, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »