Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
piątek, 04 stycznia 2013

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Świecie nad Osą
Powiat: Grudziądzki
Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest na wzgórzu w centrum wsi. Wzgórze góruje nad okolicą w promieniu kilkunastu kilometrów. Grodziska nie sposób przegapić.
Atrakcyjność grodziska: 5+
Stan grodziska: Grodzisko jest bardzo dobrze zachowane. Grodzisko jest dwuczłonowe - otoczone wałem i fosą podgrodzie oraz położone wyżej otoczone wałem grodzisko właściwe. Wały są bardzo dobrze zachowane i sięgają 3 metrów. Wzgórze wznosi się 25 metrów powyżej rzeczki Lutryny i góruje nad okolicą. Wzgórze grodziska porośnięte jest wysoką trawą.

Badania Archeologicznie: Grodzisko badane zarówno sondażowo (1967 i 1990) jak i wykopaliskowo (1976-1980). Z badań wynika, że grodzisko było użytkowano od X do XIV wieku.

Opis: To zdecydowanie najbardziej efektowne grodzisko położone wzdłuż rzeki Osy. Grodzisko można dostrzec z odległośći kilku kilometrów - wzgórze grodziska góruje nad okolicą.

Już z drogi widzę swój cel - grodzisko Świecie.

Ciekawie to wszystko wygląda - wioska rozłożyła się u jej stóp i zabudowania wsi otaczają wzgórze ze wszystkich stron. Tego grodziska nie sposób przegapić, po prostu dominuje nad wioską. To ostatnie grodzisko, które odwiedzam tego dnia (po grodziskach w Słupskim młynie i Grucie) i robi na mnie największe wrażenie. Zatrzymuje samochód na przykościelnym parkingu i miedzą wchodzę na wzgórze. Zaraz na samym początku podejścia trafiam na wały i fosę podgrodzia, są bardzo dobrze zachowane.

Potężne wały podgrodzia.

 

Widok z podgroadzia na główne grodzisko.

Już z tego miejsca roztaczają się super widoki na okolicę, a do szczytu zostało jeszcze parę metrów w górę. Idę powoli wydeptaną sciężkę wyżej, na grodzisko właściwe. Szczyt zwieńczony jest koroną niewysokich wałów. Podobno czasami przy dobrej pogodzie widać stąd Grudziądz.

Widok z korony wałów grodziska  jest niesamowity, to bardzo 'krajobrazowe' grodzisko. Widok na majdan grodziska.

 

 Widok z wałów grodziska- poniżej podgrodzie, a dalej zabudowania Świecia i pola pola pola....

Tym razem widok z wałów podgrodzia.

Grodzisko z najbardziej stromej strony wzgórza nie posiada wału, być może zbocze obsuneło się przed wiekami lub sama stromizna zapewniała wystarczającą ochronę. Całe wzgórze porośnietę jest trawą, wały pięknie się prezentują. Grodzisko zdecydowanie warte odwiedzenia, jedyne w swoim rodzaju. Niestety nie dysponuję dokładnymi informacjami na temat historii, jeśli ktoś z czytelników bloga posiada takie informacje proproszę o maila.

 

20:17, kajakowiec , Grodzisko
Link Komentarze (4) »