Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Równo

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Równo

Woj. Pomorskie

Powiat: Słupski

Jak dotrzeć:  Z miejscowości Równo kierujemy się polną drogą na północ w kierunku przysiółka Rówieńko. Prowadzą tam dwie drogi, ja proponuję wybrać drogę zachodnią. Po przejechaniu około 1,5 km po prawej stronie znajduje się rozległe wzgórze, na którym przed wiekami zbudowano gród.

Atrakcyjność grodziska: 4

Stan grodziska:  Grodzisko zajmuje szczyt wyniosłego pagórka. Grodzisko posiada wał dookolny, który najwyższą wysokość osiąga od strony wschodniej. Widać wyraźne ślady po dawnej bramie i drodze, która prowadziła do grodziska. Od strony wschodniej założenie obronne dodatkowo było bronione przez fosę. Rozmiary grodziska to 160m na 50m, wysokość wałów od 4 do 2 metrów.


Fragment mapy z warstwą ukształtowania terenu prezentujący grodzisko Równo

Badania Archeologiczne:  Grodzisko posiada średniowieczną metrykę.
Opis wycieczki: Swoją wycieczkę zaczynam, tam gdzie zakończyłem zwiedzanie grodziska w Rumsku. Leśną drogą jadę rowerem w kierunku wsi Rumsko. Uważny obserwator, szybko dostrzeże, że droga biegnie szlakiem dawnej linii kolejowej. To pozostałości połączenia kolejowego Słupsk-Cecenowo, które funkcjonowało tutaj kilkadziesiąt lat temu. Linia zakończyła swój żywot jak wiele innych w 1945 roku, za sprawą 'trofiejnych' oddziałów Armii Czerwonej. O historii tej drogi świadczą ogrodzenia pobliskich pól zbudowanych z dawnych podkładów kolejowych.

Zdjęcie dawnej linii kolejowej Słupsk-Cecenowo

Specyficzne ogrodzenie- słupki to dawne podkłady kolejowe.

Rozłożysty dąb w okolicach wsi Rumsko

Docieram do wsi Rumsko, na rozstaju dróg mijam imponujący  dąb  i kieruję się dalej w stronę wsi Równo. Jadąc brukowaną drogą mozolnie wspinam się na szczyt wzniesienia. Wzgórze porośnięte bukowym lasem szybko zdradza swoje tajemnice - przed wojną był tu niemiecki cmentarz, którego pozostałości widać do dziś. Teren jest bardzo pofałdowany i przypuszczam, że są to ślady po dawnych kurhanach. Kurhany w tej okolicy (okolice Główczyc), są częstym elementem krajobrazu.

Zdjęcia wzgórza z dawnym niemieckim cmentarzem i kurhanami (prawdopodobnie)

Jadę dalej, mijam senną wioskę Równo, kierując się na malutką wioseczkę Rówieńko. Po przejechaniu około 1.5 km, po prawej stronie drogi rozpoczyna się ciąg stromych wzgórz. Wspinam się na szczyt wzniesienia szukając grodziska. To właściwie jedno rozległe wzgórze z kilkoma kulminacjami. Po kilkunastu minutach poszukiwań, w najgęściej zarośniętym miejscu trafiam na leśną dróżkę prowadzącą wprost na grodzisko. I tu uwaga - latem to miejsce jest prawdopodobnie bardzo mocno zarośnięte, dlatego polecam wycieczkę jesienną lub wczesnowiosenną porą roku. Majdan gęsto porastają krzaki i młode drzewka, ale późną jesienią widać wyraźnie pozostałości dawnych wałów Od północnej strony wzgórza, z wałów grodziska rozpościera się fantastyczny widok na okolice.

Droga prowadząca na grodzisko

Zdjęcia wałów grodziska, widać jak gęsty jest w tym miejscu młody las. 

Widok z wałów grodziska...

To dobre miejsce na krótki odpoczynek i kontemplacje tego efektownego grodziska. Jest późna jesień, niedługo nadejdzie, zmierzch więc czas ruszać w drogę powrotną. Na pewno powrócę w tym roku w te okolice - czeka tu na mnie jeszcze niejedno grodzisko.

Mostek nad dawną linią kolejową

 

piątek, 25 marca 2016, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Sycewice

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sycewice Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest kilkaset metrów na południowy wschód od centrum w

  • Grodzisko Podole Wielkie

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Podole Wielkie Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Jadąc drogą z Stowęcina do Pobłocia zatrzymujemy się około 500 metr

  • Grodzisko Rowokół

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Rowokół (Smołdzino) Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Do zwiedzenia mamy dwa grodziska. Najlepiej zaparkować samochó