Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 06 marca 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Stradów
Woj. Świętokrzyskie
Powiat: Kazimierski
Jak dotrzeć: We wsi Stradów jest parking dla turystów odwiedzających grodzisko, dodatkowo są drogowskazy.
Stan grodziska: Grodzisko charakteryzuje się zróżnicowanym stanem zachowania. Główny gród jest bardzo dobrze zachowany, natomiast podgrodzia charakteryzują się różnym stanem zachowania. Podgrodzia są regularnie rozorywane co wpływa na stan zachowania wałów podgrodzi. Grodzisko wraz z podgrodziami zajmuje około 25 hektarów i jest jednym z największych polskich grodzisk.
Atrakcyjność grodziska: 5+
Badania archeologiczne/historia grodziska: Grodzisko datowane na wiek VIII-XI wiek. Grodzisko było zamieszkałe przez plemie Wiślan i z pewnością było jednym z ich najważniejszych ośrodków. Z informacji, które zdobyłem grodzisko zostało zbadane tylko w niewielkim stopniu. Więcej informacji można znaleźć w tym miejscu.
Opis: Grodzisko odwiedziłem z rodziną podczas wakacji spędzonych w Górach Świętokrzyskich. Grodzisko uchodzi za największe w Polsce, więc nie mogłem przegapić takiej okazji. Rzeczywiście jest  wielkie i a jego fortyfikacje robią wrażenie. Zajmuje bardzo duży teren około 25 hektarów razem z  trzema podgrodziami również otoczonych wałami. Wielkość wałów w najwyższych miejscach dochodzi do kilkunastu metrów. Widać również pozostałości
systemu dróg dochodzących do grodziska.

Powyżej  systemy starych dróg (bramne) wchodzące na podgrodzia.

Główne grodzisko, widziane  z jednego z podgrodzi.

Potężne wały głównego grodziska.

Piękne widoki z wałów grodziska. Wzgórze na którym leży grodzisku zdecydowanie góruje nad okolicą.

Kolejny widoczek z wałów grodziska, poniżej w oddali system dróg w dolinkach.

Powyżej trzy zdjęcia wałów i fosy grodziska.

Niestety podgrodzia są systematycznie rozorywane co wpłwa na stan całego obiektu. Z wałów grodziska mamy wspaniały widok na okolice, podobono podczas idealnej pogody widać stąd szczyty tatr. Pozostaje caly czas zagadką jaką rolę pełniło w państwie Wiślan, rozmiary obiektu świadczą o tym, że musiał być to bardzo ważny gród. Grodzisko jest bardzo spektakularne, wielka szkoda że region swiętokrzyski nie promuje go jako wielkiej atrakcji turystycznej.