Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 30 września 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sobieńczyce (Żarnowiec)
Powiat: Wejherowski
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się na wysokim wzgórzu nad wschodnim brzegiem jeziora Żarnowiec. Grodzisko znajduje się tak naprawdę nad Kartoszynem - miejscem, gdzie kiedyś miała powstać elektrownia atomowa. Wędrówkę na wzgórza należy rozpocząć na wysokości firmi Agro-Fish, jak kończy się ciąg firm zajmujących tereny niedoszłej elektrowni.

Atrakcyjność grodziska: 4
Stan grodziska: Grodzisko jest dość dobrze zachowane = część wału jest 'rozjeżdżona' przez leśną drogę. Jest to grodzisko wyżynne otoczone dookólnym wałem o wysokości od 1 do 3 metrów. Wał grodziska tworzy prostokąt o wymiarach 40 na  100 metrów. Majdan grodziska jest bardzo pofałdowany. Dotarłem do informacji że grodzisko było dwuczłonowe  - ja nie zauważyłem dwóch majdanów.

Badania Archeologicznie: Grodzisko było badane powierzchniowo oraz wykopaliskowo. Grodzisko funkcjonowało prawdopodobnie w drugiej połowie X wieku.

Opis: W ostatni weekend września wybraliśmy się z synem na wycieczkę rowerową wokół jeziora Żarnowiec. Jako odpoczynek zaplanowałem spacer po grodzisku znajdującym się tuż nad brzegami jeziora. Spacer okazał się czymś więcej niż tylko spacerem. Wzgórze ma wysokość 90 metrów (względnych) i zamiast relaksującego spacerku mieliśmy ostre podejście. Syn  trochę narzekał (jak zwykle), ale dał radę (jak zwykle :-)).Wzgórze Zamkowe to jedno z kilku bardzo stromych  wzgórz, których pasmo otacza jezioro Żarnowiec. Wzgórza są gęsto porośnięte bukowym lasem, w miejscach gdy las jest trochę rzadszy, ropościerają się fantastyczne widoki na jezioro i okolice.

Syn zapatrzył się na jeziorko

Po krótkich poszukiwaniach, idąc 'granią' wzgórz docieramy do wałów grodziska. Wały grodziska mają wyraźnie prostokątny kształt, z jednej strony są cześciowo zniszczone leśną drogą. Majdan grodziska jest silnie pofałdowany, świadczący zapewne o różnych budowlach znajdujących się w jego wnętrzu. Droga na grodzisko wyraźnie prowadziła wzdłóż grani, niemniej jednak  nie dostrzegłem wyraźnych śladów bramy. Grodzisko otaczała fosa, w tej chwili wyraźnie zachowana z jednej strony grodziska ( o głębokości 1-2 metrów).

Leśna droga prowadzi na wały grodziska.

Powyżej wały grodziska widziana od strony majdanu.

Jak widać  na powyższym zdjęciu  pod stopami syna widać kamienie, z których zbudowano wał

Leśna droga prowadząca na grodzisko

Ciekawie prezentuje się bezpośrednie otoczenie grodzisko, pełne nienaturalnych jam oraz rozrzuconych wielki kamieni. W jednym miejsc znalazłem coś na kształ kamiennego
kurhanu.

Powyżej zdjęcie prawdopodobnego kurhanu znajdującego się w pobliżu grodziska.

Ciekawą historię przeczytałem na portalu 'Polska Niezwykła' podobno badanie archeologiczne nie wykazały zwartej zabudowy, a jedynie ślady ogniska i resztki samotnej chaty kowala. Znalezione w pobliżu przedmiotu wskazywały, że nie był to zwykły rzemieślnik, lecz szaman, który wytwarzał drogocenne amulety i być może był jednocześnie kapłanem jakiegoś pogańskiego bóstwa. Wskazywało by to kultowy charakter grodziska oraz wzgórza. Wzgórze góruje nad okolicą i taka funkcja nie byłaby niczym niezwykłym (wystarczy wspomnieć inne bardzo znane święte góry takie jak Rowokół czy Ślęża. Na środku majdanu znajduje się wielki kamień w otoczeniu niewielkiego wału.Być może tutaj stała wspomniana chata kapłana. Istnieje również miejscowa legenda, według której pani tego grodu miała kiedyś zazdrościć urody i sławy Matce Bożej z klasztoru benedyktynek w pobliskim  Żarnowcu. Spotkała ją za to straszna kara: zamek wraz z mieszkańcami zapadł się pod ziemię. Na pewno jest to jedno z bardziej urokliwych grodzisk znajdujących się na Kaszubach. Warto odwiedzieć to grodzisko jesienią, gdy liście z drzew opadną wzgórze oferuje wspaniałe widoki.

Powyżej widok na majdan grodziska - w oddali wały. 

Syn mnie pogania i czas kończyć oględziny grodziska, na pewno jeszcze tutaj wrócę. Ruszamy rowerami w dalszą trasę rowerową wokół jeziora. 
Całkiem niedaleko znajduje się grodzisko w Tyłowie, które pewnie odwiedzę przy okazji grzybobrania jak nie w tym to przyszłym roku.

 

22:53, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (1) »
wtorek, 04 września 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sampława (lokalna nazwa Góra św Jana)
Powiat: Iławski
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się w wiosce Sampława. Blisko skrzyżowania dróg Iława-Sampława z drogą Lubawa-Nowe Miasto Lubawski (droga nr 15). Grodzisko jest bardzo dobrze widoczne z drogi, powinno być bez problemu zlokalizowane

Atrakcyjność grodziska: 2
Stan grodziska:  Wzgórze grodziska jest dobrze zachowane. Jest to grodzisko stożkowe położone na skraju wysoczczyzny. Grodzisko jest prawdopodonie  pozostałością niedużej strażnicy pruskiej. Stoże grodziska jest niewielki, brak tutaj majdanu. Z informacjim, które znalazłem na sieci, wynika że gródek posiadał fosę, prawdopodnie odcinającą gród od reszty cypla.Grodzisko w tej chwili nie posiada wyraźnych śladów wałów.

Badania Archeologicznie: Nie posiadam informacji na temat badań arecheologicznych tego grodziska. Gród funkcjonwał prawdopodobnie w XIII-XV wieku.

Opis: Kolejny letni weekend i niestety mała ilość czasu. Dlatego na ten wypad z chłopakami wybieram nieduże grodzisko w Sampławie - grodzisko znajduje się przy samej drodze i nie będzie problemów z odnalezieniem tego miejsca. Już sama nazwa miejscowości jest ciekawa. Nazwa Sampława  pochodzi od pruskiego słowa 'Sampile' tzn gród. Grodzisko jest bardzo łatwe do zlokalizowania - znajduje się właściwe we wsi i jest dobrze widoczne z drogi. W tej chwili prezentuje się jako niezwykle strome i dość wysokie zakończenie wysokiego cypla. Grodzisko jest nieduże i niezbyt efektowne.

Powyżej kilka ujęć stożka grodziska w Sampławie.

Szczyt góry św. Jana (czyli grodziska).

Chłopakom humory dopisywały, w tle  szczyt grodziska w Sampławie

 Brak tutaj wyraźnych śladów fosy lub wałów. Grodzisko nazywane jest górą św Jana. Z informacji, które znalazłem na internecie wynika, że Krzyżacy po opanowaniu tych terenów zbudowali tutaj drewnianą kaplicę lub kościół pod wezwaniem św Jana. Chłopaki byli wyraźnie rozczarowni tym grodziskiem - przyzwyczajeni, że zazwyczaj zabieram ich do miejsc dużo bardziej 'efektownych'.  W okolicy znajdują się  zdecydowanie ciekawsze grodziska w Gutowie, Zwiniarzu (opisanych już wcześniej na tym blogu) i Nielbarku (ciągle przede mną). Odwiedzając Sampławę warto zobaczyć stary pokrzyżacki kościół.