Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
czwartek, 16 marca 2017

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Kukowo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Opis wycieczki: Tym razem zamieszczam wpis nietypowy, o tematyce 'około grodziskowej', opisujący kurhany i kamienie graniczne dawnego Państwa zakonu krzyżackiego, które znajdują się między wsiami Żoruchowo i Kukowo. Opuszczając grodzisko w Żoruchowie, pędzimy z synem na rowerach  w kierunku zabudowań wioski Żoruchowo. Czeka nas tutaj typowy dla ziem odzyskanych kontrast - pałace, wioski folwarczne zagospodarowane zostały po wojnie przez PGRy. Dawne zabudowanie pałacowe sąsiadują z poPGRowskimi bloczkami z wielkiej płyty. Pałac w Żoruchowie aktualnie jest własnością prywatną i wygląda na to, że znajduje się w całkiem niezły stanie. Wiele podobnych pałaców nie miało takiego szczęścia. Wiele z nich przetrwały drugą wojnę światową, potem często niszczały w okresie PRL'u, podczas transformacji ustrojowej i nawet teraz ich los bywa różny. Z Żoruchowa kierujemy się brukowaną drogą w kierunku wsi Bięcino. Na skraju Żoruchowa zatrzymujemy się przy imponującym dębie. Dęby to moje ulubione drzewa, a te największe zawsze robią na mnie duże wrażenie.

Stary dąb w Żoruchowie, jak widać nie jest łatwo go objąć ;-)

Jadąc dalej czekają nas kolejne niespodzianki, po około 2 km po prawej stronie widać pozostałości trzech monumentalnych kurhanów (trzeci z nich to raczej  grupa mniejszych kurhanów).  Dwa z nich są bardzo dobrze widoczne z drogi. Kurhany są porośnięte przez stare drzewa,  latem zapewne przypominają zwykłe kępy drzew. Przy samej drodze, niedaleko kurhanów znajduje się ogromny głaz - być może kiedyś znajdował się na pobliskim kurhanie. Ten ogromny kamień idealnie nadawałby się na stelę. Po lewej stronie drogi kępy drzew prawdopodobnie również kryją kurhanowiska. Starożytne kopce wyglądają niezwykle malowniczo w majowym słońcu.

Zebrane kamienie w lesie niedaleko kurhanów ...

'Ta droga długa jest, nie wiadomo gdzie jej kres ....'

Kurhany, zdjęcia zrobione z drogi...

 

Potężny głaz, specjalista musiałby się wypowiedzieć, czy nosi ślady obróbki

Okolicy rzeki Łupawy obfitują w tego typu zabytki - oprócz kurhanów, można tutaj obejrzeć pozostałości megalitycznych grobowców korytarzowych. Bardzo ciekawy artykuł poświęcone tej tematyce napisał  kolega Tomek Wiktorzak - link do artykułu. Mijamy kurhany i za chwilę skręcamy w prawo w stronę Kukowa. Kilkaset metrów przed pierwszymi zabudowaniami wioski, po prawej stronie, na polu dostrzegamy główny cel naszej wycieczki - dwa kamienie graniczne państwa krzyżackiego. Na jednym z nich wyryty jest charakterystyczny krzyż. Takie same krzyże powtarzają się na kilku podobnych kamieniach znalezionych na dawnej granicy państwa Krzyżackiego.

Kamienie graniczne, z pięknie zachowanym krzyżem, który miał informować tym, że podróżny przekracza granicę Państwa krzyżackiego

Polecam obejrzeć podobne kamienie na następujących stronach: http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=1848 , http://www.fluidi.pl/o,4539/Kamien_graniczny_rycerzy_krzyzowych , http://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP4E09

Niedługo wrócimy z  synem w dolinę rzeki Łupawy przyjrzeć się bliżej tutejszym kurhanom i megalitom....

06:49, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »