Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
sobota, 28 czerwca 2014

Dziś trochę nietypowy  wpis dla mojego bloga. Na początku roku odbyła się w Zalewie bardzo ciekawa konferencja 'Badania archeologiczne dawnej Pomezanii w latach 2012-2013'. Badania prowadzono były w ramach programu badań 'Katalog grodzisk Warmii i Mazur'.  Przedstawiono tam wyniki najnowszych badań kilkunastu grodzisk na terenie dawne Pomezanii. Część tych  grodzisk zostało już opisanych na tym blogu, ale były też przedstawione miejsca zupełnie mi nieznane. Większość z prelekcji jest wg mnie bardzo interesująca. Obszerne nagranie z konferencji umieszczony w internecie.  Poniżej wklejam linki do poszczególnych części nagrań z konferencji.

Konferencja Zalewo część 1

Konferencja Zalewo część 2

Konferencja Zalewo część 3

Konferencja Zalewo część 4

Konferencja Zalewo część 5

Konferencja Zalewo część 6

Konferencja Zalewo część 7

Konferencja Zalewo część 8

Konferencja Zalewo część 9 

19:57, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (2) »
wtorek, 24 czerwca 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Rejsyty

Woj. Warmińsko-Mazurskie

Powiat: Elbląski

Jak dotrzeć: Jadąc drogą od strony Myślic, zaraz za mostkiem skręcamy w prawo. Następnie mijamy stary dwór, niewielkie jeziorko i za jeziorkiem odbijamy w lewo w niepozorną polną drogę. Docieramy do lasu i poszukujemy grodziska po lewej stronie drogi
Atrakcyjność grodziska: 5

Stan grodziska: Grodzisko w Rejsytach to obiekt świetnie zachowany. Grodzisko posiada dookolny wał wysokości około 8 metrów. Dodatkowo od strony zachodniej i północnej grodzisko posiada drugi wał sięgający 2m. Wałom towarzyszą dwie fosy niewielkiej głębokości. To spory obiekt - rozmiary grodziska to  130 metrów na 110 metrów (licząc wały). Od strony  zachodniej grodziska, na płaskowyżu, znajdowała się osada przygrodowa.

Powyżej grodzisko widziane na mapie z warstwą ukształtowania terenu. Dokładnie widać linie wałów.

Badania Archeologiczne: Grodzisko było badane w latach 1984-1985 przez Antoniego Pawłowskiego. Powstanie grodziska datowane jest na XI wiek. 
Opis wycieczki: Przyszedł czas na kolejne grodzisko związane z terytorium zamieszkałego niegdyś przez plemiona pruskie. Tym razem odwiedzę z chłopakami grodzisko znajdujące się na terenie Pomezanii- grodzisko Rejsyty. Grodzisko to już od dłuższego czasu 'kusiło' mnie wysokimi wałami, których zdjęcia publikowano w internecie. W końcu przyszedł czas na obejrzenie ich z bliska :-). Grodzisko będziemy zwiedzać korzystając z rowerów - dla mnie to najlepszy sposób 'odkrywania' takich miejsc. Startujemy z Myślic, chłopaki dzielnie pedałują i szybko docieramy do Rejsyt. W Rejsytach zaraz za mostkiem skręcamy  w prawo, mijamy stary dwór i kierujemy się dalej polną drogą w stronę jeziorka.  Niestety pogoda nam nie sprzyja - całą noc padało, droga jest rozmoknięta, a trawy na okolicznych łąkach bardzo, bardzo mokre. Na samo grodzisko docieram sam, chłopaki nie chcą się 'moczyć' i niestety mam tylko krótką chwilę na obejrzenie pozostałości tego imponującego grodu. Grodzisko położone jest w sąsiedztwie głębokiego jaru, którym płynie niewielki potok.  Samo położenie oraz wysokość głównego wału przypomina mi grodzisko w Starym Dzierzgoniu. Tam jednak układ wałów jest bardzo skomplikowany, tutaj jest to układ klarowny - potężny wał dookolnych oraz od strony zachodniej dodano drugi wał zabezpieczający.

Zdjęcia podwójnej linii wałów

 

Powyżej na zdjęciu po lewej widać drugi, mniejszy wał, po prawej zbocze głównego wału.

 

Widok z korony wałów.

 

Powyżej widok na jar, który stanowi naturalną fosę grodziska

Teren grodziska porasta las pełny starych dębów, a samo miejsce robi wrażenie 'zapomnianego przez Boga i ludzi'. I pewnie dzięki temu wały grodziska są tak dobrze zachowane. Niestety tym razem nie miałem czasu obejść całe założenie, no cóż będę chciał tu jeszcze wrócić. Jak dla mnie jedno z ciekawszych grodzisk Pomezanii, porównywalne wielkością z grodziskiem w Starym Dzierzgoniu. Ciekawe jakie było znaczenie tego potężnego obiektu... Grodzisko i osada były badane tylko raz- w latach 1984-1985 przez Antoniego Pawłowskiego. Obiekt ten na pewno zasługuje na dalsze badania tym bardziej, że wyniki badań nie wydają się jednoznaczne. Aktualnie prowadzony jest bardzo ciekawy program badawczy 'Katalog grodzisk Warmii i Mazur'.Po tym linkiem można obejrzeć film prezentujący wyniki badać prowadzonych w latach osiemdziesiątych oraz próba interpretacji i  datowania grodziska w Rejsytach. Planuję wrócić w to miejsce późną jesienią - roślinność będzie zdecydowanie mniej bujna i  pozostałości starego pruskiego grodu na pewno prezentować się będą jeszcze okazalej. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia -Rejsyty to świetnie zachowany obiekt.

 

Dęby w pobliżu grodziska.

 

Krótki odpoczynek w drodze na pruską warownie....

 

23:35, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 czerwca 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Wąglikowice/Juszki

Woj. Pomorskie

Powiat: Kościerzyna

Jak dotrzeć: Między Wąglikowicami a Juszkami znajduje się 'pas' jezior. Kurhany znajdują się na południowym brzegu jednego z tych jezior.
Atrakcyjność kompleksu: 4

Stan kurhanów: Kurhany znajdujące się w okolicy Juszek są dość dobrze zachowane. Wysokość kurhanów waha się  od 0,5 metra do około 2 metrów. W środku kurhanowiska 
znajduje się wał dookolny o wysokości około 1,5 metra. Obwód wału ma kształt elipsy o długości około 40 metrów.
Badania Archeologiczne: Nie  posiadam informacji na temat badań archeologicznych tego miejsca
Opis wycieczki: Podczas moich wycieczek na grodziska, dość często przewija się temat kurhanów. Kurhany to charakterystyczne kopce, które są w istocie starożytnymi mogiłami. Już od jakiegoś czasu zaczynam rozpoznawać ten bardzo ciekawy temat. Szybko zorientowałem się, że Kaszuby są wręcz 'zagłębiem'  kurhanów. Większość tych miejsc jest bardzo mało znana. Dziś opiszę jedno z takich kurhanowisk. Między Wąglikowicami a Juszkami ciągnie się pas jezior i bagien. Nad jednym z tych jezior, na półwyspie znajduje się malowniczo położone kurhanowisko. Co ciekawe to miejsce ma swoją nazwę geograficzną - Kopce koło Grobu. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt kurhanów, które są bardzo różnej wysokości. Większość z nich to gęsto występujące, niewysokie, półmetrowe  kopce. Jest też tutaj kilka okazałych obiektów,  1,5-2 metrowej wysokości.

Na zdjęciu powyżej całkiem okazały kurhan.

Ten kurhan był jednym z większych.

Na zdjęciach las gęsto 'usiany' kurhanami.

Co ciekawe mniej więcej pośrodku kurhanowiska, znajduje się dookolny wał o wysokości około 1,5 metrowej. Wydaje się, że wały te pełniły charakter kultowy (biorąc pod uwagę ilość towarzyszących kurhanów).

Na zdjęciu w oddali widać fragment wału, wg mojej teorii to niewielkie grodzisko kultowe.

 Jeszcze raz podkreślę piękne położenie tego miejsca - to może być świetny cel wycieczki rowerowej. My właśnie w ten sposób odwiedziliśmy to miejsce. A ponieważ na Kaszubach cały czas tylko górki i górki niektórzy byli bardzo zmęczeni .... :-)
00:38, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (2) »