Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 30 listopada 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Raciąż

Woj. Kujawsko-Pomorskie

Powiat: Tuchola

Jak dotrzeć:  Grodzisko położone jest na południowym brzegu jeziora Przyarcz. Najłatwiej trafić tam  jadąc do miejscowości Raciąż, następnie kierować się drogowskazami. Ja zostawiłem samochód przed wjazdem do lasu i ostatnie 1,5 km pokonałem pieszo.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska: Grodzisko położone jest na półwyspie jeziora Przyarcz. Obiekt jest bardzo dobrze zachowany. Grodzisko posiada dookolne wały, a od strony północnej grodzisko posiada fosę i drugi wał. Średnica grodziska wynosi 70 metrów.

Grodzisko na mapie z warstwą ukształtowania terenu.


Badania Archeologiczne: Grodzisko wielokrotnie badane. Obiekt datowany na XI-XIII wiek.
Opis wycieczki: Tym razem odwiedziłem z synem grodzisko w Raciążu.  Ta nieduża wioska położona  nad jeziorami w Borach Tucholskich to doskonałe miejsce do rowerowych wycieczek, spacerów  po lesie i łowieniu ryb. My przybyliśmy tutaj zobaczyć tutejsze grodzisko. Już w wiosce jest kilka drogowskazów pokazujących drogę na grodzisko.  Od razu widać, że grodzisko jest bardziej zagospodarowane niż większość obiektów, które do tej pory widziałem. Samochód pozostawiliśmy przed wjazdem do lasu, dalszą drogę pokonujemy pieszo. Cały czas towarzyszą nam drogowskazy- dojście do grodziska jest bardzo dobrze oznakowane. Po przejściu około kilometra docieramy do nasady półwyspu, na którym 
znajdują się pozostałości grodu kasztelańskiego. Zazwyczaj jestem przeciwny rekonstrukcjom grodzisk - tak tutaj muszę powiedzieć, że dobrze się stało, że ktoś zadbał o grodzisko.  Część półwyspu jest podmokła i  bagnista, więc zbudowano 
kilkudziesięciometrowy pomost. Bez tego rozwiązania dotarcie do wałów byłoby bardzo utrudnione i pewnie wycieczkę trzeba byłoby organizować zimą.

Pierwotnie gród został zbudowany na niedużej wyspie. Przez stulecia wody jeziora opadły o jeden metr i w ten sposób wyspa połączyła się z brzegiem jeziora tworząc długi wąski półwysep. Półwysep jest bardzo mocno zarośnięty i gdyby nie zbudowano sztucznych ścieżek poruszanie po nim byłoby mocno utrudnione. 

Na terenie majdanu grodziska umieszczono szereg tablic z opisami i szkicami pokazującymi jak gród funkcjonował 800 lat temu. Przedstawiono również zarysy budynków, które znajdowały się na majdanie grodziska.  Z rekonstrukcji wykonano właściwie tylko bramę i bardzo dobrze, że na tym się skończyło i nie próbowano odtwarzać palisad i budynków. Wokół wałów wytyczono ścieżki ułatwiające 'podziwianie' pozostałości grodu.

Pomost prowadzący na grodzisko.

Drugi wał grodziska (wysunięty najbardziej na północ), w oddali widać rekonstrukcję bramy...

Rekonstrukcja bramy grodziska - wał i fosę ukrywa gęsta zieleń.

Wały grodziska Raciąż

 Grodzisko posiada nawet własną stronę, a sama historia grodziska i wyniki badań, ciekawie opisano na stronie http://bialeblota.uni.lodz.pl/o-raciazu . Poniżej kilka ciekawszych faktów z historii tego miejsca. Gród w Raciążu był siedzibą kasztelana księstwa świeckiego.  Gród został spalony w 1256 roku podczas walk pomorsko-wielkopolskich, w odwecie za wcześniejsze zdobycie grodu w Nakle. Kroniki opisują, że podczas tego pożaru zginęła część okolicznej ludności, która schroniła się w grodzie. Po tych wydarzeniach gród został odbudowany. Badania archeologiczne pokazały, że również koniec grodu był tragiczny. Grodzisko strawił pożar i grodu już nie odbudowano....


