Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 19 maja 2013

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sulmierzyce
Powiat: Krotoszyński
Jak dotrzeć: Jadąc drogą z Sulmierzyc do Krotoszyna około 2 km za Sulmierzycami szukamy po prawej stronie parkingu ( znajduje się trochę w głębi lasu).Następnie należy cofnąć około 300 metrów idąc jednocześnie w głąb lasu. Trafiamy na dużą podmokłą łąkę. Na środku tej łąki znajduje się porośnięte drzewami grodzisko
Atrakcyjność grodziska: 4
Stan grodziska: Grodzisko pierścieniowe o lekko podłużnym kształcie. Wysokość wału w najwyższym miejscu się sięga 2-3 metrów, miejscami wał jest trochę splantowany. Majdan jest wklęsły i bardzo mocno zarośnięty. Średnica grodziska to około 50-70 metrów. Grodzisko prezentuje się bardzo dobrze.
Badania Archeologicznie: Nie znam szczegółów na temat badań archeologicznych tego miejsca. Grodzisko najprawdopodobniej ma rodowód wczesnośredniowieczny.

Opis: Wycieczkę na to grodzisko zawdzięczam żonie. Podczas powrotu z urlopu Czechach przypadkowo korzystaliśmy z mapy z zabytkami archeologicznymi Polski. Szukaliśmy miejsce na postój. Ja chciałem wybrać Kalisz i tamtejsze grodzisko. Tymczasem żona mówi mi o Sulmierzycach. Wyszło spontanicznie i pomimo stosunkowo kiepskiej mapy udało się nam odnaleźć gród Sulmira. Grodzisko jest pięknie położone na dużej leśnej łące. Przechodząc przez sosnowy las, trafiamy na skraj dużej polany. Już z daleka widać, że znajdująca się 300 metrów dalej kępa drzew nie jest taką zwyczajną kępą drzew.

 Grodzisko widziane z daleka

Pomiędzy drzewami można dostrzec koronę wału. Grodzisko wygląda fantastycznie, wielka podmokła łąka a na środku cel spaceru. Takie grodziska najbardziej mi się podobają, z dala od zabudowań- tylko przyroda i ślady historii. Ponieważ jest bardzo mokro, rodzinka zostaje w lesie skacząc przez linę (nasza nowa zabawa). Ja tymczasem w butach z membraną nic sobie  nie robię z  bagnistej łąki. Po drodze wystraszyłem kilka saren, które pasły się w okolicy grodziska. Tradycyjnie odbywam spacer wałami grodziska, zastanawiając się jak wyglądała ta okolica 1000 lat temu.

Z bliska wał prezentuje się całkiem okazale.

Koronę wału porasta ładna trawka.

Grodzisko leży na granicy Wielkopolski i Śląska, prawdopodobnie jego rolą była obrona tych granic. Z grodziskiem związana jest legenda. Podobno zostało założone przed woja Sulmira. Niestety Sulmir ożenił się ze złą kobietą i kiepsko się to wszystko dla niego skończyło. Szczegóły tej barwnej i życiowej :-) legendy można przeczytać na stronie Sulmierzyc.  W okolicy znajdują się też kurhany, ale to zobaczę mam nadzięję podczas innej podróży. Czas wracać do Gdańska.

 

wtorek, 14 maja 2013

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Češov
Powiat: Jicin
Jak dotrzeć: Jadąc drogą od Jicina, docieramy do wioski Češov. Na końcu wioski skręcamy lokalną drogą asfaltową w prawo i jedziemy do końca drogi,aż napotykamy tablicę informacyjną z opisem ścieżki turystycznej 'Cesovskie Valy'. Parkujemy samochód i kierujemy się polną drogą tak jak prowadzi szlak, w kierunku lasu. Już na skraju lasu 'witają' nas ogromne wały grodziska.
Atrakcyjność grodziska: 5+
Stan grodziska: Spektakularne grodzisko, bardzo dobrze zachowane.To jedno z największych i najlepiej zachowanych założeń obronnych jakie wdziałem. Grodziska broni podwójna linia wałów oraz fosy. Niestety nie udalo mi się przespacerować po całym grodzisku (rodzina się już niecierpliwiła :-)).  Ogólnie jest tam 6 km wałów, cały teren grodziska obejmuje kilkadziesią hektarów ! Wysokość wałów sięga miejscami 13 metrów, podobno są to największe wały w  Czechach.  Niewelka część wałów została rozorana, ale nie psuje to ogólnie dobrego stanu zachowania grodziska.

Badania Archeologicznie: Z informacji znalezionych na czeskich stronach, miejsce to było kilkukrotnie badane, ale nigdy nie było badań kompleksowych. Początki grodziska sięgają czasów celtyckich.

Opis: Podczas rodzinnego urlopu w Czechach nie zapomniałem o swoim hobby :-).Korzystając z niezawodnego google'a udało mi się znaleźć jedno niezwykle interesujące miejsce stosunkowo niedaleko naszej miejscówki w Janskich Łaźniach. Chodzi o monumentalne grodzisko w Cesov'ie. Grodzisko można fajnie połączyć z konkretnym spacerem oraz wycieczką do pobliskiego Jicina. Miasteczko trochę senne, ale bardzo urokliwe. Mi osobiście zawsze będzie się kojarzyć z Rumcajsem, który często odwiedzał Jicin. Docieramy do tablicy z informacjami o grodzisku, stąd prowadzi polna droga w kierunku lasu.

Powyżej zdjęcia z drogi na grodzisko. Bardzo sympatyczny spacerek.

Już na samym skraju lasu, 'witają' nas potężne wały grodziska. Okazuje się że to są te mniejsze i za nimi znajduje się druga linia wałów 10-metrowej wysokości. W tym miejscu znajdowała się brama do grodu. Podwójnej linii wałów towarzyszą fosy 1-2 metrowej głębokości. Długość wszystkich wałów grodziska Cesov wynosi 6 km - jest gdzie spacerować.  Grodzisko jest położone w podmokłym terenie,dlatego fosy są częściowo wypełnione wodą. Najlepsza pora, żeby zwiedzać to grodzisko to wczesna wiosna i jesień. Ja zwiedzałem grodzisko w maju i teren grodziska był dość mocno zarośnięty.

Powyżej 'brama' grodziska.

Jak widać grodzisko doczekało się pomniku :-)

 

Na zdjęciach potężne wały grodziska

 

Korona wałów.

Bardzo ciekawie przedstawia się historia tego miejsca. Prawdopodobnie pierwszymi budowniczymi grodziska byli celtowie, którzy założyli tu swoje oppidium (ufortyfikowane osiedle celtyckie ). Następnymi władcami grodu było słowiańskie plemię Chorwatów, dla których był to gród graniczny. Podobno niedaleko stąd stacjonowali podczas wojen husycki taboryci Żiżki. Wały były wykorzystywane i rozbudowywany podczas wojny trzydziestoletniej przez wojska szwedzkie. Jeszcze w XIX wieku miejscowa ludność chroniła się w czasie wojny w wałach grodziska . Jak widać miejsce to ma bardzo bogatą historię.Więcej na temat grodziska można przeczytać na stronie http://www.cesov.wz.cz/ Będąc na wakacjach w Czechach, zwiedzając skalne miasta i zamki Czeskiego Raju, warto zahaczyć o Cesov i przespacerować się wałami tego ogromnego grodziska. Ja podczas następnej wycieczki do Czech centralnych  planuje odwiedzić kilka celtyckich oppidiów.

 

Tagi: Czechy
22:38, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »