Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Kategorie: Wszystkie | Grodzisko
RSS
niedziela, 01 stycznia 2012

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Zwiniarz (Świniarc)
Woj. Warmińsko-Mazurskie
Powiat: Nowe Miasto Lubawskie
Jak dotrzeć: Grodzisko położone przy drodze z Łążyn do Zwiniarza. Grodziska nie sposób przegapić (podobnie jak grodziska w Gutowie), położone jest na obrzeżach wsi Łążyn. Grodzisko jest bardzo  dobrze widoczne na satelitarnych mapach Google.

Grodzisko Zwiniarz widziane w Google Maps

 Dla porównania prezentuję również zdjęcie grodziska w Gutowie. 

 

Atrakcyjność grodzisk:
Stan grodziska: Grodzisko jest dość dobrze zachowane. Kopiec grodzisk został częściowo zniszczony podczas budowy drogi (zniknęła około 1/3 majdanu) ale to co zostało prezentuje się niezwykle okazale. Pagórek grodzisko wznosi się na wysokość kilkunastu metrów.
 Majda grodziska potoczony jest niewysokim wałem i tworzy lekko zagłębioną  nieckę. Kiedyś grodzisko przylegało do jeziora Zwiniarz, natomost z drugiej strony bronione jest szeroką i głęboką fosą. Grodzisko pięknie się prezentuje.
Badania Archeologicznie: Badania sondażowe wykazały że grodzisko było zamieszkiwane w X-XIII wieku. Ziemie te zamieszkiwało pruskie plemie Sasinów. W XIX wieku w okolicach grodziska odkryto pokaźny skarb 1700 monet. Co ciekawe wg niektórych źródeł ('Ziemia Lubawska' Falknowski) w okolicy Łążyna istniały jeszcze trzy grodziska z czego dwa się zachowały (!). Postaram się sprawdzić w najbliższym czasie te informacje.

Opis wycieczki: Grodzisko Zwiniarz to drugie z grodzisk ziemi lubawskiej, które odwiedziłem razem z moim siostrzeńcem jesienią 2011. Grodzisko ulokowane jest na końcu Łążyna nad jeziorem Zwiniarz. Grodzisko położone jest na wysokim pagórku oddzielonym bardzo szeroką i głęboko fosą. Szkoda. że grodzisko nie zachowało się w całości - w XIX wieku 
budując drogę zniszczono prawie połowę grodziska. To zostało prezentuje się jednak bardzo ciekawie - wysokie wzgórze grodziska, majdan  o średnicy 35 metrów, imponująca fosa . Położenie grodziska zapewnia ładne widoki - z jednej strony jezioro, z drugiej strony las i pola uprawne.U podnóża grodziska natrafiamy na wielki kamien, być może przed wiekami spełniał funkcje kultowe, kto wie ?. Powoli wspinamy sie na wierzchołek grodziska. Stąd najlepiej widać znieszczenia jakie doznało grodzisko. Widać wał grodziska, który w pewnym momencie sie urywa, zniszczony dawnymi pracami budowlanymi. Z tej perespektywy możemy sobie łatwo wyobrazić jak wyglądało całe grodzisko.Niezwykła w tym grodzisku jest fosa, bardzo szeroka i głęboka - jeszcze takie szerokiej fosy nie widziałem. 

Grodzisko  Zwiniarz wyłania się zza drzew.

 

U podnóża grodziska znajduje się  ciekawy kamień.

 

Na zdjęciu wały grodziska w Zwiniarzu, jak widać mamy stamtąd niezłe krajobrazy.

 

Majdan grodziska.
Prawdopodobnie jest to fosa naturalna tylko trochę 'dostosowana' przez budowniczych grodziska. Z wierzchołka grodziska mamy piękny widok na jezioro Zwiniarz.
Robi się późno słońce chyli się ku zachodowi, pora wracać. Grodziska okolic Lubawy prezentują się bardzo atrakcyjnie, zaczyna pojawiać się coraz więcej informacji na ich temat
w internecie. Na pewno wiosną wybiorę się do trzech innych grodzisk w Nielbarku, Samplawie oraz Nowy Dworze Bratianskim. Przy okazji grodziska w Zwiniarzu warto wspomnieć o dramatycznej historii Prusów. Naród a właściwie luźny związek plemion, który nigdy nie utworzył własnego państwa ani też nie chciał podporządkować się sąsiadam.

Widać wyraźnie miejsce zniszczonego wału w oddali jezioro Zwiniarz

 Potężna fosa grodziska.

 

 Skrótowo o historii tego narodu można przeczytać  w tym bardzo interesującym artykule. Ziemia lubawska też odegrała ważną rolę w zmaganiach Prusów z Krzyżakami. To stąd pochodził wódz Swarbun który wraz z innym wodzem Warpodem przyjął chrzest z rąk papieża, chciano w ten sposób osłabić pozycję krzyżaków jako 'krzewicieli' wiary. To tutaj w Lubawie jeden z pruskich bohaterów Herkus Monte odniósł wielkie zwycięstwo podczas drugiego powstania pruskiegom, gromiąc wojska krzyżackie. Na pewno ziemia lubawska jako ziemia pogranicza często były świadkiem zaciętych walk i te monumentalne grodziska wyżynne, nie są przypadkowe.