Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 01 lipca 2018

Nazwa/najbliższa miejscowość: Tykocin

 

Województwo: Podlaskie

 

Powiat: Białostocki

 

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 671 w kierunku Tykocina należy skręcić w prawo, w kierunku miejscowości Saniki. Po przejechaniu około 200-300 metrów po lewej stronie drogi można dostrzec wały dawnego grodu.

 

Atrakcyjność grodziska: 5

 

Stan grodziska: Tykocińskie grodzisko jest grodziskiem typu pierścieniowatego. Wysokość wałów dochodzi do 6 metrów. Wały zbudowano w technice rusztowej (warstwy bali przekładano prostopadle do siebie). Lico wału było prawdopodobnie pokryte  ziemią i kamieniami. Dawniej grodzisko otoczone było jeszcze fosą, która nie dotrwała do naszych czasów. Grodzisko ma kształt  elipsowaty o wymiarach 110m x 90m 

 

tykocin_grodzisko

Zdjęcie z geoportalu pokazujące grodzisko na warstwie mapy z ukształtowaniem terenu. Widać pofałdowany układ  pagórków oraz przepływającą w pobliżu grodziska niewielką rzeczkę.

 

tykocin14Jako ciekawostkę wstawiam również fragment mapy z zamkiem w Tykocinie, świetnie widać północny i zachodni bastion umocnień ziemnych.

 

Badania archeologiczne:  Grodzisko było  kilkukrotnie  badane  w latach 1975-1982. Gród w Tykocinie był użytkowany w XII-XIII wieku, a w pobliżu grodziska znajdowała się osada. Badania wykazały, że obiekt miał tylko jedną fazę funkcjonowania.

 

Opis wycieczki:  Dziś  odwiedzimy kolejne monumentalne grodzisko Podlasia - grodzisko w pobliżu miasteczka Tykocin. To nieduże, ale piękne i historyczne położone jest  na rzeką Narwią. Pierwszy Tykocin powstał kilka kilometrów dalej, a jego pozostałościami są imponujące wały. Grodzisko zwiedzam jak to często bywa w towarzystwie syna oraz dobrego kolegi Michała, który nigdy jeszcze nie widział grodziska lub nie zwracał na nie uwagi. Zabytek w Tykocinie jest świetnym przykładem na pierwszą tego typu wycieczkę - tutaj wał jest świetnie zachowany, grodzisko  malowniczo położone i obiekt jest łatwo dostępny.  Kolega Michał jest bardzo zadowolony - nie trzeba zbytnio wysilać wyobraźni, żeby przenieść się myślami o te 800 lat wstecz...  Pamiętam początki mojej turystyki archeologicznej, kiedy mapy z hipsometrią nie były publicznie dostępne a informacji na temat grodzisk w internecie było bardzo niewiele. Nieraz zdarzało mi się szukając grodziska, wchodzić na zarośnięte pagórki i w każdej nierówności terenu doszukiwać się wałów :-). Czasami wracałem w to samo miejsce drugi lub nawet trzeci raz, żeby w  końcu trafić na pozostałości grodu.

tykocin1

tykocin2Grodzisko jest oznaczone gustowną, kamienną tablicą.

 

tykocin4

tykocin5

tykocin7

tykocin8


Jak widać na powyższych zdjęciach wały grodziska są naprawdę monumentalne

 

tykocin10

tykocin6

tykocin11Malownicze krajobrazy okolic grodziska...

 

Grodzisko w Tykocinie jest bardzo podobne do obiektu w Małym Płocku (opisanego w poprzednim wpisie) - położone w pobliżu małej rzeczki, podobny rozmiar oraz stan zachowania. Gród w Tykocinie tak jak gród w Małym Płocku,również został  założony przez mazowieckich władców i cele miał podobne - ochrona granic księstwa. Dawne tereny przygraniczne, na których leży dzisiejszy Tykocin, narażone były na najazdy plemion pruskich. W kolejnych latach problem pruskich najazdów, zastąpiły krzyżackie rejzy i litewskie napady. Badania archeologiczne wykazały, że wały grodziska w XIII wieku zniszczył ogień - gród spłonął i już nie został nigdy odbudowany. Sam Tykocin przeniósł się bliżej Narwi. Zresztą miejsce jego położenia nie było przypadkowe - w tym miejscu przebiegał szlak handlowy łączący Wilno i Połock z Krakowem i Poznaniem. Tykocin to niezwykle interesujące miasteczko - piękny rynek z pomnikiem hetmana Stefana Czarnieckiego, piękny barokowy kościół, odbudowany zamek oraz wg mnie zdecydowanie największa atrakcja - świetnie zachowana, ogromna synagoga. Przepływająca dołem Narew szemrze historie tego miejsca - tak mocno związanego z historią Rzeczypospolitej...

 

tykocin3

tykocin12