Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 15 stycznia 2017

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Łosino

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 21 w kierunku Słupska, w miejscowości  Łosino skręcamy w prawo w ulicę Starowiejską. Jadąc dalej tą ulicą opuszczamy wioskę i zatrzymujemy się w pobliżu mostu na Słupi. Tu zostawiamy samochód i przesiadamy się na rowery. Zaraz za mostem skręcamy w prawo i trzymamy się brzegu rzeki. Po przejściu około 300 metrów trafiamy na wał grodziska, znajdujący się tuż przy brzegu rzeki.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska: Potężny wał grodziska w dużej części zachował się do naszych czasów. Niestety zmiana koryta rzek spowodowała, że część wału i majdanu została zniszczona przez  rzekę. Zachował się 70 metrowej długości odcinek wału wysoki na około 10 metrów oraz  niewielki fragment majdanu.

Grodzisko widziane na mapie z warstwą hipsometrii

Badania archeologiczne: Grodzisko datowane jest na VIII-IX wiek

Opis wycieczki: Grodzisko w Łosinie to najmniejszy  z obiektów odwiedzonych podczas wycieczki po grodziskach w okolicy Słupsku. Dawna warownia jest pięknie położona w zakolu rzeki Słupi. Niestety grodzisko do naszych czasów nie zachowało się w całości -podczas regulacji rzeka zmieniła swoje koryto i rozmyła dużą część wału oraz część majdanu. Odcinek wału, który zachował się do naszych czasów jest mimo wszystko świetnie zachowany i posiada imponującą wysokość około 10 metrów. Wał oddzielone jest od stałego lądu wąskim kanałem rzeki. Ciekawe czy kanał jest pochodzenia nowożytnego czy może za czasów funkcjonowania warowni gród również posiadał fosę ?  W każdym razie, teraz żeby zobaczyć wał z bliska, musimy przeskoczyć ten kanał . Przypuszczam,  że podczas wysokiego stanu wody przeskoczenie tego kanału może to być niewykonalne....

Kanał Słupi oddziela wały od 'stałego' lądu

Wysokość wału imponuje...

Ze szczytu wału mamy piękny widok na rzekę Słupię i całą okolicę.  Widać, że nie tylko ja doceniam piękno tego miejsca - na koronie wału postawiono ławeczkę. Wielka szkoda, że grodzisko nie zachowało się w całości- wtedy z pewnością byłoby jednym z bardziej efektownych grodzisk Pomorza. 

Jak widać na powyższych zdjęciach, wejście na wały wymagają odrobinę wysiłku...

Tajemnicze kamienie znajdujące się na majdanie grodziska. 

Uważnie obserwując mapę z warstwą ukształtowania terenu można zauważyć  linię drugiego niewysokiego wału. Przypuszczam, że grodzisko posiadało podgrodzie otoczone niewysokim wałem, który zachował się do naszych  czasów w szczątkowej formie. Zdecydowanie polecam odwiedzenie grodziska w Łosinie - to miejsce może być mocnym punktem podczas rowerowej wycieczki doliną rzeki Słupi.

Kolejne grodzisko 'zdobyte' :-)

18:15, kajakowiec , Grodzisko
Link Dodaj komentarz »