Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
sobota, 18 czerwca 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Waćmierki
Woj Pomorskie
Powiat:Tczew
Jak dotrzeć: Grodzisko leży blisko drogi Malbork-Starogard Gdański przy wjeździe do wsi Waćmierek. Pomimo bliskiej odległości od drogi, grodzisko leży w leśnych, bagnistych ostępach przez co nie jest łatwo tam trafić
Stan grodziska: Grodzisko bardzo dobrze zachowane. Jest to grodzisk pierścieniowe o bardzo dobrze zachowanych wałach sięgających 4 metrów. Grodzisko położone jest na stosunkowo płaskim terenie w bagnistym lesie. Ciekawostką jest to, że majdan grodziska nie zarastają drzewa pomimo że leży w gęstym lesie. Grodzisko ma około 80 metrową średnicę
Atrakcyjność grodziska: 5
Badania archeologiczne/historia grodziska: Grodzisko datowane na wiek IX-XIII
Opis wyprawy: Podczas tej wyprawy  mamy ułatwione zadanie. Jest ze mną Michał z dziećmi i ma gps oraz współrzedne grodziska, więc nie mamy problemu z trafieniem na grodzisko. Zatrzymujemy się przy wjeździe do wioski Waćmierek po lewej stronie jadąc od strony Malborka. Samochód zostawiamy przy wjeździe do lasu i spacerkiem idziemy w głąb lasu. Po około 1 km schodzimy z piaszczystej drogi w las - po prawej stronie. Po jakiś 200 metrach trafiamy na wysokie wały grodziska.

 

 

Czterometrowe wały w Waćmierku

 

 

Powyżej zdjęcia majdanu grodziska, przypomina wielki krater.

Powyżej zimowe ujęcia wałów, to był pierwszy śnieżek zimy 2010/2011. Las był pięknie ośnieżony.

Jesteśmy tutaj na początku zimy i to bardzo dobry czas na oglądanie tego obiektu. Wiosną i latem wały grodziska i majdan muszą być mocno zarosnięte. Z wałów grodzisko wygląda jak krater o 70 metrowej średnicy, bardzo ciekawie. Osobliwością tego grodziska jest brak drzew na wałach i majdanie, pomimo że leży w środku lasu.
Dookoła grodziska rośnie bagienny las. Podejrzewam, że do grodu prowadzila grobla przecinająca bagna- coś na kształt takiej grobli udało mi się wypatrzeć. Na pewno tu jeszcze wrócimy - grodzisko jest świetnie zachowane i bardzo urokliwe.