22:59, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 listopada 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Podole Wielkie

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć:  Jadąc drogą z Stowęcina do Pobłocia zatrzymujemy się około 500 metrów przed miejscowością Podole Wielkie. Po prawej stronie drogi znajduje się bardzo głęboki wąwóz dnem,  którego płynie nieduża rzeczka. Idąc około 1,5 km lewym brzegiem wąwozu docieramy do grodziska.
Atrakcyjność grodzisk: 4

Stan grodziska: Grodzisko Podole Wielkie położone jest nad niedużą rzeczką. Grodzisko ma masywne, wysokie wały. Od strony rzeczki linia wałów nie zachowała się. Przypuszczam, że w tym miejscu wały obsunęły się do rzeki. Obwałowania grodziska tworzą nieregularny kształt, zapewne wymuszony ukształtowaniem terenu. Wysokość wałów sięga 2-3 metry.  Rozmiary grodziska wynoszą 80 m na 50 m.


Badania Archeologiczne: Grodzisko datowane jest  na IX-X wieku. Nie posiadam informacji na temat badań tego grodziska.
Opis wycieczki: Zachęcony przez jednego z mieszkańców gminy Główczyce (serdecznie  pozdrawiam !), rozpoczynam wycieczki na grodziska znajdujące się  na tym terenie. Ilość tutejszych grodzisk i kurhanów przedstawia się naprawdę imponująco. Rozpoczynam od łatwo dostępnego i dobrze zachowanego grodziska w Podolu Wielkim. Zwiedzanie grodziska wpisałem w większą wycieczkę rowerową. Razem z synem pokonamy kilkanaście kilometrów polnych dróg i leśnych duktów, wzdłuż pradoliny rzeki Łeby. To niezwykle malownicza kraina pełna pięknych krajobrazów, starych dębów, kurhanów i grodzisk. Skarpy pradoliny Łeby porasta gęsty las, poprzecinany jarami i wąwozami. W  jednym z takich wąwozów pomorscy Słowianie wybudowali gród. Jak zwykle w takim przypadku wykorzystano naturalne walory obronne wybranego miejsca. Grodzisko ma wysokie, wyraźne wały, pofałdowany majdan, a od strony rzeki widać wyraźne ślady osuwiska - stąd moje przypuszczenie, że wał od strony rzeki po prostu się obsunął. Niestety odniosłem wrażenie, że las wokół grodziska jest mocno zaśmiecony, co psuło ogólne wrażenie.  Grodzisko zwiedzamy pod koniec naszej długiej wycieczki i niestety pozostało nam na jego obejrzenie mało czasu.

Powyżej zdjęcia wałów grodziska w Podolu Wielkim

 

Niedaleko Podola Wielkiego znajduje się miejscowość Wolinia, do której również zajechaliśmy. W pałacowym ogrodzie znajdowało się kiedyś grodzisko. Patrząc na założenie parkowe korzystając  mapy warstw ukształtowania ternu widać wyraźnie podkowiasty kształt. Przypuszczalnie są to  pozostałości dawnych wałów, zapewne częściowo przeprofilowane.  Od strony zachodniej do Wolini prowadzi aleja z starymi dębami. Potężne, kilkusetletnie drzewa wyglądają naprawdę imponująco.

 

 

 W okolicznych lasach  można również natknąć się na kurhany. Niektóre z nich są naprawdę sporych  rozmiarów.  Poniżej zdjęcia jednego z największych kurhanów. Niestety gęsty las bardzo utrudniał zrobienie dobrego zdjęcia :-(

Na powyższym zdjęciu widać pozostałości kamiennego 'płaszcza' którym pokryty jest kurhan.

 

Myślę, że niedługo znowu zawitamy w te okolice  - tutejsze lasy i wąwozy skrywają niejedną tajemnicę przeszłości..