Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 24 czerwca 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Garczyn
Woj. Pomorskie
Powiat: Kościerski
Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest na rozległym wzgórzu znajdującym się niedaleko kościoła w Garczynie. Wzgórze leży niedaleko jeziora Duże, przejeżdżając przez Garczyn nie sposób go nie zauważyć. Najlepiej zaparkować samochód na przykościelnym parkingu. Grodzisko jest doskonale widoczne  na mapach Google Maps.

Atrakcyjność grodzisk: 5
Stan grodziska: Samo wzgórze grodziska jest bardzo dobrze zachowane. Prawdopodobnie szczyt wierzchołka wieńczyła korona wałów. W tej chwili wał są zachowane tylko miejscami i w najwyższym miejscu nie przekraczają 1 metra. Najlepiej zachowane wały znajdują się w miejscu gdzie kiedyś prawdopodobnie istaniała brama. Wzgórze grodzisko zachowało charakterystyczny 'taras', którym prawdopodobnie prowadziła droga w wjazdowa na grodzisko.Garczyn to jeden z większych grodziskpomorskich - powierzchnia grodu zajmuje 3 hektary. Majdan grodziska zarośnięty jest sztucznie sadzonym lasem, który dość dobrze maskuje sztuczny charakter tego
pagórka.
Badania Archeologicznie: Grodzisko było badana w latach 1960-1961. Osada otwarta istniała na tym wzgórzu co najmniej od IX wieku, a gród obronny zaczął funkcjonować od X wieku. Gród ten w późniejszych latach był kasztelanią.

Opis: To już kolejna wycieczka po kaszubskich grodziskach. Tym razem trafiam to łatwo dostępnego grodziska w Garczynie. Wzgórze grodziska znajduje się przy głównej drodze biegnącej przez wioskę Garczyn, bardzo blisko kościoła. W prawne oko od razu dostrzega nienaturalną stromiznę wzgórza oraz 'gwałtownie' zakończony wierzchołek. Grodzisko jest monumentalne, wzgórze wznosi się  powyżej otaczjącego terenu kilkanaście/kilkadziesiąt metrów. Jest na tyle strome, że trzeba pod nie podchodzić na 'czworakach'. Lepszym sposobem wejścia na szczyt jest pójście spiralnym tarasem, którym prawdopodobnie biegla dawna droga wjazdowa na grodzisko. 

Przy grodzisku znajduję się tablica informacyjna z historia grodziska, powyżej zdjęcie z widokiem na wzgóze od strony koscioła.

Powyżej zdjęcie zarośniętej drogi prowadzącej do bramy grodziska.

 

Stary dąb na wale grodziska, w okolicach bramy grodziska.

Idą tą drogą docieram na szczyt wzniesienia. W tym miejscu najlepiej zachowane są wały grodziska, porośniętę stary dębami. Intensywna gospodarka rolna i leśna prawdopodobnie mocno zniszczyla wały grodziska. W tej chwili, praktycznie cały majdan porośniety jest stosunkowo młodym lasem . Majdan jest wyraźnie wklęsły pośrodku następnie teren podnosi się w kierunku wałów. Szkoda że majdan grodziska porośniety jest lasem, gród najlepiej prezentowałby się gdyby był porośniety trawą ( jak to często  ma miejsce w przypadku grodzisk angielskich). Posuwając się wzdłóż wałów docieram do południowego krańca wzgórza, skąd rozpościera się fantastyczny widok na jezioro Duże oraz otaczające go kaszubskie lasy. W tym miejscu wzgórze jest chyba najwyższe.

Na zdjęciu pozostałości niewielkiego wału na koronie grodziska.

 

 Powyżej zdjęcia piękny widoków rozposcierających się z południowej częsci grodziska.Na zdjęciach grodzisko widziane od strony jeziora.

To jedno najładniej położonych kaszubskich grodzisk, wzgórze prawie styka się z jeziorem. Łatwo sobie wyobraźić, jak imponująco musiał się prezentowac gród Garczyński przed 1000 laty, z wysokimi palisadami i bramą. Odwiedzając grodzisko w Garczynie warto pojechać do Małego Liniewa ( raptem może 10km dalej), gdzie znajduje się również ciekawe grodzisko, ale już nie tak łatwo dostępne. 

czwartek, 21 czerwca 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Małe Liniewo
Woj. Pomorskie
Powiat: Kościerski
Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest na wzgórzu, nad północnym brzegiem jeziora Liniewskiego. Grodzisko znajduje się mniej więcej w połowie północnej linii brzegowej jeziora. Dotarcie to grodziska nie jest proste - brzeg jeziora jest stosunkowo gęsto zabudowany i trzeba wybrać dobrą drogę, żeby trafić na grodzisko nie przechodząc po działkach i podwórkach gospodarzy. Radzę korzystać w przypadku tego grodziska z turystycznego GPS'a.

Atrakcyjność grodzisk: 4
Stan grodziska: Grodzisko jest dość dobrze zachowane. Grodzisko posiada dwa majdany, jeden  położny jest nad samym jeziorem otoczny jest z trzech stron wałami od strony jeziora brak wałów, za to mamy stromą i wysoką skarpę. Drugi majdan leży trochę powyżej pierwszego i też jest otoczony niewysokim wałem. W przeszłośći  wzgórze na któym znajdowało się grodzisko było prawdopodobnie  półwyspem. Świadczą o tym podmokła łąka otaczająca wzgórze grodziska - kiedyś prawdopodobnie było tutaj jezioro lub tereny bagnienne.
Badania Archeologicznie: Grodzisko prawdopodobnie nie było nigdy badane. Jeśli ktoś z czytelników posiada informację o badaniach poproszę o informację.

