Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
poniedziałek, 25 maja 2015

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Runowo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć:  Grodzisko położone jest niedaleko Runowa, na prawym brzegu rzeki Pogorzelica. Ja dotarłem tam z synem jadąc rowerem leśną drogą  z Mikorowa do Runowa. Nieopodal rzeczki, skręcając w lewo, leśnymi drogami dotarłem do grodziska.

Atrakcyjność grodziska: 5

Stan grodziska: Grodzisko położone jest na rozgległym cyplu, niedaleko prawego brzegu rzeki Pogorzelica. Obiekt posiada dobrze zachowany wał  dookolny, który od północnej imponuje kilkunastometrową wysokością. Grodzisko ma podłużny kształt  - długości około 220 metrów i około 50-70  metrów szerokości. Obiekt w Runowie jest grodziskiem dwuczłonowym, zachowały się postałości po trzech bramach grodziska. Niedaleko grodziska znajduje się kilka dobrze zachowanych kurhanów.

Grodzisko w Runowie na mapie z warstwą ukształtowania terenu. Proszę zwrócić uwagę, że na mapie widać również kurhany (lewy, dolny róg), oraz starą drogę (górny, prawy róg)


Badania Archeologiczne: Grodzisko w Runowie  funkcjonowało w okresie od IX wieku do połowy XII wieku. Wcześniej w tym miejscu w latach 1200-650 p.n.e. istniała osada ludności kultury łużyckiej. Wały grodziska miały prawdopodobnie konstrukcję rusztową.


Opis wycieczki:  Po długiej przerwie wracam wypraw na grodziska. Tym razem wyruszam z synem na jedno z najbardziej efektownych grodzisk województwa pomorskiego. Startujemy z bardzo ciekawego miejsca - dębu Wojsław we wsi Mikorowo. To jeden z najstarszych dębów w Polsce  - wg szacunków ma około 640 lat. Bardzo lubie stare dęby, zawsze pobudzają moją wyobraźnię... Przypominają minione czasy i epoki, przez które trwały. Ten dąb jest wyjątkowy, bo oprócz tego, że ma bardzo gruby pień to jednocześnie jest bardzo zdrowy, bez wyraźnych oznak choroby, próchnicy... Wojsław to naprawdę wyjątkowy okaz. Wokół dębu teren został uporządkowany, postawiono ławeczki, ludowe rzeźby,  można przeczytać legendę o Wojsławie.

Imponujący dąb Wojsław,

 Ruszamy rowerami w kierunku Runowa kierując się leśnymi duktami. Przed mostem na 
Pogorzelicy kilka dróg skręcają w lewo - którą wybrać ? Niestety większość tych dróg, szybko 'rozpływa' się w lesie. Wydaje się, że najszybszą drogą jest ścieżka biegnąca brzegiem rzeki. My wybraliśmy jedną z wcześniejszych dróg i trochę błądziliśmy, ale w końcu trafiliśmy na starą drogę. Droga bardzo głęboko wrzyna się w zbocza wzgórza, przypuszczam że ta droga jest tak stara jak grodzisko.  Stary duktem docieramy do miejsca, gdzie zaczyna się ścieżka edukacyjna 'Grodzisko Runowo'. Miejsce robi wrażenie odludnego, dlatego tym bardziej ciekawie wygląda ta ścieżka w środku leśnych ostępów. Na grodzisko prowadzi stara droga 
biegnąca skrajem cypla, mijamy  północny fragment wału i dalej droga prowadzi do jednej z bram grodziska. Położenie grodziska jest niezwykle malownicze - warto wybrać się tutaj wczesną wiosną lub jesienią. Wtedy drzewa nie mają liści, a my mamy szanse na rozległe i piękne widoki. Spacerując po terenie grodziska łatwo zauważyć podział na dwa człony. Dla mnie najciekawszym miejscem jest monumentalny, południowy odcinek wału.

Jedna z tablic ścieżki edukacyjnych 'Grodzisko Runowo'. Oby więcej takich inicjatyw!

 

 

Powyżej na zdjęciach wał północny grodziska.

 

Na zdjęciach jedna z bram grodziska,  syn dzielnie pokonuje stromizny.

 

Powyżej zdjęcia południowego, najwyższego wału grodziska.

 

 Kilkunastometrowa wysokości wał oddziela grodzisko od terenu, gdzie istniała osada przygrodowa. Jedziemy dalej rowerami, opuszczając teren grodziska i po kilkudziesięciu metrach, docieramy do  grupy trzech dobrze zachowanych kurhanów. Kogo tu pochowano ? Prawdopodobnie niegdysiejszych władców tego grodu.

Stare buki porastają 'kopuły' kurhanów

 

Żegnamy się z grodziskiem w Runowie i przebijamy się przez las  w kierunku Mikorowa. Na pewno wrócimy jeszcze w tą okolicę, tym bardziej że zostało tutaj niejedno grodzisko do zwiedzenia :-).

 

14:47, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »