Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Mały Płock

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Mały Płock

 

Województwo: Podlaskie

 

Powiat: Kolneński

 

Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 63 w kierunku Kolna, przejeżdżając przez Mały Płock należy skręcić w lewo w ulicę Grodzką. Następnie  jadąc dalej, opuszczamy wioskę i po przejechaniu około półtora kilometra dojeżdżamy do grodziska leżącego na prawo od drogi.

 

Atrakcyjność grodziska: 4+

 

Stan grodziska: Grodzisko w Małym Płocku jest typu pierścieniowatego. Zabytek jest bardzo dobrze zachowany. Wały są wyraźnie widoczne z pobliskiej drogi i nie sposób ich przegapić.  Wysokość wałów sięga miejscami 10 metrów wysokości, średnica  grodziska około  110 metrów.  Zachowały wyraźne  ślady po dwóch  bramach. Interesująco przedstawia się majdan grodziska, który przyjmuje kształt wewnętrznego grodziska stożkowego. Na wałach grodzisko znajduje się tabliczka informująca, że mamy do czynienia z zabytkiem archeologicznym :-).

malyplock13malyplock14Powyżej dwaj zdjęcia map ze strony geoportal, grodzisko przedstawione na warstwach zdjęć lotniczych oraz hipsometrii. Widać potężne wały i prawie idealny pierścieniowaty kształt.

 

Badania archeologiczne: Grodzisko i osada przygrodowa była badana przez archeologów w latach siedemdziesiątych XX wieku. Okres funkcjonowania grodu został określony na XII-XIV wiek, od X wieku funkcjonowała na tym terenie duża osada hutniczo-kowalska.

 

Opis wycieczki: Po długiej, długiej przerwie wracam do prowadzenia bloga o grodziskach - mam nadzieję, że na dłużej :-). Opisem dawnego grodu w Małym Płocku rozpoczynam cykl wpisów o monumentalnych grodziskach Podlasia. Grodzisko w Małym Płocku położone jest niedaleko ruchliwej drogi Łomża - Kolno. Jadąc na rodzinną uroczystość, postanowiliśmy z synem połaczyć przyjemne z pożytecznym tzn. odpoczynek na długiej trasie ze zwiedzaniem grodziska. W miejscowości Mały Płock odbijamy w lewo i po przejechaniu 1.5 kilometra juz z daleka widzimy świetnie zachowane wały grodziska. Zabytek znajduje się bardzo blisko drogi, kilka chwil i już wspinamy się na potężne wały.

malyplock1malyplock4malyplock5malyplock3Powyższe zdjęcia prezentują widok grodziska od strony drogi.

 

Grodzisko w  Małym Płocku jest malowniczo położone w zakolu niewielkiej rzeczki Cetna. Obiekt jako jeden z niewielu grodzisk oznaczony jest tabliczką 'Zabytek archeologiczny'. Z wałów grodziska roztacza się rozległy widok na pobliskie łąki. Bardzo ciekawie prezentuje sie majdan grodziska, który przyjmuje kształt gródka stożkowego otoczonego suchą fosą. Powstanie grodziska łączy się z Księstwem Mazowieckim, jego zadaniem była ochrona granic - najpierw przed najazdami Prusów a później Krzyżaków. Gród w Małym Płocku został zniszczony przez tych ostatnich w roku 1405. Z grodziskiem związana jest lokalna legenda o 'białym' rycerzu Pomściborze, który dzielnie bronił grodu przed Krzyżakami. Gród wg legendy został zdobyty na skutek zdrady jednego z obrońcow, a Pomściborowi ledwo udało się zbiec. Uciekając przepowiedział Krzyżokom klęske w wielkiej bitwie, po której zakon już się nie podniesie oraz to, że będzie strzec tych szańców przez długie wieki. Podobno po dziś dzień wieczorami można zobaczyć rycerza-zjawę, który snuje się po wałach dawnego grodu ;-).

 

malyplock6malyplock9Na wałach dawnego grodu

malyplock7malyplock8Widok stożkowego  majdanu grodziska.

 

Na majdanie grodziska urządzono  miejsce na przysłowiowego 'grilla'. Trudno się dziwić  - wysokie wały osłaniają od wiatru a miejsce,jak to zwykle bywa w przypadku grodzisk,  jest niezywkle malownicze. Jeśli będziecie kiedyś w okolicy Kolna, koniecznie zajedźcie na grodzisku w Małym Płocku. Kto wie, może zobaczycie białego rycerza, który ciągle strzeże swojej małej ojczyzny...

malyplock12malyplock2

sobota, 16 czerwca 2018, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Mokrzk

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Mokrzk Woj. Mazowieckie Powiat: Płocki Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 60 w kierunku Bielska wypatrujemy grodziska po lewej stroni

  • Grodzisko Suraż

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Suraż Woj. Podlaskie Powiat: Białostocki Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest przy Rynku Kościelnym, w centrum miasta nad b

  • Grodzisko Żoruchowo

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Żoruchowo Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 213 w kierunku Główczyc, na wysokości skrzyżowania do Żor

Komentarze
2018/06/27 16:21:23
Specjalnie nie pojechałbym w to miejsce, ponieważ dla mnie jest zbyt mało atrakcyjne, jednakże gdybym przejeżdżał obok, to zrobiłbym postój obok, aby zapoznać się z kawałkiem naszej historii.