Opis: Podczas wycieczki na grodzisko trochę pobłądziłem. Nie jest łatwo zlokalizować polną drogę, którą można trafić do północnego brzegu jeziora Liniewskiego.  Byłem tak zajęty wyszukiwaniem właściwiej drogi, że zostawiłem aparat w samochodzie, więc zdjęcia robiłem komórką. Niestety blox nie chce tych zdjęć wyświetlać, więc dziś wpis wyjątkowo - bez zdjęć.Brzeg jeziora jest stosunkowo gęsto zamieszkały- co rusz trafiamy na gospodarstwa lub działki rekracyjne. Trzeba celować idealnie na środek północnego brzegu,idąc niknącą drogą i  miedzami trafiam na wysokie zalesione wzgórze kryjące pozostałości tajemniczego grodu.Wzgórze pięknie położone nad samym jeziorem kończy się stromą skarpą opadająco do jeziora. Grodzisku towarzyszy niewysoki (ale wyraźny) wał. Wysokość wału oceniłbym na 1-2 metry. Lico wału pokryte jest kamieniami.
Z grodziska mamy piekny widok na jezioro. Od strony pólnocnej grodzisko posiada drugi majdan (ze źródeł internetowych, ktoś określił kształ grodziska jako ósemka). Faktycznia dwa majdany są ciekawie położone względem siebie.  Drugi majdan grodziska jest częściowo zniszczony (ktoś wybierał piasek na budowę ? jakieś nielegalne poszukiwania?). Podsumowując - Małe Liniewo to  ciekawe, całkiem dobrze zachowane, dwuczłonowe grodzisko na pewno warte odwiedzenia.

środa, 13 czerwca 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Grzybowo
Woj.Wielkopolskie
Powiat: Września
Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest na szlaku piastowskim. Szlak ten upamiętnia początki państwa polskiego.Grzybowo jest położone  bardzo blisko drogi Września-Gniezno (6 km od Wrześni). Przed grodziskiem mamy do dyspozycji parking mogący pomieścić kilka samochodów. Obiekt jest wykorzystywany jako siedziba oddziału muzeum Pierwszych piastów w Lednicy.

Atrakcyjność grodzisk: 4+
Stan grodziska: Bardzo duże grodzisko zajmujące powierzchnię około 5 hektarów Grodzisko dość dobrze zachowane, wały zachowane w stopniu zróźnicowanym, miejscami dochodzą do 9m. Na terenie grodziska znajduje sie budynek muzeum, wkomponowany  w dawny wał, odtwarzający lico wału oraz bramę grodziska. W budynku znajduję się bardzo interesująca wystawa w pomysłowy sposób prezentujący historię grodziska. Wały grodzisko otoczonę są fosą która do tej pory zasilana jest wodą z pobliskiego strumienia.
Badania Archeologicznie: Grodzisko zostało wybudowane w X wieku i musiało odgrywać ważną rolę w państwie wczesnopiastowskim. Grodzisko badane wielokrotnie. Pierwsze badania przeprowadzono w XIX wieku i prowadzone były kilkukrotnie w XX wieku. Z tego co udało mi się dowiedzieć od przewodnika, badania będą kontynuowane. Przebadano do tej pory niewielki obszar majdanu. Polecam bardzo ciekawą stronę  poświęconą  grodzisku w Grzybowie: http://archeologia.w.toruniu.pl/grzybowo/historia/historia.htm

Opis: Grodzisko odwiedziliśmy trochę przypadkiem. Szukaliśmy z rodzinką dobrego miejsca na krótki odpoczynek w drodze powrotnej z gór sowich. Samo grodzisko okazało sie
bardzo interesujące. Przede wszystkim jest ogromne, majdan grodziska imponuje swoimi rozmiarami a samo grodzisko zajmuje okolo 5 hektarów.

Na zdjęciu droga prowadząca na grodzisko. Widać zrekonstruowaną bramę grodziska.

Wały siegają wysokością w najwyższym punkcie około 9 metrów. Nie przeszkadza budynek muzeum dobrze wkomponowany w grodzisko, w miejscu gdzie wał i tak był zniszczony przez prace rolne. Jakże inne jest to grodzisko od grodzisk pomorskich lub pruskich - grodzisko położone jest na plaskim polu, brak tutaj naturalnych warunków obronnych tak charakterystycznych dla grodzisk Pomorza lub Prus. Ciekawostkę stanowi fosa, cały czas zasilana wodą z pobliskiego potoku. Pięknie zachowała się pozostałość po jednej z co najmniej dwóch bram grodziska.

Grześ na majdanie grodziska, w oddali widać potężne wały grodziska.

 Zabawa kto dalej strzeli :)

  Powyżej seria zdjęć z potężnymi wałami w roli głównej

 W pobliżu bramy wały grodziska osiągają imponującą wysokość 9 metrów, Podobno, gdy grodzisko funkcjonowało wały grodziska sięgały 16 metrów ! Frapująca jest naturalna sadzawka znajdująca się na majdanie grodziską, skąd się tam wzięła ? 
Grodzisko było grodziskiem słowiańskim i było to największe rozmiarami grodzisko w panstwie Polan. Grodzisko to dość szybko straciło na znaczeniu,ale co ciekawe nie zostało spalone lub zniszczone. Dotychczasowe badania nie stwierdziły istnienia palatium lub kościoła, bardzo intrygujące jest pytanie o rolę tak dużego grodu w państwie Polan. Na majdanie grodziska postawiono  rekonstrukcję chat z XIX wieku. Z ciekawostek z nowszej historii grodziska - wojska napoleońskie wybrały grodzisko jako miejsce swojego obozowiska, doceniając walory obronne wałów. Widok z wałów, w oddali budynek muzeum.