Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
sobota, 26 kwietnia 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Janiszewo / Stocki Młyn

Woj. Pomorskie

Powiat: Tczewski

Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się w zakolu rzeki Wierzycy, przy drodze z Janiszewa do Stockiego Młynu. Główny wał grodziska widać z drogi, nie ma problemu z lokalizacją obiektu.

Atrakcyjność grodziska: 4+

Stan grodziska: Grodzisko położone nad wysokim brzegiem Wierzycy, w miejscu gdzie głęboki jar łączy się z korytem rzeki. Grodzisko zajmuje cypel o rozmiarach 80m na 70m. Majdan grodziska otoczony jest dookolnym wałem, najwyższym u nasady cypla, w tym miejscu wysokość wału sięga 5-6 metrów. Obiekt jest świetnie zachowany.


Badania Archeologiczne: Grodzisko datowane jest na IX wiek. Nie posiadam informacji o badaniach archeologicznych obiektu.
Opis wycieczki: Wypad na grodzisko z cyklu błyskawicznych - mam wolne 3-4 godziny i szybka decyzja - gdzie jechać ? Ponieważ pogoda nie zachęca do wycieczek rowerowych szukam tym razem miejsc znajdujących się w pobliżu asfaltu :-). Wybieram grodziska 'kociewskie'. Dzięki autostradzie A1 okolice Starogardu, Skórcza, Pelplina stały się dla mnie bardzo atrakcyjne. To ciekawe i w sumie nieznane mi tereny a jednocześnie szybki dojazd sprawiają, że częściej będę odwiedzał te tereny. Dziś odwiedzam obiekt w Janiszewie i muszę przyznać, że grodzisko przerosło moje oczekiwania.

 

Na zdjęciach wały grodziska widziane z drogi.

Wysokość wałów, dobry stan zachowania obiektu robią bardzo pozytywne wrażenie.  Grodzisko odwiedziłem w kwietniu - o tej porze roku grodzisko jeszcze nie jest jeszcze'zarośnięte' - wzgórze grodzisko dopiero co zazieleniło się. Przypuszczam, że w środku lata majdan grodziska porasta bujna roślinność. Jeszcze raz potwierdziła się zasada,  że grodziska najlepiej wyglądają późną jesienią oraz wczesną wiosną. Z wałów grodziska rozpościera się piękny widok na zakole Wierzycy. Rzeka w tym miejscu płynie bardzo głębokim i malowniczym wąwozem. Chodząc po wałach grodziska ma się wrażenie, że niedługo zsuną się do rzeki :-). Budowniczowie grodziska wybrali cypel o bardzo stromych zboczach, miejsce o wybitnych walorach obronnych.

Majdan widziany z najwyższego miejsca wałów.

Zdjęcia wałów i okolicy grodziska.

Widok z wałów na pobliski wąwóz.

Grodzisko to wpisuje się w szereg warowni zbudowanych na brzegach Wierzycy. Prawdopodobnie  ta rzeka we wczesnym średniowieczu była ważną granice pomiędzy obszarami plemiennymi. Janiszewo, Zaklęta Góra, Owidz, Starogard Gdański - na krótkim odcinku zbudowano kilka grodów strzegących granicy. Podobne zgrupowanie grodzisk znajduje się na brzegach rzeki Osy, która niegdyś stanowiła granicę Polski z plemionami Pruskimi.

Jadąc na grodzisko przejeżdżałem przez Pelplin, miasto znane z przepięknej ogromnej katedry. Kilka razy odwiedzałem to miasto na rowerze, jeszcze  za czasów licealnych. Dwie rzeczy dominowały nad miastem - katedra oraz stara cukrownia. Zawsze lubiłem starą architekturę industrialną. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem że budynków cukrowni już praktycznie nie ma :-(. W jednej z hal zorganizowano 'galerie handlową' i tyle. Stara architektura przemysłowa przez lata nadawała charakter wielu miastom, a teraz nikt nie ma na to pomysłu. Niewpisane do rejestru zabytków budynki pod dawnych zakładach przemysłowych są systematycznie wyburzane . Pelplin bez tej cukrowni nie będzie już tym samym miastem...  Podobnie 'znika' cukrownia  w Nowym Stawie - tutaj o ile zdążyłem się zorientować część budynków jest pod ochroną konserwatorską. Jednaka znając podejście polskich przedsiębiorców, władz samorządowych itd na pewno znajdzie się sposób żeby ją wyburzyć, jak na przykład  przędzalnie w Mysłakowicach