Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
czwartek, 09 stycznia 2014

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Gdańsk Diabełkowo
Woj. Pomorskie
Powiat: Gdańsk
Jak dotrzeć: Grodzisko leży na wysokim paśmie wzgórz ciągnących się wzdłóż ulicy Sobieskiego, na granicy gdańskich dzielinc Wrzeszcza i Suchanina. Grodzisko położone jest na skraju wzgórza - najlepiej tam trafić od strony Technikum Rzemiosł (Ul. Sobieskiego 90)
Atrakcyjność grodziska: 4
Stan grodziska: Grodzisko prawdopodobnie posiadało wał dookolny. W obecnej chwili wał zachowany jest na długości 2/3 okręgu. O strony południowej wał jest wyraźnie splantowany. Ewentualnie wał w tym miejscu się osunął. Wysokość wału od strony cypla wynosi około 3 metrów. Grodzisko ma średnicę około 70-80 metrów. Na majdanie grodziska znajdują się kilka dużych kamieni.

Widok grodziska na mapie uwzględniającej ukształtowanie terenu.

Badania archeologiczne: Z moich informacji wynika, że grodzisko nigdy nie było badane.

Opis: Grodzisko w Diabełkowie to obiekt-niespodzianka. Temat jest zupełnie nieznany, jednocześnie z dużym prawdopodobieństwem możemy tutaj mówić o grodzisku lub ziemnym szańcu. Na informacje o grodzisku trafiłem ponad rok temu ( obiekt został opisany w pracy magisterskiej na uniwersytecie Gdanskim). Grodzisko było traktowane jako domniemane. Przypuszczałem, że nawet jeśli grodzisko istniało to do naszych czasów nic nie przetrwało. O grodzisku przypomniałem sobie podczas spotkania dotyczącego pomorskich grodzisk. Nigdzie nie wspomniano grodziska w Diabełkowie - dlatego postawiłem zweryfikować tą lokalizację w terenie. Rzut oka na Google Maps'a dał nadzieję, że jednak 'coś' tam zostało. Wycieczka na grodzisko przyniosła miłą niespodziankę. Zacznijmy jednak od początku. Grodzisko położone jest na długim paśmie wzgórz ciągnących wzdłuż ulicy Sobieskiego we Wrzeszczu. Ma położenie dość  typowe dla grodzisku tzn. zajmuje skraj stromego cypla. Co ciekawe obiekt został umiejscowiony na mapie Gdanska z 1807 roku (mapa zamieszczona w 
artykule o Diabełkowie), co wyklucza współczesne powstanie tego obiektu. To co dotrwało do naszych czasów to dość dobrze zachowany wał grodzisku, zniszczony tylko od strony południowej. Wał całkiem imponująco prezentuje się od strony cyplu sięgając wysokością 3-4 metrów.

Wał grodziska widzany od strony cypla.

 

 Powyżej zdjęcia ze spaceru 'koroną' wału.

Na majdanie grodziska jest spory bałagan, widać że to miejsce świetnie się sprawdza jako pijalnia piwa :-). Najciekawsze na majdanie są sporej wielkości kamienie, z czego jeden szczególnie okazały prezentuję poniżej na zdjęciu. Biorąc pod uwagę stylistykę legend, które często towarzyszą grodziskom oraz nazwę dzielnicy nazwałem go 
'Diabelskim' kamieniem :-) Majdan jest charakterystycznie wklęsły, również typowo dla grodzisk.

Zdjecie zrobione z  majdanu grodziska, widać linię wałów.

 

'Diabelski' kamień znajdujący się na majdanie grodziska, kamień posiada z jednej strony ciekawe wyżłobienie.

 

Widać ślady dawnej drogi prowadzącej do grodziska - droga łagodnie trawersowała wzgórze. Zastanawia brak badań weryfikacyjnych tego miejsca. Mamy na terenie trójmiasta kilka znanych grodzisk:  grodzisko w Sopocie,grodzisko Gdynia Obłuże, domniemane grodzisko na górze Gradowej, ale o obiekcie w Diabełkowie brak informacji. 


Zdjęcie wałów grodziska w Diabełkowie z albumu 'Gdańsk na fotografi lotniczej z okresu przedwojennego' Wojciech Szymański i Ewa Brylewska. Ta polna droga po prawej to obecna ulica Sobieskiego. 

Na razie traktuję to grodzisko jako domniemane. Być może obiekt powstał przy okazji innej działalności ludzki i tylko dobrze imituje grodzisko ? Na pewno jest to bardzo intrygujące miejsce, w samym środku miasta. Jeśli ktoś z czytelników bloga posiada jakieś informację na temat tego obiektu proszę o kontakt mailowy.

 

Wzgórza grodziska widziane od strony południowej.