Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 25 listopada 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Gruta
Powiat: Grudziądzki
Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest na przesmyku między jeziorem Księże a jeziorem Dużym, przy plaży z pomostem. Samochodem parkujemy przy plaży na parkingu.

Atrakcyjność grodziska: 3
Stan grodziska: Grodzisko bardzo dobrze zachowane. Jest to grodzisko wyżynne o kształcie prostokątu. Grodzisko wznosi się 13 m nad powierzchnię jeziora. Grodzisko ma rozmiary 60m na 95m i jest jednym z większych grodzisk ziemii chełmińskiej. Z jednej strony grodziska widać wyraźne ślady fosy - być może kiedyś grodzisko leżało na półwyspie. Majdan grodzisko jest gęsto porośnięty krzakami, wszędzie panoszą się śmieci. Widziałem zdjęcia sprzed kilku lat, kiedyś na majdanie była łąka - niestety teraz grodzisko sprawie wrażenie bardzo zaniedbanego -szkoda :(.

Badania Archeologicznie: Grodzisko datowane jest na okres XIII-XV wieku. Była to jedna z warowni Krzyżackich lokowanych na Ziemi Chełmińskiej. Grodzisko było badane w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Przebadano 11 % powierzchni grodziska, odkryto śłady dwóch dużych budynków oraz ślady palisady. 

Opis: Gruta to kolejne grodzisko leżące w pobliżu rzeki Osy. Rzeka ta jak widać 'przyciąga' grodziska, co tym bardziej potwiedza jej graniczny charakter w przeszłości. Przejeżdżam tylko 8 km od Słupskiego Młyna i już jestem na kolejnym grodzisku. Grodzisko jest bardzo ciekawie położone - na przesmyku oddzielającym dwa jeziora. Być może, kiedyś było tu jedno jezioro a grodzisko leżało na półwyspie.  Świadczyć może dość szeroka i głęboka fosa, ktora istnieje tylko z jednej  strony grodziska. Pagórek grodziska jest bardzo wysoki i stromy - przypomina mi troche grodzisko w Garczynie. Obiekt w Grucie też leży nad jeziorem, ale jest trochę mniejsze i ma bardziej zarośnietę zbocza.

Strome zbocza grodziska.

 

Grodzisko najlepiej prezentuje się od strony jeziora.

 

 Widok na wzgórze grodu od strony plażowego parkingu.

Majdan jest strasznie 'zakrzaczony' i zaśmiecony. Szkoda - zadbane grodzisko położone nad samym jeziorem mogło by stanowić atrakcję turystyczną. Grodzisko pomimo, że jest duże i dobrze zachowane, jakoś nie robi na mnie wielkiego wrażenia. Robię krótki spacer dookoła dawnej warowni i szybko wracam do samochodu - czas na najbardziej efektowne grodzisko w regionie - Świecie nad Osą.

20:18, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
sobota, 17 listopada 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Słupski Młyn - Starke Burg
Powiat: Grudziądzki
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się po prawej stronie drogi nr 538 z Łasina do Radzynia Chełmińskiego (na lewym brzegu rzeki Osy).Jadąc od strony Łasina należy zatrzymać samochód około 200 m po przejechaniu rzeki Osy. Grodzisko jest oddalone około 500 metrów od drogi w linii prostej, lecz na pewno nie uda się tam dojść w 'linii prostej' :-). Trzeba ominąć meandrującą rzekę, strome wzgórza itd Najlepiej skorzystać z niemieckich map sztabówek na których to grodzisko jest zaznaczone oraz gps'a.  

Atrakcyjność grodziska: 4
Stan grodziska: Grodzisko jest bardzo dobrze zachowane. Grodzisko składa się z dwóch członów - grodzisko właściwe oraz podgrodzie. Główne grodzisko powstało poprzez odcięcie 
głęboką fosą wysokiego i stromego pagórka.  Fosie towarzyszy wał wysokości około 1,5-2 metrów. Główny majdan grodziska ma kształt owalny, lekko wklęsły pośrodku, porośnięty starymi sosnami. Zastanawiająco wyglada również pobliski pagórek o płaskim nienaturalnym szczycie.

Badania Archeologicznie: Grodzisko wielokrotnie badane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Grodzisko użytkowane było od  wczesnego średniowiecza do wieku XV. Więcej informacji na temat badań i położeniu grodziska znajdziemy tutaj: http://www.icimss.edu.pl/custodes/index.php?option=com_content&task=view&id=428&Itemid=42

Opis wycieczki: Wystarczy przejechać niecały kilometr od pierwszego grodziska w Słupskim Młynie i już możemy startować na drugie. Te drugie grodzisko jest zdecydowanie trudniej dostępne. Poruszamy się skrajem lasu, na lewym brzegu rzeki Osy. Po przejściu około 500 metrów skręcam w prawo głębiej w las. Teren jest bardzo trudny do spacerów, szczególnie gdy spadnie deszcz robi się badzo ślisko. Efektem były złamany kijek trekkingowy oraz
ubłocone spodnie i kurtka - ale ja lubię takie wymagające spacery. Po drodze spotykam zająca szaraka, spotkam go jeszcze później na majdanie grodziska ;-). W lesie nie ma specjalnych ścieżek, wzgórza są bardzo strome i stosunkowo wysokie. Po wdrapaniu 
się na kolejny pagórek dostrzegam następny o nienaturalnym kształcie - bardzo strome wzgórze o płaskim wierzchołku. Podejrzenia okazują się słuszne - właśnie dotarłem do dawnej krzyżackiej warowni Starke Burg.Powyżej zdjęcie płaskiego majdanu grodziska oraz jednej ze starych sosen rosnących na majdanie grodziska

Grodzisko położone jest w terenie o wybitnych walorach obronnych - głębokie jary, strome wzgórza, meandrująca rzeka może sprawić problemy i dzisiaj. Podczas drugiego powstania pruskiego w okolicy Słupskiego Młyna toczyły się walki z armią dowodzoną przez pruskiego wodza Skomanda. Swoją drogą ciekawa postać - najpierw zaciekły wróg krzyżaków, później ochrzcił się  i współpracował z Krzyżakami.
Krzyżacka forteca została zniszczona podczas tych walk. Po upadku powstania, Krzyżacy odbudowali warownie. Z informacji, które udało mi się znaleźć na sieci wynika że pierwsza forteca znajdowała się w innym miejscu, natomiast odbudowana forteca została posadowiona w miejsce wczesnośredniowiecznego grodziska. Jeśli ktoś z czytelników może potwierdzić
tą informację - poproszę o maila. Trochę więcej o historii Słupskiego Młyna napisałem w poprzednim wpisie dotyczącym pierwszego grodziska w Słupskim Młynie.

Fosa i wał widziane z majdanu grodziska. Zdjęcia fosy, wałów oraz stromego wzgórza grodziska.

 Najciekawiej dawny gród prezentuje się od strony dawnego podgrodzia -  szeroka fosa , wysoki wał i stromy stok grodziska pięknie wyglądają w jesiennych kolorach.  Jesień to chyba najlepsza pora roku na odwiedzenie tego miejsca, latem może być tutaj zbyt 'gęsto'. Ciekawe grodzisko o ciekawej historii.

 

 

Takie oto krajobrazy towarzyszyły mi podczas wycieczki

 

 

niedziela, 11 listopada 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Słupski Młyn
Powiat: Grudziądzki
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się na wzgórzu przy drodze nr 538 z Łasina do Radzynia Chełmińskiego (na prawym brzegu rzeki). Wzgórze znajduje się po prawej stronie drogi (jadąc od Łasina), około 200 metrów przed zabudowaniami osady Słupski Młyn.
Atrakcyjność grodziska: 4
Stan grodziska: Trudno było mi określić stan zachowania tego grodziska. Grodzisko zajmuje rozłegłe wzgórze o nienaturalnie płaskim wierzchołku . Samo wzgórze zachowane jest bardzo dobrze, natomiast płaski szczyt wzgórza nie posiada dodatkowych wałów. Wały znajdują się natomiast poniżej szczytu. Ich wysokość sięga 3 metrów, Układ całego założenia nie był dla mnie do końca czytelny. Widać ślady dawnych dróg oplatających wzgórze. 

Badania Archeologicznie: Nie mam dokładnych informacji na temat badań archeologicznych. W sieci  znalazłem informacje że grodzisko prawdopobnie
było zamieszkiwane przez ludność kultury łużyckiej, około X wieku pne.

Opis wycieczki: Wizytą na grodziskach w Słupskim Młynie rozpoczynam wycieczki na obiekty położone w dolinie rzeki Osy. Osa stanowiła dawną granicę między Prusami a Polską. Wzdłuż rzeki wybudowano sieć grodzisk strzegących granicę przed najazdami Prusów.  Ze względu na ciekawe położenie wybieram grodziska Słupskim Młynie. Historia tej osady jest niezwykle interesująca. W tym miejscu przed wiekami przebiegał ważny szlak handlowy z Kujaw i Wielkopolski do Prus i Pomorza. Nazwy miejscowości Słup i Słupski młyn pochodzą prawdopodobnie od żelaznych słupów granicznych wbitych przez Bolesława Chrobrego na linii rzeki po udanej wyprawie na Prusy w 1015 roku. Później na arenę dziejów wkraczają Krzyżacy, budując w tym miejscu drewnianą fortecę Starke Burg około roku 1256. Gród ten został zniszczony podczas drugiego powstania pruskiego przez armię dowodzoną przez Skomanda. Krzyżacy odbudowali gródek (być może w trochę innym miejscu) i zbudowali pierwszy młyn (w XIV wieku). Jak widać młyn funkcjonwał tutaj od 600. Minęło tyle lat, na 
miejsce krzyżackiego młyna powstawały kolejne młyny. Obecny budynek młyna pochodzi z XIX wieku. Słupski Młyn jest niezwykle urokliwą osadą. Dolina w tym miejscu jest bardzo głęboka, pełna wysokich i stromych wzgórz.
Na jednym z nich, na prawym brzegu rzeki położone jest pierwsze z dwóch grodzisk.
Grodzisko położone jest tuż przy drodze z Łasina do Radzynia na wysokim kilkudziesięciometrowym wzgórzu.

 Powyżej strome zbocza grodziska w Słupskim Młynie.


Wokół wzgórza natrafiłem na kilka odcinków wysokich wałów, natomiast sam wierzchołek wzgórza jest rozległy i płaski, beż fos i wałów. W otoczeniu wzgórza można zauwazyć ślady dawnych dróg, nienaturalnych zagłębień. Miejsce to bardzo pobudza wyobraźnię, ale układ całego założenia nie jest do końca czytelny.

Zdjęcia wałów znajdujących się poniżej głównego wierzchołka grodziska. Jak widać wały są dość masywne i wysokie na około 2-3 metry.

 

Powyżej pozostałości drogi prowadzącej na główny majdan grodziska


Z
grodziska roztaczają się wspaniałe widoki, cała dolina zarośnięta jest gęstym, starym lasem. Co chwilę spotykałem tutaj pomnikowę dęby i sosny. Dwa najokazalsze dęby mają nawet swoje nazwy - Adam i Ewa. Dolina Osy w tym miejscu objęta jest ochroną - utworzono w tym miejscu rezerwat 'Dolina Osy'. Sąsiednie wzgórza również zachęcają do spacerów, wyglądają fantastycznie w jesiennych kolorach.

 

Te pagórki są jednak bardzo strome, dlatego zdecydowanie polecam kijki trekkingowe przy podejściach.  Najlepsza pora na wycieczkę na grodziska w słupskim młynie to zdecydowanie jesień - wiosną i latem grodziska są bardzo mocno zarośnięte chaszczami.Na zdjęciu jedna ze ścieżek prowadzących na grodzisko.