Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 05 sierpnia 2018

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Suraż

 

Woj. Podlaskie

 

Powiat: Białostocki

 

Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest przy Rynku Kościelnym, w centrum miasta nad brzegiem Narwi.

 

Atrakcyjność grodziska: 4

 

Stan grodziska: Grodzisko jest bardzo dobrze zachowane i łatwo dostępne dla odwiedzającego. Od strony rynku na wały grodziska prowadzą drewniane schody. Wały mają kilkumetrową wysokość. Grodzisko ma elipsowaty kształt o rozmiarach 90mx70m. Można dostrzec wyraźne pozostałości fosy, której pozostałościami poprowadzono ulicę Zamkową.

Grodzisko w Surażu na warstwach z ukształtowaniem terenu. Warto zwrócić uwagę na ślady dawnej fosy i bliskość rzeki Narwi.

 

Badania Archeologiczne: Obiekt był kilkukrotnie badany. Pierwszy raz już w latach 30 dwudziestego wieku. Najnowsze badania przeprowadzone w latach 2004 i 2013  wskazują na XII wieczne pochodzenie grodziska. Pierwszymi budowniczymi grodu byli prawdopodobnie Rusini. W XIV wieku gród zajmowali Litwini, a warownia strzegła granic Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1392 roku gród został zniszczony przez Krzyżaków. W XVI wieku wybudowano w miejscu grodziska murowany zamek, który został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Od tego czasu grodzisko popadło w zapomnienie ...

 

Opis wycieczki: Suraż to kolejne grodzisko odwiedzone podczas majówki 2017, którą spędziłem rodzinnie na zielonym Podlasiu. Pozostałości dawnej warowni znajdują się w centrum miasta, nieopodal kościoła więc  dotarciem tutaj nie będzie żadnych problemów. Dawny gród jest bardzo malowniczo położony w zakolu Narwi. Z wałów grodziska rozpościera się piękny widok na rzekę i jej rozlewiska.

Grodzisko widać już z daleka ... (zielony kopiec na prawo od kościoła)

 

Widok na grodzisko od strony rynku.

 

Tam gdzie teraz biegnie polna droga, znajdowała się fosa grodziska.

 

Kilka  zdjęć z widokami jakie można ujrzeć z wałów dawnego grodu.

 

Widok na grodzisko od strony Narwi.

 

Podobno gród był jednym z czterech grodów wybudowanych w XI wieku przez Jarosława Mądrego mających za zadanie strzec granic Rusi Kijowskiej. Grody nazwano 'groźnymi'  -'suraznymi', stąd nazwa miasteczka Suraż.  Najnowsze badania przesuwają powstanie grodu na XII wiek, aczkolwiek cel budowy grodu zapewne był ten sam. Dawniej gród posiadał fosę zasilaną wodami Narwi, ślady fosy dobrze widoczne są na mapie z warstwą ukształtowania terenu. Jej pozostałościami biegnie dziś ulica Zamkowa. Ciekawy jest sposób budowy wału grodziska w Surażu - wał był zbudowany głównie z gliny, która dla wzmocnienia konstrukcji była miejscami wypalana. Na górnym odcinku wału znajdował się płot (częstokół ?). Zwiedzając Podlasie na pewno warto tu zajrzeć - choćby dla pięknego, rozległego widoku na Narew...

00:14, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (2) »