Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
sobota, 21 lutego 2015

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ornowo/Lesiak

Woj. Warmińsko-Mazurskie

Powiat: Ostróda

Jak dotrzeć:  Grodzisko położone jest blisko zachodniego brzegu jeziora Ornowskiego.  Grodzisko położone jest w pobliżu  drogi prowadzącej do Ornowa, przy niedużej rzeczce Morlińska Struga.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska: Grodzisko położone jest na stromym wzgórzu położonym nieopodal brzegów jeziora Ornowskiego. Grodzisko posiada bardzo dobrze zachowany wał dookolny, który od strony drogi na niewielkim odcinku się obsunął. Wysokość wałów  od strony zbocza sięga 4-5  metrów. Grodzisko ma kształt owalny o rozmiarach 50m na 40 m.

Powyżej grodzisko i otaczający teren przedstawione na mapie z warstwą ukształtowania terenu.


Badania Archeologiczne: Grodzisko w XIX wieku było opisywane przez wspominanego już na tym blogu porucznika Johann Michael Guise. W roku 1949 prowadzono badania powierzchniowe, w latach 1965-1966  prowadzone badania wykopaliskowe, a ostatnie badanie  wykopaliskowe przeprowadzono w latach 2011-2012. Obiekt określono jako jednofazowy, a funkcjonowanie grodziska określono od X do XI wieku.
Opis wycieczki:  Grodzisko w Ornowie to drugie z grodzisk, które odwiedziłem razem z synem na początku 2015 roku. Obiekt w Ornowie jest bardzo łatwo dostępny- znajduje się przy drodze z Ostródy do Ornowa. Startujemy z synem rowerami z Ostródy - kilka kilometrów jazdy, walki z porywistym wiatrem i trafiamy na grodzisko. Pozostałości dawnego grodu znajdują się na wysokim cyplu, położonym nad jeziorem Ornowskim. U podnóża grodziska  płynie nieduży strumyk - Morlińska Struga. Samo wzgórze grodziska jest bardzo strome, trochę czasu zajęła nam wspinaczka. Ta odrobina  wysiłku została nam jednak sowicie wynagrodzona - grodzisko posiada piękne, wysokie wały. Od strony nasady cypla wał jest wyraźnie wyższy i masywniejszy. Sam obiekt nie jest może jakiś ogromny, ale wały prezentują się naprawdę świetnie. Z wałów grodziska mamy piękny widok na jezioro Ornowskie.

Powyżej zdjęcia wałów grodziska.

 

Majdan grodziska.

W dolince poniżej grodu leniwie płynie Morlińska Struga

W oddali widać jezioro Ornowskie

U podnóża grodziska ...

Patrząc na układ terenu, wydaje się prawdopodobne istnienie osady podgrodowej na wypłaszczonym terenie znajdującym się na południe grodziska. Pogoda, jak zwykle ostatnio, nam sprzyjała - zima była bezśnieżna. Grodzisko świetnie się prezentowało, nie było krzewów i bujnej roślinności, nie ukrywało się pod śniegiem.  Obiekt w Ornowie to nieduże, ale bardzo urokliwe grodzisko - na pewno warto tutaj zajrzeć. Jest to jedno z wielu interesujących grodzisk znajdujących się w okolicy Ostródy.