Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
wtorek, 27 grudnia 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Gutowo
Woj. Warmińsko-Mazurskie
Powiat: Iławski
Jak dotrzeć: Grodzisko położone przy drodzo z Gutowa do Rumian. Grodzisko jest doskonale widoczne na satelitarnych mapach Google'a. Jadąc tą drogą nie sposób nie zauważyć tego grodziska.
Atrakcyjność grodziska: 5
Stan grodziska: Pięknie zachowane grodzisko. Pagórek grodzisko wznosi się na wysokość kilkunastu metrów. Z jednej strony wał jest podwójny, z trzech pozostałych pojedynczy. Majdan grodziska tworzy głęboką i pofałdowaną nieckę. Wały wzoszą się ponad majdan grodziska na wysokość około 3-4 metrów. Najbardziej monumentalne spośród grodzisk ziemii Lubawskiej.
Badania Archeologicznie: Z tego co zdołałem dowiedzieć się na internecie (http://www.nowemiasto.com.pl/gminy/?grodziska,22,,,2) grodzisko jest jednym najstarszych grodzisk ziemi lubawskiej.Użytkowane było w IX-XI wieku przez zamieszkujące te ziemie pruskie plemie Sasinów.

Opis: Grodzisko odwiedziłem z moim siostrzeńcem podczas jednego z jesiennych wypadów. To jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej atrakcyjnych grodzisk pruskich, jakie do tej pory widziałem. Grodziska nie sposób przegapić - monumenatalne wały, wyraźnie płaski wierzchołek pagórka i od razu wiemy  że dobrze trafiliśmy.

Powyżej zdjęcie grodziska widziane z drogi do Gutowa.

 

Pagórek grodziska jest bardzo stromy, powyżej zdjęcia z podejścia

 

 Zdjęcie pozostałości pierwszego wału.

Grodzisko otoczone jest polem rolnym i położone jest na prywatnych gruntach jednego z gospodarzy, ale dostęp do niego jest raczej swobodny. Pagórek grodziska jest bardzo stromy, porośnięty z jednej strony młodymi brzóskami. Właśnie od tej strony wchodzimy na grodzisko. Grodzisko ma niejednolitą stromiznę, wyraźnie widać, że pagórek był sztucznie formowany.
Wchodzimy na nieduży płaski taras który z jednej strony, który z jednej strony otoczyny jest wałem a raczej jego pozostałosciami. Prawdopodobnie gdzieś tutaj była brama prowadząca na grodzisko.  Wchodzimy na koronę wałów grodziska. Pagórek góruje nad najbliższą okolicą, widoki to nasza  nagroda za krótkie ale strome podejśćie. Majdan grodziska tworzy głęboką nieckę, leży około 3-4 metrów poniżej korony wałów.

Wały i majdan grodziska wydziane z przeciwległych końców grodziskaNa szczycie wału, mój siostrzeniec, widać w skali ja potężne są wały.

 

Grodzisko pokryte jest niedużymi kamieniami, dlatego tak dobrze znosi upływ czasu. Robimy krótki spacer wzdłuż wałów grodziska, krajobraz wokół trochę rolniczy ale i tak jest ładnie.  Miejsce zdecydowane warte odwiedzenia,  warto zjechać z głównych dróg żeby obejrzeć jedno z najbardziej efetkownych pruskich grodzisk. Tym bardziej, że obiekt znajduje się kilkadziesiąt metrów od drogi.

 

 Widoczek z wału,obiekt wyraźnie góruje nad okolicą. Wróg nie mógł się podkraść niepostrzeżenie. Powyżej seria zdjęć grodziska z widzianego z pewnej odległości. Ciekawie musiało wyglądać  z  drewnianą palisadą.

 Grodzisko w Gutowie tak jak kilka innych ziemii lubawskiej miało zapewne za zadanie bronić pruskie pogranicze. Żeby tak można było się cofnąc w czasie na kilka chwil to miejsce w czasach swojej świetności .

 

 

poniedziałek, 26 grudnia 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Lampa
Woj. Pomorskie
Powiat: Kartuski
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się niedaleko drogi Chmielno - Brodnica Góra (2-3 km od Chmielna).Proponuje wspiąć się na pagórek nad którym znajduje się domniemane grodzisko właśnie od strony tej drogi.
Atrakcyjność grodzisk: 2+ 
Stan grodziska: Z założeń grodziska zachowało się bardzo niewiele. Najlepiej pagórek grodziska prezentuje się od strony drogi Chmielno Brodnica i Jeziora Kładno. Od strony miejscowości Lampa widzimy  zaorany pagórek, której od tej strony wygląda naturalnie.
Badania Archeologicznie: Nie mam informacji na temat badań archeologicznych

Opis: Jeśli dobrze odnaleźliśmy to grodzisko, to niewiele się zachowało z jego założeń obronnych. Za to jest to wspaniały punkt widokowy na Jezioro Kładno i krajobraz pętli Raduńskiej. Miejsce grodziska znajduje się prawdopodobnie niedaleko gospodarstwa na polu ornym.

