Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 10 listopada 2013

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Piaseczno
Woj. Zachodniopomorskie
Powiat: Drawski
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się nad zachodnim brzegiem jeziora Drawskiego. Około 200 metrów na północ od miejsca skąd wypływa z jeziora rzeka Drawa. Ja dotarłem do grodziska płynąc kajakiem, od strony jeziora.
Atrakcyjność grodziska: 2 (3 jeśli uwzględnić ciekawe położenie grodziska)
Stan grodziska: Obiekt jest grodziskiem stożkowymi - a przynajmniej to co dotrwało do naszych czasów przypomina grody stożkowe. Grodzisko jest położone na niewielkim półwyspie nad jeziorem Drawskim. Stożek ma od strony jeziora 7-10 metrów wysokości i około 2-3 metrów od strony półwyspu Teren półwyspu jest uprawiany, więc być może to co zostało to tylko część pierwotnego założenia. Być może grodzisku towarzyszyło podgrodzie.
Badania archeologiczne: Nie mam informacji na temat badań tego grodziska.

Opis: Grodzisko w Piasecznie odwiedziłem podczas jesiennego spływu rzeką Drawą. Po kilkukrotnym przekładaniu terminu, w końcu udało mi się wybrać z kolegą Michałem na jesienny spływ. Po małych perypetiach w postaci 3 mandatów na trasie:-), docieramy do Czaplinka. Wstępny plan był taki, żeby w trakcie spływu mamy zwiedzić trzy grodziska - Stare Drawsko, wyspa Bielawa oraz grodzisko w Piasecznie. Życie szybko zweryfikowało te plany, mieliśmy słaby czas na starcie, a na jeziorze bardzo mocno wiało. Spowodowało to, że w okolicy Starego Drawska po prostu baliśmy się nadrabiać drogi skręcając kajakiem w stronę grodziska. Nie uśmiechało  nam się płynąć rzeką po zachodzie słońca. Wyspę Bielawa i grodzisko na półwyspie w Starym Drawsku odwiedzę innym razem, na dziś pozostaje cieszyć się tym, że zobaczyłem grodzisko w Piasecznie. Grodzisko leży na niewielkim półwyspie, niedaleko miejsca, w którym Drawa wypływa z jeziora. Półwysep jest prawdpodobnie często
odwiedzane przez wędkarzy, z kamieniu ułożono tam niewielką 'przystań'. Łączka w pobliżu grodziska wygląda zachęcająco, jest tam miejsce na ognisko, a z samego półwyspu mamy piękny widok na jezioro. Bardzo dobre miejsce na odpoczynek po dziesięciu kilometrach pagajowania przez jezioro. Trochę niedoceniłem tego jeziora - jest naprawdę duże a jak się jeszcze trafi niekorzystny wiatr to jest co robić w kajaku :-). Wracając do grodziska  nie jest ono  specjalnie efektowne - ale też nie spodziewałem się niczego wielkiego. Nieduży stożek położony nad brzegiem jeziora, najciekawiej wygląda od strony jeziora. Z tej strony podejście jest najbardziej strome. Od strony półwyspu godzisko prezentuje się niepozornie.

Zdjęcie grodziska widzanego od strony jeziora.

 Widok na grodzisko od strony półwyspu.

 U podnóża grodziska leży kilka dużych kamieni...

To moja pierwsza wizyta na Pojezierzu Drawskim, ale na pewno nie ostatnia. Teren super ciekawy, zarówno krajobrazowo jaki i historycznie.  W tych okolicach  zachowało się mnóstwo 
grodzisk, co oznacza że na pewno jeszcze tu wrócę. Do tego dochodzą pozostałości umocnienień wału pomorskiego oraz ciekawe linie kolejowe, które zostały mi na tym terenie do 'zaliczenia'. Bardzo spodobały mi się zapomniane stacyjki w Czaplinku i Złocieńcu. Stare dworce, semafory kształtowe a w Złocieńcu ciekawa trzystanowiskowa parowozownia - bardzo lubię takie klimaty kolejowe.   Mam nadzieję, że w roku 2014 uda się zorganizować co najmniej jeden wypad w te okolice.