Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
poniedziałek, 01 czerwca 2015

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Pronie/Myślice

Woj. Pomorskie

Powiat: Sztumski

Jak dotrzeć:  Najłatwiej dotrzeć na grodzisko idąc szlakiem dawnej linii kolejowej Myślice - Stary Dzierzgoń. Grodzisko znajduje się około 1 km od starego wiaduktu  kolejowego w Myślicach. Należy go szukać po lewej stronie torów, w lasku, za rzeczką.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska:  Obiekt jest grodziskiem wyżynnym, jego majdan ma kształt elipsy o rozmiarach 90 metrów na 50 metrów. Grodzisko posiada niezbyt głęboką fosę, najlepiej zachowaną od strony wschodniej. Wysokość wałów sięga kilku metrów (licząc od poziomu fosy), majdan grodziska jest płaski.

Powyżej grodzisko na mapie z warstwą ukształtowania terenu. Po lewej stronie widać dawną linię kolejową


Badania Archeologiczne: Grodziskiem interesował się, często wspominany na tym blogu, pruski oficer Johann Guise (jeden z pierwszych badaczy pruskich grodzisk). Z tego co wiem grodzisko nie było nigdy badane archeologicznie. Doszły mnie słuchy, że grodzisko będzie badane w ramach programu 'Katalog grodzisk Warmii i Mazur' ...

Grodzisko naszkicowane przez  Johanna Guise.  Szkic pochodzi z artykułu Seweryna Szczepańskiego : 'Wykopaliska' w archiwach - archeologia archiwalna na przykładzie wybranych stanowisk Pojezierza Iławskiego


Opis wycieczki:  Podczas tej wycieczki postaram się odnaleźć grodzisko w Proniach. Sprawa nie jest taka oczywista, ponieważ grodzisko to było często błędnie lokalizowane. Z tego co udało mi się wcześniej ustalić pozostałości grodu należy szukać na prawo od dawnej linii kolejowej Myślice -Stary Dzierzgoń na wysokości miejscowości Pronie.  Ruszam rowerem z Przezmarku, mijam Pronie i docieram do starego wiaduktu kolejowego w Myślicach. Trasa jest bardzo przyjemna- asfaltowa, trochę dziurawa droga, mało samochodów i piękne krajobrazy. Z wiaduktu  mam dobry widok na dawny dworzec, zarośnięte perony i  linie kolejowe w Myślicach.

Powyżej teren stacji, wiadukt, dawne torowisko w Myślicach

Stacja w Myślicach była lokalnym węzłem kolejowym, z którego tory rozchodziły się w pięciu kierunkach (!)  - do Malborka, Starego Dzierzgonia, Małdyt, Miłomłynu, Elbląga. Ostatni pociąg odjechał z tej stacji w 1999 roku.  Do dnia dzisiejszego dotrwały zarośnięte perony, kolejowe budynki  i ślady po dawnych torowiskach.Zniknęła wieża wodna, parowozownia, dworzec, wiata towarowa... Żelazna kolej odeszła z tego miejsca  już chyba na zawsze. Zaniedbane budynki, zarośnięte perony, kikuty słupów robią przygnębiające wrażenie.

Bardzo lubię lokalne linie kolejowe, senne stacyjki, małe miasteczka - niestety taka kolej już odchodzi w przeszłość. Zatrzymuję się przy dawnych peronach i jak lokomotywa powolutku kieruje się dawnym torowiskiem w stronę Starego Dzierzgonia. Jest mroźny, słoneczny poranek - z wysokiego nasypu mam fantastyczne widok na okolicę. Po przejechaniu 1 km zaczynam się rozglądać za grodziskiem. Po lewej  stronie dawnego torowiska, głębokim wąwozem płynie niewielka rzeczka. Przyznaję, że podczas tej wyprawy szukałem tego grodziska trochę po omacku. Byłem od niego oddalony zaledwie o 200 metrów a przeszedłem dobrze ponad kilometr, żeby je odnaleźć. Grodziska należy szukać w lasku w pobliżu torów, a mnie poniosło zdecydowanie dalej. Dzięki temu  znalazłem inne, bardzo ciekawe miejsce - wzgórze oddalone o 300-400 metrów od grodziska. Wierzchołek wzgórza jest sztucznie splantowany, a na szczycie zachował się fragment niewysokiego wału. To wzgórze zdecydowanie góruje nad okolicą i na pewno było kiedyś w jakiś sposób zagospodarowane. Można mnożyć hipotezy na temat tego miejsca, może była tam strażnica powiązana z grodziskiem ? miejsce kultu ? miejsce dawnego wiatraka  ? Bardzo interesujące miejsce...

Zdjęcia płaskiego wierzchołka najwyższego wzgórza w okolicy

Na początku myślałem nawet, że to właśnie właściwe grodzisko.  Wracając do miejsca, gdzie zostawiłem rower w końcu trafiam na pozostałości dawnego grodu. Grodzisko Pronie prezentuje się bardzo dobrze - wysokie, dobrze zachowane wały, wyraźne ślady fosy. Od strony zachodniej majdan grodzisko stromo opada w kierunku niewielkiej rzeczki. Patrząc na szkic Johanna Guise grodzisko przez 200 lat nie odniosło specjalnych zniszczeń.

 

 Zdjęcia wałów grodziska Myślice

Opuszczam grodzisko i pedałuję w kierunku  Starego Dzierzgonia. Mijam niewielkie wiadukty do których często nie dochodzi już żadna,  nawet polna droga.  Ostatni pociąg przemierzył ten szlak w 1945 roku. Po zakończeniu wojny 'trofiejne' oddziały Armii Czerwonej zabrały tory do ZSRR. Podobny los spotkał wiele linii kolejowych na ziemiach odzyskanych.

Z okolicami Pronia związana jest jeszcze jedna, niezwykle interesująca historia. Chodzi o dawny kościół  Chomor Sancti Adalberti, zbudowany w miejscu, gdzie Prusowie zostawili zwłoki św. Wojciecha. Jak wiemy ciało św Wojciecha wykupił później Bolesław Chrobry, ale miejsce to przetrwało w pamięci Prusów. Później w tym miejscu wybudowano kościół - najpierw drewniany, następnie murowany. Szczegóły tej historii opisano w bardzo ciekawej publikacji Pana Seweryna Szczepańskiego. Szkoda, że do tej pory nie przeprowadzono badań archeologicznych, które mogłyby potwierdzić położenie tego kościoła. Można by w tym miejscu postawić kapliczkę upamiętniającą tego niezwykle interesującego świętego, tak mocno związanego z początkiem polskiej państwowości.

Selfi z groddziskiem :-)

 

„Wykopaliska” w archiwach –archeologia archiwalna na przykładzie

22:45, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »