Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 05 lipca 2015

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Diabelska Góra / Borzytuchom

Woj. Pomorskie

Powiat: Bytowski

Jak dotrzeć:  Na grodzisko jadę rowerem, utwardzoną z miejscowości Borzytuchom do Osieka. Po przejechaniu 1,5 km  trafiam na tablicę informacyjną o ścieżce przyrodnicza 'Grodzisko Borzytuchom'. Najprostszym sposobem dotarcia na grodzisko jest kierowanie się właśnie tą ścieżką.

Atrakcyjność grodziska: 3+

Stan grodziska:  Obiekt jest grodziskiem wyżynnym przyjmującym kształt koła o średnicy 60 metrów. Pozostałości wałów grodziska są niezbyt wysokie - sięgają 1-1,5 metra. Majdan grodziska jest płaski. Od strony północno-wschodniej widać ślady dawnej drogi.


Grodzisko Borzytuchom na mapie z warstwą ukształtowania terenu

Badania Archeologiczne: Nie posiadam informacji na temat badań grodziska Borzytuchom. Spotykam się tylko z informacją, że jest to grodzisko 'Słowiańskie'


Opis wycieczki:  Tym razem wybieram się na zachodnie tereny Kaszub i planuje odwiedzić dwa grodziska znajdujące się w pobliżu miejscowości Borzytuchom.Wyruszam rowerem z Borzegotuchomia, kieruję się  w kierunku miejscowości Osiek. Podczas tej wycieczki nie mam żadnych problemów z odnalezieniem grodziska. Po przejechaniu około 1,5 km, po prawej stronie drogi trafiam na mały parking z tablicą informacyjną na temat rezerwatu 'Grodzisko Borzytuchom' oraz ścieżki przyrodniczej. Ścieżka prowadzi okrężną drogą na grodzisko, ja jednak, ze względu na późną porę, od razu jadę do celu mojego wypadu. Pozostałości dawnego grodu leżą na wysokim wzgórzu, nad niedużym jeziorkiem. Zarówno jezioro jak i góra noszą znamienną nazwę ' Diabelskie'.  Podobno pamięć o dawnym grodzie przetrwała w lokalnych opowieściach i legendach. Dla mnie to słówko 'Diabelskie' miało jeszcze inną wymowę - teren poniżej wzgórz jest bagnisty i latem jest tam prawdziwy matecznik komarów. W okolicy grodziska grasują roje komarów i człowiek cały czas musi być 'w ruchu'.  Szczyt wzgórza porośnięty jest pięknym, bukowym lasem, wały grodziska widać już daleka. Wały są stosunkowo niskie a od strony majdanu zupełnie niezauważalne. Majdan jest idealnie płaski - żadnych zagłębień czy pagórków. Od strony północno-zachodniej zachowały się pozostałości drogi, która niegdyś prowadziła na grodzisko. Niestety nie posiadam informacji na temat badań archeologicznych tego miejsca. Zastanawia dość nieduża wysokość wału i zupełnie płaski majdan - być może było to miejsce kultu ?

Omszałe wały grodziska..

I jeszcze kilka zdjęć wałów

Gdyby nie gęsty las, widok z Diabelskiej Góry byłby fantastyczny - wzgórze wyraźnie góruje nad okolicą. Cóż robić, jadę dalej leśnymi duktami, w kierunku pięknego jeziora Krosnowskiego i tam kończę moją wycieczkę.

 Diabelska Góra to nie jedyne grodziska w okolicy Borzegotuchomia.  Drugie grodzisko znajduje się nad brzegami jeziora Dużego, jednak nie jest ono tak dobrze zachowane, a poza  tym droga na to grodzisko nie jest oczywista.  Być może  przy okazji innej wycieczki postaram się odwiedzić również to drugie miejsce.

Jezioro Krosnowskie o zachodzie słońca

19:16, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (7) »