Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 13 listopada 2011

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Kamienica Szlachecka (Zamkowa góra)
Woj. Pomorskie
Powiat: Kartuski
Jak dotrzeć: Grodzisko jest zaznaczone na części turystycznych map obejmujących Kaszuby. Najlepiej dojechać do Kamienicy Szlacheckiej od strony Borucina (od drogi nr 228) i zaraz przy wjeździe do wsi skręcić w lewo w polną drogę. W tym miejscu zostawiamy samochód, dalej idziemy cały czas polną drogą starając się iść równolegle do drogi asfaltowej (którą mamy poniżej po prawej stronie). Idąc w ten sposób docieramy do niedużego lasu. Po prawej stronie drogi widzimy bardzo głęboki parów, przed nami rozpościera się duża polana, a na wprost widać już wały zalesionego grodziska.
Atrakcyjność grodzisk: 4+
Stan grodziska: Grodzisko w Kamienicy Szlacheckiej jest grodziskiem cyplowym. Grodzisko chronione jest z jednej strony podwójnym wałem. Pierwszy wał ma wysokość około 3-4 metrów i drugi jest trochę mniejszy. Z drugiej strony grodzisko graniczy z głębokim wąwozem, z pozostałych stron ma stosunkowo stromy spad (20-30 metrów), a na samym dole mamy bagna i rzeczkę. Grodzisko ma  około 70 metrów długości i 30-40 metrów szerokości w najszerszym miejscu. Grodzisko jest porośnięte lasem.

Badania archeologiczne/historia grodziska:  Od jednej z czytelniczek bloga otrzymałem informację, że grodzisko było  badane do tej pory tylko powierzchniowo.


Opis: Kamienica Szlachecka to jedno z czterech grodzisk odwiedzonych przeze mnie i  mojego syna  podczas jesiennego wypadu 2011. Dwa grodziska mocno rozczarowały (Chmielno i Lampa), natomiast grodzisko w Kamnienicy Szlacheckiej okazało się bardzo ciekawe.
Po około kilometrowym spacerze startując z Kamienicy Szlacheckiej docieramy do niedużego lasu. Po prawej stronie widzimy głęboki wąwóz, wychodzimy na sporą polanę. Po przeciwnej stonie polany łatwo dostrzec wały grodziska. Pierwszy wał ma wysokość 3-4 metrów i prawdopodobnie poprzedzony był fosą. Miejscami możemy dostrzec jej pozostałości fosy.

Na zdjęciu powyżej widać łąkę a dalej już pierwszy wał grodziska. 

Powyżej zdjęcia grodziska oraz zdjęcie syna na tle grodziska.

Wdrapujemy się na pierwszy wał, kilka metrów dalej widać następny trochę mniejszy wał. Dalej wchodzimy na majda grodziska, majdan z trzech stron kończy się sporą stromizną (szczególnie niedostępne jest podejście od strony wąwozu). Poniżej grodziska rozpościerają się bagna - być może kiedyś grodzisko otaczało jezioro. Grodzisko leży na wysokim cypu, z którego mamy widok na piękny, typowo kaszubski krajobraz. Widać stąd Wieżycę najwyższe Kaszubskie wzgórze wznoszące się około 11 km na wschód od Kamienicy Szlacheckiej.Powyżej szczyt wyższego z wałów

 

Powyżej zdjęcia z widokami  jaki roztacza się z grodziska, na ostatnim zdjęciu w oddali majaczy szczyt Wieżycy.

 

Na zdjęciu kamienie zalegające w pozostałościach dawnej fosy, być może pochodzą wałów grodziska ?

Robimy sobie krótką przerwę na małą przekąskę, podziwiając kaszubskie krajobrazy. Czas wracać, przed nami zostało jeszcze jedno grodzisko zaplanowane na ten dzień. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że odnaleźliśmy to grodzisko. Nie byłem do końca pewny czy uda nam się odnaleźć to grodzisko  i czy w ogóle będzie co oglądać. Podczas drogi powrotnej przyglądamy się uważniej leśnej polanie, być może  była kiedyś osadą podgrodową. Widać nawet niewielki wał, ale trudno stwiedzić czy nie powstał podczas prac leśnych. Grodzisko w Kamienicy Szlacheckiej zdecydowanie  warte jest odwiedzenia., choćby tylko dla pięknych Kaszubskich widoków.Wiodk z podnóża grodziska, ten niebieski punkcik na  szczycie grodziska to mój syn :)