 

 To zaorane pole to prawdopodobnie miejsce grodziska.

Od strony drogi można się dopatrzeć nienaturalnego wyglądu pagórka. Brak założeń obronnych wynagrodziły nam piękne widoki. Dla mnie pętla Raduńska to jeden z najładniejszych rejonów Kaszub gdzie ciąg jezior oraz rzeka Radunia tworzą koło.Latem to kółko można pokonać kajakiem, zimą na biegówkach. Jeśli dodamy do tego pofałdowaną rzeźbę terenu i lasy, mamy piękne miejscę wypoczynku. Podsumowując wypad na to grodzisko - krajobrazy super, ale z grodziskiem słabo. Być może grodzisko jest gdzieś w pobliżu a my nie trafiliśmy :-)Jeśli chodzi o krajobrazy to okolice grodziska Lampa są naprawdę OK 

 

 

sobota, 10 grudnia 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Borzestowo (Garecznica)
Woj. Pomorskie
Powiat: Kartuski
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje na wysokim wzgórzu nad jeziorem Długim, przy trasie do Mierzchucina. Położone jest po lewej stronie drogi (jakieś 500m od wioski). Przy trasie znajduje się duży parking, można zostawić tam samochód i śmiało wspinać się na zalesione wzgórze. Podejście jest bardzo strome.
Atrakcyjność grodzisk:
Stan grodziska: Pięknie położone grodzisko na wysokim kaszubskim wzgórzu and jeziorem. To nieduże wymiarami grodzisko  o wałach wysokośći 2-3 metrów. Grodzisko od strony wzgórze gdzie spadek jest niewielki, oddzielony jest dodatkowym wałem  wysokości około 3 metrów. W wałąch grodziska wyraźnie  widać ślady po bramie wjazdowej. Grodzisko ma średnicę 30-40 metrów. Grodzisko jest bardzo dobrze zachowane.
Badania archeologiczne/historia grodziska:  Od jednej z czytelniczek bloga dostałem informację, że w 1970 roku były prowadzone badania wykopaliskowe, które nie potwierdziło średniowieczej metryk grodziska (brak ceramiki).  

Opis: Według mnie to jedno z najpiękniej położonych kaszubskich grodzisk.Grodzisko położone jest na wysokim wzgórzu nad jeziorem. Wzgórza otaczają dwa głębokie wąwozy. Grodzisko jest bardzo łatwo dostępne - blisko drogi, a pod grodziskiem znajduje się parking na wielki  parking. Startujemy z synkiem właśnie z tego parkingu, przechodziny niewielki potok i rozpoczynamy niezłą wspinaczkę na wzgórze znajdujące się na prawo od potoku. Wzgórze jest bardzo strome i po deszczu mogę być duże kłopoty z podejściem.

Powyżej Grzesiek zmęczony podejściem. 

My mamy szczęście, jest sucho ale i tak musimy bardzo uważać przy podejści. Bardzo łatwo  można się zsunąć lub pośliznąć na korzeniach i liściach. Po kiludziesięciometrowym
podejściu (licząc w pionie) docieramy to plaskiego wierzchołka i już daleka widzimy wały grodziska. Jesienią gdy spadną liście z grodziska  rozpościera się fantastyczna panorama na jezioro Długie i dalej na  krajobraz pętli raduńskiej. Dla tego widoku polecam odwiedzić grodzisko późną jesienią, widok zapiera dech w piersiach. Niestety latem i wiosną drzewa skutecznię go zasłaniają.

Zdjęcie porzedstawia wały grodziska.

  

Powyżej zdjęcie fragmentu majdanu grodziska.

 

 


Zdjęcie głębokich wąwozów otaczających grodzisko

Samo założenie obronne znajduje sie 2-3 metry powyżej naturalnego wierzchołka. Widzimy wyraźnie ślady bramy w wałach grodziska.  Z jednej strony grodzisko jest bronione dodatkowym wałem wysokim na 3 metry. Od tej strony wzgórze nie ma stromizny, tak bardzo utrudniającej zdobycie grodu - stąd dodatkowy wał.Grodziska otoczone jest głębokimi jarami - jednym z nich płynie niewielki potok. Warto przespacerować się tymi jarami- robią  spore wrażenie. Ogólnie bardzo klimatyczne miejsce. Zdecydowanie polecam na rodzinny spacer, dla ludzi z 'górskim' zacięciem, ponieważ podejścia są naprawdę strome.Nam się bardzo podobało !

Grzechu na wal grodziska :)

 

 
1 , 2