Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
środa, 12 października 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sopot (grodzisko lokalnie zwane było 'patelnia')
Woj. Pomorskie
Powiat: Sopot
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się w środku miasta, trafić tam naprawdę nietrudno. Udajemy się na ulicę Haffnera w Sopocie i tam mamy dogowskazy wskazujące drogę na grodzisko.
Atrakcyjność grodzisk: 3 (gdyby grodzisko nie bylo 'zindustrializowane' pewnie dałbym 4 )
Stan grodziska: Grodzisko w Sopocie zbudowane zostało na planie prostokątu. Grodzisko otoczone jest wysokim 1,5-3 metrowym wałem z trzech stron (od strony morza brak wałów).
Obiekt położony jest na stromej skarpie, która 1000 lat temu stanowiła brzeg morski . Na majdanie urządzono skansen archeologiczny, w ramach którego odbywa się sporo imprez ukazujących zycie i zwyczaje dawnych mieszkańców tych ziem. Całe szczęscie wały grodziska nie zostały oszpecone pseudopalisadami i obchodzać grodzisko nie widzimy 'chat wodzów' i pozostałej zabudowy. 
Badania archeologiczne/historia grodziska: Grodzisko było wielokrotnie badane. Pierwsza badanie rozpoczęły się już pod koniec XiX wieku, a ostatnie zakończono w roku 2003.  Początek historii grodziska datowany jest na VIII wiek. Był to prawdopodobnie gródek strażniczy, być może miał za zadanie obserwacje brzegu morskiego. Obiekt trzykrotnie ulegał spaleniu, widać więc że miało dramatyczną historię. Podobny obiekt znajduje się nad samym morzem w Gdyni Oksywiu/Obłuże , niestety niedostępny do zwiedzania - leży na terenie wojskowym.

Opis: Sopockie grodzisko to kolejne miejsce położone tak blisko, że aż trudno tam trafić. Trochę odstręczał mnie to, że grodzisko nie ma już naturalnej formy - na majdanie urządzono mini skansen a sam obiekt jest 'obiletowany'.

W grodzisku akurat trafiliśmy na festyn przedszkolny. Powyżej parę rodzinnych fotek z festynu.

 

Powyżej dwa zdjęcia wałów widzianych od stronu majdanu. Na pierwszym planie pseudo palisady.

 Organizuje się tam wszelkiego rodzaju festyny archeologiczne i prowadzi działaloność 'edukacyjną'. Jak najbardziej pochwalam takie działania organizowane  w autentycznym miejscu, jednak osobiście najbardziej lubię obiekty położone w raczej odludnej okolicy, gdzie człowiek musi się kilka chwile pomyśleć, żeby wyobrazić  sobie jak grodzisko wyglądało i funkcjonowało kilkanaście wieków temu. Jest jeszcze aspekt krajobrazowy, który w przypadku tego miejsca został  zachowany. Grodzisko jest pięknie wkomponwane między dwie doliny, którymi cały czas płyną potoki. Łatwo dostrzegamy walory obronne tego miejsca. Wały grodziska można obejść dookoła nie zauważając specjalnie wnętrza zabudowy. Grodzisko jest naprawdę urokliwie położone, na stromej zalesionej skarpie która przed wiekami stanowiła  brzeg morza. Od strony dawnego lądu grodzisko prawdpodobnie chronione było fosą.

Wokół grodziska zrobiono alejki, po lewej stronie widać wał grodziska.

 

 


Wały od strony lądu mają całkiem imponującą wysokość.

 

Widok na jedną z dolin, które naturalnie chroniły grodzisko przed atakiem wroga.

Mamy sporo szczęścia bo trafiamy na piknik, który zorganizowało jedno z trójmieskich przedszkoli. Załapujemy się na kiełbaski i ciasto :). Dzieci są zadowolone, mogą pokarmić kozy, można zrobić zdjęcia z tarczami starożytnych wojów. Podsumowując jestem zaskoczony na plus jeśli chodzi o grodzisko w Sopocie, naprawde sympatyczne miejsce na weekendowy spacer.Dokładny obserwator zauważy na zdjęciu żółte tabliczki 'Nie chodzić po wałach' - moje ulubione zajęcie podczas wizyt na grodziskach :-(. No tutaj sobie nie pochodziłem ;-)

czwartek, 06 października 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Grabówko
Woj. Pomorskie
Powiat: Kościerski
Jak dotrzeć: Grodzisko położone bardzo blisko drogi Nowa Karczma - Egiertowo (droga nr 224). Grodzisko zajmuje mały półwysek nad jeziorem Grabówko, niedaleko gospodarstwa rolnego. Grodzisko łatwo wypatrzeć z samochodu jadąc w kierunku Nowej Karczmy
Atrakcyjność grodzisk: 3
Stan grodziska: Grodzisko otoczone jest wałem dochodzącym do około 1,5-2 m wysokości. Grodzisko leży bardzo blisko drogi, być może półwysep był w przeszłości odcięty
fosą. Grodzisko jest położone bardzo blisko gospdarstwa rolnego i podobno czasami jego majdan jest wykorzystywany jako parking maszyn rolniczych :).
Badania archeologiczne/historia grodziska: Nie mam informacji na temat przeprowadzonych badań archeologicznych na tym grodzisku (prawdopodobnie nie był takich badań)

Opis: Grodzisko dostrzeżone trochę przypadkowo podczas wakacyjnych wycieczek samochodowych w okolicy Kościerzyny.  Jechaliśmy z rodzinką z Kościerzyny do Gdańska, zwróciłem uwage na wał znajdujący się nad jeziorem. Od razu wydał mi się 'podejrzany'. Krótka konsultacja z kolegą Michałem i już wiedziałę, że to rzeczywiście pozostałości grodu.  Grabówko leży  tak blisko naszych standardowych wakacyjnych tras, więc było pewne że szybko znowu tam trafimy. Minęły dwa miesiące i  jesteśmy. 

Powyżej zdjęcia półwyspu na którym znajduje sie grodzisko od strony jeziora. Wysoki brzeg z drugie zdjęcia to wał grodziska.

Grodzisko jest ładnie położone nad jeziorem Grabówka, z wałów grodziska rozpościera się ładny widok na jezioro i jego zalesiony brzeg. Kontemplacji miejsca przeszkadza blisko położona ruchliwa droga oraz  gospodarstwo rolne znajdujące się nieopodal.  Grodzisko jest raczej niewielkich rozmiarów około 25-30 metrów średnicy. Być może od nasady półwyspu grodzisko oprócz wału  chroniła również fosa, która teraz jest przydrożnym rowem.Widok na wał grodziska od strony drogi.

Powyżej dwa zdjęcia  z wału na majdan grodziska.

  Wały grodziska Grabówko

Sympatyczne grodzisko, jednocześnei niczym nie wyróżniające się. Osobiście wolę grodzisko położone trochę na uboczu cywilizacji. Polecam odwiedziny ze względu na  ładny widokó z wału grodziska na jezioro. 

22:12, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »