Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
czwartek, 22 sierpnia 2013

hNazwa/Najbliższa miejscowość: Kwietniewo
Woj. Warmińsko-Mazurskie
Powiat: Elbląski
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się 1,5 km od Kwietniewa. Jadąc polną drogą w kierunku Jankowa w pewnym momencie przekraczamy niedużą rzeczkę. Rzeka płynie głębokim wąwozem. Zaraz po przekroczeniu rzeki po lewej stronie znajduje się wysokie i bardzo strome wzgórze, którego szczyt zajmuje grodzisko.
Atrakcyjność grodziska: 2
Stan grodziska: Wał grodziska jest bardzo słabo zachowany (miejscami 0,5-1m wysokości). Majdan grodziska jest mocno zarośniety. Rozmiar obiektu wynosi około 40mX60m
Badania archeologiczne:  Badania powierzniowe i sondażowe  w lata 1969, 1972, 1981. Badania wykopaliskowe prowadzone w 1996 w ramach programu 'Adalbertus'. Obiekt datowany jest od czasów epoki żelaza aż po wczesne średniowiecze.

Opis: Drugie z grodzisk leżących w okolicy Kwietniewa prezentuje się mniej ciekawie niż pierwsze (Cholin). Na to grodzisko również wybieramy się z siostrzeńcem rowerami. Po przejechaniu około 1,5 km przecinamy niewielką rzeczkę. Rzeczka płynie w tym miejscu głębokim wąwozem i właśnie strome brzegi wąwozu zapewniły naturalną obronność temu miejscu. Po lewej stronie drogi, znajduje się wysoki cypel, którego szczyt zajmuje grodzisko. Niestety grodzisko jest obecnie mało czytelne w terenie.Tylko miejscami zachował się niezbyt wysoki wał wysoki na 0,5-1 metr. Grodzisko leży w bezpośrednim sąsiedztwie drogi, która kiedyś zapewnie byłą przez nie kontrolowana. Grodzisko jest na tyle mało rozpoznawalne, że spędziliśmy z siostrzeńcem kilkadziesiąt minut penetrując inne okoliczne wzgórza i cyple uformane przez dwa głębokie jary. Nic jednak ciekawszego nie znaleźliśmy, co upewniło nas tylko, że znalezione wzgórze to właśnie miejsce dawnego grodu. No cóż, nie zawsze grodziska muszą wygląć efektownie :-).

 

Na zdjęciu wzgórze grodziska w Kwietniewie.

 

Zbocza są bardzo strome, mieliśmy małe problemy z podejściem.

Powyżej uważny obserwator dostrzeże fragment wału.

Zastanawiająca jest niewielka odległość w  jakiej położone są kwietniewskie grodziska. Prawdopodobnie związane z graniczną rolą rzeki Dzierzgoń i pewnie były to grody strażniczo/graniczne ?Sama okolica Kwietniewa jest bardzo ciekawa krajobrazowo - piękne wzgórza i lasy, zapomniane drogi otoczone szpalerem drzew. Okolica idealnie nadaje się na weekendowe wycieczki rowerowe. Na pewno wrócimy jeszcze w te okolice - prawdopodobnie obejrzeć grodzisko w Rejsytach, które z opisów zapowiada się niezwykle interesująco.

 Miejsce gdzie wał zachował się w najlepszym stanie

sobota, 10 sierpnia 2013

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Cholin, Święty Gaj, Kwietniewo
Woj. Warmińsko-Mazurskie
Powiat: Elbląski
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się 2,5 km od Kwietniewa. Jadąc polną drogą do Świętego Gaju po przejściu około 2 km skręcamy w lewo w leśną drogę. Po przejsciu około 500 metrów trafiamy na skrzyżowanie leśnych dróg, tutaj skręcamy w lewo i znajdujemy się na fragmencie  starożytnego szlaku prowadzącego niegdyś między innymi do ważnego ośrodka handlowego Truso. Droga prowadzi głębokimi kilkumetrowymi przekopami. Po prawej stronie na stromym
wzgórzu najduje się grodzisko.
Atrakcyjność grodziska: 3 (starożytny trakt 4)
Stan grodziska: Cholin to grodzisko wyżynne o owalnym kształcie.Rozmiary grodziska to 70 m x 40m. Wzgórze grodziska otoczone jest ze wszystkich stron głęgokimi jarami. Wysokość wałów wynosi 1-2 metry, wał znajduje się tylko w miejscu gdzie wzgórze jest mniej strome. Bezpośrednio przy grodzisku biegnie starożytny trakt handlowy.
Badania archeologiczne:  Uzupełnie w najbliższym czasie. Na pewno były przeprowadzane badania w ramach programu Adalbertus, z okazji 1000 rocznicy śmierci  św. Wojciecha

Opis wycieczki: W końcu przyszedł czas na grodzisko, które leży stosunkowo niedaleko moich rodzinnych stron i  trwale wpisało się w historię Polski.Wreszcie odwiedziłem grodzisko Cholin -  prawdopodobnie tutaj zabito św Wojciecha. Plan jest prosty samochód zostawiamy przy kościele w Kwietniewie i zmieniamy środek lokomocji na rowery. Kościół w Kwietniewie 
to ciekawa drewniano-murowana budowla sięgająca swoim początkiem XIV wieku. Bardzo lubię takie kościoły w stylu prostego wiejskiego gotyku. Sporo takich wiekowych kościółków można znaleźć na pobliskich Żuławach. Polną drogą śmigamy w strony pobliskiego Świętego Gaju. Po wjechaniu do lasu po około  100-200 metrach skręcamy w leśną drogę. Szybko odnajdujemy grodzisko Cholin oraz towarzyszący mu trakt. Powiem szczerze, dawny trakt handlowy zrobił nam mnie większe wrażenie niż samo grodzisko.

Powyżej zdjecia wałów grodziska, mój siostrzeniec dzielnie fotografuje:-).

Widok na  grodzisko z odległości kilkudziesięciu metrów.

 

 

Wał grodziska z daleka i z bliska :-)

 Droga poprawadzona jest w dwóch bardzo głębokich kilkumetrowych przekopach. W terenie podmokłym droga poprowadzona jest nasypem. Trakt znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie grodziska,które zapewne spełniało funkcje obronno/kontrolne dla tej drogi. Droga prowadzi dalej do pomostów na rzece Dzierzgoń, które na odcinku kilkuset metrów ułatwiały podróżnym pokonanie rzeki i otaczających je bagien. Pomosty pochodzą z czasów rzymskich i stanowiły fragment szlaku burszynowego. Łączyły one Pomorze z Prusami, dalej droga biegła do Sambii. Spacerując dawnym traktem handlowym, łatwo można sobie wyobrazić, starożytnych kupców wyruszających do Prus i  Sambii po bursztyn.

Powyżej kilka fotografi pozostałości traktu handlowego, jak w widać my pokonywaliśmy go całkiem nowoczesnym środkami transportu  :-)

Te tereny na trwale związały się z historią Polski przez osobę św Wojciecha. Chodząc wałami dawnego grodu zastanawiam się jak dramatyczne wydarzenia związane z misją św Wojciecha musiały wyglądać. Być może święty zginął właśnie w tym grodzisku ? Ciekawy święty, ważne wydarzenie, zapomnianie miejsce ... Czas zbierać   się na drugie grodzisko w okolicy Kwietniewa.

Grodzisko Cholin otacza piękny stary las.