Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Mokrzk

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Mokrzk

Woj. Mazowieckie

Powiat: Płocki

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 60 w kierunku Bielska wypatrujemy grodziska po lewej stronie drogi. Grodzisko znajduje się przy samej drodze, zaraz za wioską Mokrzk.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska: Zabytek jest dość dobrze zachowany i łatwo dostępny dla zwiedzającego. Obiekt położony jest w zakolu niewielkiej rzeki. Część wału została zniszczona podczas budowy drogi. Wał grodziska ma nietypowy kształt - grodzisko jest pierścieniowate na planie prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Wysokość wałów sięga 5 metrów. Wymiary grodziska to 90x70m licząc od podstawy wału.

Widok wałów grodziska na mapie z hipsometria, warto zwrócić uwagę, że droga praktycznie styka się z wałami grodziska

Badania Archeologiczne: Na terenie grodzisko prowadzono badania archeologiczne w latach 1957, 1967, 1989 i 1995. Podczas badań prowadzonych w 1995 poddano badaniu dendrochronologicznemu próbkę drzewa, z którego zbudowany był wał grodziska. Na podstawie badań ustalono, że grodzisko musiało powstać po roku 904. 

Opis wycieczki: Mokrzk to pierwsze Mazowieckie grodzisko jakie udało mi się odwiedzić. Do tej pory Mazowsze było dla mnie 'terra incognita'. Nigdy nie spędzaliśmy tutaj rodzinnych wakacji i jakoś nie było okazji, żeby zobaczyć pozostałości mazowieckich grodów. Tym razem pomysł był prosty - podczas rodzinnego wypadu do Warszawy, należało znaleźć łatwo dostępne grodzisko. Grodzisko w Mokrzku na taki krótki odpoczynek w trasie nadaje się idealnie - leży bardzo blisko asfaltowej drogi do Bielska.

Mazowieckie krajobrazy to głównie równiny - należy się zatem liczyć, że grodziska na Mazowszu są zwykle typu nizinnego pierścieniowatego. Trudno tutaj wykorzystać jakieś walory obronne terenu - może poza obecnością rzeki i podmokłego terenu. Jakże inne są grodziska na Kaszubach i Pomorzu, często usytuowane na stromych wzgórzach i wybitnych cyplach. To co wyróżnia obiekt w Mokrzku to kształt wału - prostokąt z zaokrąglonymi rogami. Majdan grodziska jest bardzo mocno zakrzaczony, ale od strony pól uprawny grodzisko pięknie się prezentuje... Mam nadzieję, że niedługo wrócę obejrzeć pozostałości innych mazowieckich warowni np. bardzo znanego grodziska w pobliskich Proboszczewicach.

Widok na wały grodziska z różnych ujęć, jak widać grodzisko prezentuje się bardzo malowniczo...

Zarośnięty majdan grodziska.

 

 

 

sobota, 17 listopada 2018, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Tykocin

    Nazwa/najbliższa miejscowość: Tykocin Województwo: Podlaskie Powiat: Białostocki Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 671 w kierunku Tykocina należy skręcić w praw

  • Grodzisko Mały Płock

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Mały Płock Województwo: Podlaskie Powiat: Kolneński Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 63 w kierunku Kolna, przejeżdżając przez Ma

  • Kamienie graniczne Państwa krzyżackiego w Kukowie

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Kukowo Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Opis wycieczki: Tym razem zamieszczam wpis nietypowy, o tematyce 'około grodziskowej', op

Komentarze
2019/03/11 21:38:48
Cześć.
Ponieważ Twój blog zawiera wiele informacji trudno dostępnych gdzie indziej w internecie, mam pytanie, czy w związku z likwidacją platformy blox.pl planujesz przeniesienie jego zawartości na inny serwis?
Pozdrawiam :)