Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 09 marca 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Owidz
Woj. Pomorskie
Powiat: Starogardzki
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się nad rzeką, na obrzeżach wioski. Na pewno nie zabłądzimy - kilka drogowskazów poprowadzi nas we właściwym kierunku.
Atrakcyjność grodziska: 4
Stan grodziska: Grodzisko położone jest w zakolu rzeki Wierzyca. Obiekt usytowany jest na morenowym wzgórzu, które zostało mocno przeprofilowane przyjmując charakterystyczny kształt dla grodzisk wyżynnych. Stoki wzgórza są bardzo strome zbudowa wały grodu.  Obszerny i płaski szczyt wzgórza zajmował majdan grodziska. Rozmiary wzgórza to 150 metrów na 50 metrów. Na grodzisku funkcjonuje obecnie coś w stylu skansenu. Częściowo zrekonstruowano wał grodziska, bramy oraz kilka chatek konstukcji zrębowej.


Powyżej widok grodziska na mapie z warstwą ukształtowania terenu

Badania Archeologiczne: Historia obiektu swoim początkami sięga XI wieku. Prawdopodobnie gród zostało założone przez Piastów, po podbiciu Pomorza i zniszczeniu ośrodków plemiennych. Gród funkcjonował do połowy XII wieku.
Opis wycieczki: Grodzisku w Owidzu jest zdecydowanie odmienne od większości odwiedzanych przeze mnie miejsc. W Owidzu zrobiono częściową rekonstrukcje grodu i swoim charakterem przypomina np grodzisko w Sopocie. Niedaleko grodziska funkcjonuje niewielkie muzeum, restauracja oraz amfiteatr. Całą inwestycje - jak to często bywa w takich przypadkach - mocno wspierała UE. Mam mieszane uczucia odwiedzając takie miejsca. Z jednej strony wolę grodziska pozostawione w stanie naturalnym (np. pobliski obiekt nad jeziorem Zduńskim), ale z drugiej strony odbudowany wał grodziska, brama itd pozwala pokazać turystom jak funkcjonowały i wyglądały takie miejsca. Grodzisko zostało zrekonstruowane z rozmachem - długa linia wałow, bramy oraz chatki robią wrażenie. 
Sporo zrobiony by przyciągnąc turystów - grodzisko posiada nawet własną stronę www.owidz.pl, a na samym grodzisko odbywa się sporo imprez. Synowi wyjątkowo
podobało się to grodzisko - stwierdził, że najciekawsze na jakim był :-).

Wzgórze grodziska prezentuje się imponująco.

 

 

 Powyżej zamieściłem zdjęcia wnętrza chat postawionych na grodzisku. W jednej z nich odtworzono średniowieczne narzędzia np. imadło pomagające podczas obróbki różnych przedmiotów. Równie  ciekawie prezentuje się srednioweczna wiertarka oraz coś na kształt 'tokarki'.

Przewodnik, który oprowadzał nas po grodzisku zapewniał, że starano się możliwie wiernie odtworzyć zrębowe chaty znajdujace się na majdanie, jak również wały o konstrukcji skrzyniowej. Jeśli chodzi o wały - oryginalne wały były na pewno wyższe, ale w tym wypadku na pewno zadecydowały koszty rekonstrukcji. Obiekt jest bardzo ładnie położony w zakolu Wierzycy, z odbudowanych wałów mamy piękny widok na rzękę. Grodzisko dostępne było od strony lądu tylko z jednej strony i tam właśnie wał jest najwyższy.

Widok z wałów grodziska, po lewej stronie widać starorzecze Wierzycy.Z tego co zapowiada przewodnik - na majdanie zostanie wybudowanych więcej chat zrębowych tak, żeby rekonstrukcja wiernie odpowiadało swojemu średnowiecznemu pierwozorowi. Ciekawa jest również historia grodziska - obiekt jest stosunkowo 'młody'. Gród został wybudowane przez pierwszych Piastów, w celu umocnieniu swojego panowania na pomorzu. Grodzisko zostało spalone podczas wyprawy Władysława Hermana, który ponownie przyłączył Pomorze. Ważniejsze grody Pomorza zostały obsadzone przez nową 'załogę', pozostałe grody zostały spalone. Dopiero jego syn Bolesław Krzywousty na trwale przyłącze Pomorze do Polski

Meandrująca rzeka Wierzyca sprzyjała budowie obiektów obronnych. W najbliższym czasie czeka mnie wcieczka na inne grodzisko położone nad tą rzeką o tajemniczej nazwie 'Zaklęta góra' :-)

 

sobota, 01 marca 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ciecholewy/Zduny
Woj. Pomorskie
Powiat: Starogardzki
Jak dotrzeć: Grodzisko leży na północno-zachodnim brzegu jeziora Zduńskiego. Najbliższą miejscowością są Ciecholewy. My wybraliśmy się na grodzisko z miejscowości Zduny, objeżdrzając jezioro dookoła rowerami. Zdecydowanie polecam taką przejażdżkę (ewentualnie spacer) wokół tego leśnego jeziora
Atrakcyjność grodziska: 5
Stan grodziska: Grodzisko nad jeziorem Zduńskim jest bardzo dobrze zachowane. Obiekt położony jest nad samym brzegiem jeziora, a z jednej strony grodzisko opływa nieduży strumień. Jego wąwóz tworzy naturalna fosę - budowniczowie grodziska musieli wykopać tylko jej druga połowę. Obiekt broniony jest bardzo wysokim, kilkumetrowym wałem ( mierząc od poziomu majdanu). Od strony północnej (tam gdzie grodzisko opływa strumień) znajduje się dodatkowy wał. Prawdopodniej w tym miejscu  znajdowała się brama grodziska.

 

 

Widok grodziska na mapie z ukształtowaniem terenu

Badania Archeologiczne: Grodzisko jest datowane na VII-IX wiek. Niestety nie posiadam informacji na temat badań tego grodziska.

Opis wycieczki:  Korzystając z tego, że pogoda tej zimy jest bardziej wiosenna niż zimowa, wybraliśmy się z synem na rowerowy przejażdżkę wokół jeziora Zduńskiego. To pięknie położone, rynnowe jezioro otoczone jest ze wszystkich stron lasami. Mamy środek zimy a temperatura 10 na plusie i świeci słonko. Pierwszą atrakcją wycieczki była grupa starych, kilkusetletnich dębów rosnących nieopodal leśniczówki.

 

Droga  cały czas trzyma się brzegów jeziora, które jest jeszcze skute lodem. Tylko lód na jeziorze przypomina nam, że mamy środek zimy. Na północnym krańcu jeziora trafiamy na pomnik, z datą 1945 . Ten piękny las posiada niestety mroczną przeszłość. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali w tym lesie kilka tysięcy ludzi. Ten pomnik związany jest prawdopodobnie z tymi dramatycznymi wydarzeniami.

Okrążając jezioro naszą drogę przecina niewielki strumień. Idąc wzdłuż tego strumienia w kierunku jeziora trafiamy na grodzisko. Strumień opływa pozostałości dawnego grodu tworząc naturalną fosę. Budowniczowie grodziska doskonale wykorzystali naturalne walory obronne tego wzgórza. Minęło 1000 lat, a wygląd tego miejsca prawdopodnie nie uległ  dużym zmianom. Założenie obronne posiada wysokie wały sięgające kilku metrów licząc od poziomu majdanu. Grodzisko od strony północnej posiada podwójny wał. Tutaj zapewne znajdowała się brama grodziska, a ten wał dodatkowo zabezpieczał grodzisko. Z wysokich wałów rozpościera się piękny widok na jezioro Zduńskie. Od strony jeziora wały grodziska sięgają 10 metrów.  Tutaj urządzamy sobie z synem drugie śniadanie. 

Powyżej zdjęcia wzgórza grodziska.

 

Widok na wklęsły majdan grodziska.

 

Korona wałów.

 

Widok z wałów grodziska. 

Zastanawiające jest datowanie grodziska tzn. określenie końca funkcjonowania grodu na IX wiek. Duża liczba pomorskich grodzisk (np. Otomin) pochodzące z okresu plemiennego nosi ślady zniszczeń datowanych na X wiek. Badacze wiąża ten fakt z podbojem Pomorza przez Mieszka I. Nie wiem na ile dokładnie robione było datowanie, ale być może grodzisko przestało funkcjonować właśnie po zdobyciu Pomorza przez pierwszego władcę Polski. Takie grodziska to nieme pomniki naszej najdawniejszej historii.  

Wypadem na grodzisko nad jeziorem Zduńskim rozpoczynam cykl wycieczek na grodziska położone w okolicy Storogardu Gdańskiego oraz Pelplina. Zaczynając w Ciecholewach, będę kierował się nad rzekę Wierzycę, gdzie znajduje się kilka interesujących obiektów.