Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
czwartek, 16 sierpnia 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Budowo
Powiat: Słupski
Jak dotrzeć: Podczas wycieczki odwiedziliśmy trzy miejsca, gdzie powinny znajdować się grodziska. Ponieważ z całą pewnością dotarliśmy do jednego, a dwa pozostałe nie do końca mnie przekonują czy to są grodziska czy być może spore kurhany, dlatego opiszę lokalizację tylko grodziska które nie budzi wątpliwości. Grodzisko położone jest  około 2 km na połudnowy wschód od centrum Budowa. Grodzisko znajduje się blisko wyludnionej osady o nazwie Budówko. W tej chwili jest tam gospdarstwo rybackie. Żeby dostać się na grodzisko najlepiej iść brzegiem lasu od drogi nr 210 z Unichowa do Budowa. Grodzisko zaznaczone jest na mapie Dolina Słupi wydawnictwa Cartomedia. Niestety lokalizacja jest pokazana niedokładnie, grodzisko znajduje się około 500 metrów, na południowy wschód od miejsca oznaczonego na mapie

Atrakcyjność grodziska: 3
Stan grodziska: Grodzisko jest dość dobrze zachowane. To obiekt znajdujący się na skraju doliny niedużej rzeki ( jakiś mniejszy dopływ Skotawy). Grodzisko otoczone jest wałem wysokości od 1 do 2 metrów. Od strony rzeczki wał prawdopodobnie zsunął się na dół doliny. Z jednej strony  grodziska posiada suchą fosę. Majdan grodziska ma kształt elipsy, około 50 metrów długie i 15-20 metrów szerokie. Być może grodzisko posiadało dodatkowe wały i podgrodzia ponieważ teren zobacza doliny w okolicy grodziska wydaje się być sztucznie ukształowany.

Badania Archeologicznie: Nie posiadam informacji na temat badań arecheologicznych tego grodziska

Opis: Ponieważ w okolicy Gdańska zaczyna mi już powoli brakować temató. Dlatego przerzucam swoje wypady w okolice Bytowa, Chojnic i Lęborka, gdzie zostało jeszcze mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Dziś padło na Budowo koło Bytowa, Na mapie miałem zaznaczone dwa grodziska, na sztabówkach niemieckich też dwa grody, z tym że jedna z lokalizacji różniła się położeniem na obu mapach. Temat okazał się bardzo intrygujący, ale również trudny 'terenowo'. W wypadzie brał udział mąż kuzynki Bastek, który pierwszy raz szukał ze mną grodzisk.

 Z całą pewnością udało nam się zlokalizować jedno grodzisko - pozostałe miejsca budzą wątpliwości. To ciekawe owalne grodzisko  usytuowane na cyplu nad doliną niewielkiej rzeczki (być może to dopływ Skotawy), niedaleko gospodarstwa rybnego. Grodzisko otoczone jest dookolnym wałem, wysokośći 1-2 metry, jest długie na około 50 metrów i szerokie na 20-25 metrów,z jednej wały grodzisko stromo opadają ku dolinie rzeczki.Powyżej na zdjęciu całkiem masywny wał grodziska Budowo. Po lewej stronie w tym miejscu znajduje się fosa.

Grodzisko  w swoim najwyższym punkcie.

 Powyżej wał grodziska widzian od strony majdanu.

 

 Powyzej zdjęcie kamieni pokrywających  teren u podnóża wałów.

Lico wałów grodziska prawdopodobnie obłożone było kamieniami, ponieważ w okolicach grodziska jest bardzo duża ich ilość.  Być może są to ślady po kurhanach. Grodzisko nie jest proste do zlokalizowania, najlepiej szukać go idąc brzegiem lasu, od drogi nr 210. Kilkadziesiąt metrów od grodziska znajdują się stawy rybne. Gospodarz zapytany przez  nas o grodzisko odsyłał nas o kilka kilometrów dalej, nieświadomy, że to grodzisko ma dosłownie 'pod nosem' :-)

Poszukiwania  dwóch innych grodzisk w okolicach Budowa dały niejednoznaczne wyniki. Grodzisko oznaczone  na niemieckich sztabówkach jako SchloBberg nie udało się odnaźć Miejsce położone jest w podmokłym  jarze. Jar jest mroczny i bardzo zarośnięty. Trudno  jest tam cokolwiek znaleźć, jesli któremuś z czytelników udało się odnaleźć ślady po tym grodzisku, proszę o informację. Być może niemcy oznaczyli w tym miejsc jakiś kurhan ?
Trzecie grodzisko w okolicach Budowa (zaznaczone na mapie Dolina Słupi), również nie jest łatwe do zlokalizowania. Położone jest na skraju wyscoczyzny, porośniętym gęstym lasem. Grodzisko jest porośnięte bardzo gestą, młodą buczyną. Jest to wyraźne nienaturalne wzniesienie, ale do końca nie jestem przekonany czy to jest grodzisko czy może np duży kurhan lub splantowany wał odcinający  cypel? Teren jest tak gęsto porośnięty, że ciężko poruszać się w terenie, a nam akurat kończył się czas. Jeśli ktoś był w tym miejscu proszę o informacje.I jeszcze ciekawy szczegół - koło kościoła w Budowie jest drewaniany drogowskaz wskazujący drogi na grodzisko i kurhany. Na drogowskazie nie ma niestety specjalnej informacji gdzie dokładnie te obiekty mają sie znajdować. Być może wócę tu późną jesienią, tym razem poszukać kurhanów. Liczę na to, że wtedy roślinność będzie mniej 'wybujała'.

 

niedziela, 05 sierpnia 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Moraczewo
Powiat: Gniezno
Jak dotrzeć: Grodzisko widoczne jest z drogi Poznań-Gniezno (droga nr 6), jadąc do Gniezna widzimy je po lewej stronie drogi. Punktem charakterytycznym jest wzgórze z trzema drewnianymi wiatrakami. Mijając to wzgórze skręcamy w lewo w polną drogę, jedziemy do końca i tam na rozwidleniu dróg zostawiamy samochód.

Atrakcyjność grodziska: 5
Stan grodziska: Monumentalne grodzisko, doskonale zachowane. Wały grodziska sięgają 6-10 metrów, a pierwotna wysokość wałów mogła dochodzić do 17 metrów. Rozmiar zewnętrzny grodzisko to 100 na 120 metrów. Do grodziska z jednej strony przylega wysychające stawek, prawdopodobnie pozostałość fosy. Grodzisku towarzyszy dodatkowy wał, który być może chronił podgrodzie. Duże i pięknie prezentujace się grodzisko.

Badania Archeologicznie: Badania powierzchniowe prowadzone były w latach 1934, 1983, badania wykopaliskowe lata 1977-81. Grodzisko jest datowane na wczesne średniowiecze -początek X wieku. To jedno  z większych grodzisk wczesnego państwa Piastów.Grodzisko związane z  ośrodkami na Ostrowiu Lednickim i Gnieźnie.

Opis: Przejeżdżając przez wielkopolskę w kierunku wakacyjnych gór, staram się podczas każdego wyjazdu 'zahaczyć' o kolejne grodziska wchodzące w skład wczesnego państwa Piastów. Podczas poprzedniego wyjazdu byłem  Grzybowie, teraz zwiedzaliśmy Giecz i Moraczewo. Niestety zdjęcia z Giecza pechowo przepadły wraz ze stratą aparatu, więc wpis dotyczący Giecza pewnie przesunie się o rok. Teraz czas na gród w Moraczewie. Grodzisko jest dość łatwe do zlokalizowania. Wystarczy zjechać kilkaset metrów z drogi łączącej Poznań i Gniezno. Wysokie wały grodziska widoczne są z daleka. Grodzisko położone jest wśród pól uprawnych i tylko jego rozmiary uchroniły go przed losem wielu grodzisk- po prostu tak wysokich wałów nie da sie zaorać :-). Od południowej strony, grodzisko posiada dodatkowy wał, być może miał za zadanie chronić podgrodzie. Ten dodatkowy wał jest mocno porośnięty chaszczami, natomiast główne wały grodziska  porośnięte są trawą i pięknie się prezentują na tle pól uprawnych.

Powyżej zdjęcia głównych wałów grodziska.

Zdjęcia ze spaceru po wałach grodziska, w oddali  wielkopolskie wiatraki z XIX wieku.

Zdjęcie wału towarzyszącemu grodzisku.

Te porośnięte trawą wały przypominają mi grody Angielskie - Old Sarum albo prawdziwego giganta Maiden Castle.  Grodzisko to pełniło raczej rolę militarną niż ośrodka władzy czy miejsca kultu, nie znaleziono tutaj śladów pallatium lub kościoła jak to ma miejsce w przypadku Giecza, Gniezna, Poznania czy Ostrowia. Zwiedzając to grodzisko, cały czas mam gdzieś w głowie, że tutaj między innymi rodziły się początki  polskiej państwowości. Niestety już chyba nigdy nie dowiemy się jak to było naprawdę z tym początkiem. A pytań jest dużo... Kim tak naprawdę byli Piastowie ? Czy plemię Polan w ogóle istniało czy było to jedno zorganizowane plemię, czy wiele plemion i dopiero Piastowie zjednoczyli te plemiona ? Na ile realni są przodkowie Mieszka I (Siemowit, Lestek,itd)....
Szkoda, że przy grodzisku nie ma żadnych oznaczeń. Tak efektowne i na pewno ważne dla naszej państwowości grodzisko nie posiada nawet tablicy informacyjnej. Po grodzisku w Gieczu to dla mnie najciekawsze grodzisko Piastów. Oczywiście będąc w Moraczewie warto odwiedzić pobliski Ostrów Lednicki.