Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 26 lutego 2017

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Żoruchowo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 213 w kierunku Główczyc, na wysokości skrzyżowania do Żoruchowa skręcamy w lewo (w przeciwną stronę niż droga do Żoruchowa). Jedziemy dalej leśną drogą staramy się na rozwidleniach wybierać kierunek 'w lewo'. W ten sposób docieramy do rzeczki Brodniczki i tam rozglądamy się w poszukiwaniu grodziska :-)

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska: Grodzisko położone jest na cyplu, którego zbocza stromo opadają do kotlinek. Jedną z tych kotlinek płynie strumyk, który wpada do rzeczki Brodniczka. Od strony wschodniej grodzisko posiada podwójną, dobrze zachowaną linię wałów i fos. Wał dookolny jest słabo widoczny. Szacowane wymiary grodziska to 100mx40m.

Grodzisko na mapie z warstwą ukształtowaniem terenu

Badania Archeologiczne: Grodzisko badane sondażowe w 1969 roku. Obiekt był użytkowany już w czasach kultury łużyckiej, później gród funkcjonował jeszcze w czasach wczesnego średniowiecza.

Opis wycieczki: Grodzisko w Żoruchowie odwiedziliśmy z synem podczas jednej z wycieczek rowerowych w długi weekend majowy 2016. Na początku obawiałem się, że będziemy mieli problemy z odnalezieniem grodziska, ale poszło nadspodziewanie łatwo. Po dotarciu do rzeczki Brodniczka, dość szybko  odnajdujemy wysoki cypel grodziska. Od strony rzeki cypel jest bardzo zarośnięty gęstym lasem. Idziemy wzdłuż cypla docieramy do podwójnej linii wałów poprzecznych odcinający majdan grodziska od reszty cypla. Wały i fosy są bardzo dobrze zachowane. W środkowej części wałów fosy zostały zasypane, tworząc jakby most prowadzący na majdan dawnego grodu.  Grodzisko od strony wałów zaporowych prezentuje się świetnie. Dobrze zachowane wały i fosy, specyficzny, naturalnie obronny charakter tego miejsca nie pozostawiają wątpliwości, że mamy do czynienia z pozostałościami dawnych fortyfikacji. Najmniej ciekawie  wygląda majdan grodziska - płaski i zarośniętego gęstym lasem.   

Powyżej potok i droga prowadząca wzdłuż  grodziska

 

Zdjęcia wałów poprzecznych grodziska

Z drugiej strony cypla głębokim wąwozem płynie strumyk, który wpada do Brodniczki. Strumyki,kotliny i samo grodzisko tworzą niezwykle malownicze miejsce.  Odpoczywamy chwilę przy szemrzących potokach, delektujemy się wiosennym, słonecznym dniem. Grodzisko w Żoruchowie to doskonałe miejsce na spacer lub przejażdżkę rowerową. My pozostawiamy grodzisko i ruszamy w kierunku wioski Żoruchowo, tam czekają na nas kurhany oraz kamienie graniczne państwa krzyżackiego. Ale o tym w kolejnym wpisie...

Kolejne ujęcie drogi biegnącej poniżej majdanu grodziska

Potok  płynący jedną z kotlinek - widok z daleka i bliska :-)

 

16:38, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 20 lutego 2017

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Wiatrowo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć:  Jadąc z miejscowości Lipno leśną drogą w kierunku Damna, po około 800 metrach parkuję samochód. Po lewej stronie, w odległości około 200 metrów od drogi, szukamy grodziska. Grodzisko jest zlokalizowany na stromych zboczach wąwozu.

Atrakcyjność grodziska: 2

Stan grodziska: Obiekt w Wiatrowie jest grodziskiem dwuczłonowym położonym na cyplu wrzynającym się w głęboki wąwóz. Wewnętrzny człon otoczony jest wałem dookolnym, zewnętrzny człon grodziska broniony jest wałem odcinkowym.  Teren grodziska jest w dużej części porośnięty młodym, gęstym lasem.

Grodzisko w Wiatrowie zaprezentowane na mapie z ukształtowaniem terenu

Badania Archeologiczne: Obiekt badany sondażowo w 1969 roku. Grodzisko datowane jest na VIII-IX wiek

Opis wycieczki: Opisując grodzisko w Wiatrowe targają mną ambiwalentne uczucia. Obiekt jest niewątpliwie położony w urokliwym miejscu na skraju głębokiego wąwozu. Niestety pozostałości dawnych fortyfikacji najlepiej prezentują się ... na mapie z warstwą hipsometrii. Niestety w 2016 roku główny wał grodziska był zakrzaczony, a częściowo trwała na nim wycinka drzew. Drugi, zewnętrzny wał był porośnięty młodym gęstym lasem i bardzo trudno było dobrze dostrzec jego przebieg - po prostu ginął w chaszczach młodego lasu.

Widok na wał grodziska.

Wał zewnętrznego członu grodziska

Zdjęcia powyżej usiłują uchwycić wał dookolny. Niestety z marnym efektem.

Podsumowując moje wrażenia z grodziska w Wiatrowie  - nie jest to na pewno najatrakcyjniejsze grodzisko w powiecie Słupskim. 

22:07, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »