Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Owidz

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Owidz
Woj. Pomorskie
Powiat: Starogardzki
Jak dotrzeć: Grodzisko znajduje się nad rzeką, na obrzeżach wioski. Na pewno nie zabłądzimy - kilka drogowskazów poprowadzi nas we właściwym kierunku.
Atrakcyjność grodziska: 4
Stan grodziska: Grodzisko położone jest w zakolu rzeki Wierzyca. Obiekt usytowany jest na morenowym wzgórzu, które zostało mocno przeprofilowane przyjmując charakterystyczny kształt dla grodzisk wyżynnych. Stoki wzgórza są bardzo strome zbudowa wały grodu.  Obszerny i płaski szczyt wzgórza zajmował majdan grodziska. Rozmiary wzgórza to 150 metrów na 50 metrów. Na grodzisku funkcjonuje obecnie coś w stylu skansenu. Częściowo zrekonstruowano wał grodziska, bramy oraz kilka chatek konstukcji zrębowej.


Powyżej widok grodziska na mapie z warstwą ukształtowania terenu

Badania Archeologiczne: Historia obiektu swoim początkami sięga XI wieku. Prawdopodobnie gród zostało założone przez Piastów, po podbiciu Pomorza i zniszczeniu ośrodków plemiennych. Gród funkcjonował do połowy XII wieku.
Opis wycieczki: Grodzisku w Owidzu jest zdecydowanie odmienne od większości odwiedzanych przeze mnie miejsc. W Owidzu zrobiono częściową rekonstrukcje grodu i swoim charakterem przypomina np grodzisko w Sopocie. Niedaleko grodziska funkcjonuje niewielkie muzeum, restauracja oraz amfiteatr. Całą inwestycje - jak to często bywa w takich przypadkach - mocno wspierała UE. Mam mieszane uczucia odwiedzając takie miejsca. Z jednej strony wolę grodziska pozostawione w stanie naturalnym (np. pobliski obiekt nad jeziorem Zduńskim), ale z drugiej strony odbudowany wał grodziska, brama itd pozwala pokazać turystom jak funkcjonowały i wyglądały takie miejsca. Grodzisko zostało zrekonstruowane z rozmachem - długa linia wałow, bramy oraz chatki robią wrażenie. 
Sporo zrobiony by przyciągnąc turystów - grodzisko posiada nawet własną stronę www.owidz.pl, a na samym grodzisko odbywa się sporo imprez. Synowi wyjątkowo
podobało się to grodzisko - stwierdził, że najciekawsze na jakim był :-).

Wzgórze grodziska prezentuje się imponująco.

 

 

 Powyżej zamieściłem zdjęcia wnętrza chat postawionych na grodzisku. W jednej z nich odtworzono średniowieczne narzędzia np. imadło pomagające podczas obróbki różnych przedmiotów. Równie  ciekawie prezentuje się srednioweczna wiertarka oraz coś na kształt 'tokarki'.

Przewodnik, który oprowadzał nas po grodzisku zapewniał, że starano się możliwie wiernie odtworzyć zrębowe chaty znajdujace się na majdanie, jak również wały o konstrukcji skrzyniowej. Jeśli chodzi o wały - oryginalne wały były na pewno wyższe, ale w tym wypadku na pewno zadecydowały koszty rekonstrukcji. Obiekt jest bardzo ładnie położony w zakolu Wierzycy, z odbudowanych wałów mamy piękny widok na rzękę. Grodzisko dostępne było od strony lądu tylko z jednej strony i tam właśnie wał jest najwyższy.

Widok z wałów grodziska, po lewej stronie widać starorzecze Wierzycy.Z tego co zapowiada przewodnik - na majdanie zostanie wybudowanych więcej chat zrębowych tak, żeby rekonstrukcja wiernie odpowiadało swojemu średnowiecznemu pierwozorowi. Ciekawa jest również historia grodziska - obiekt jest stosunkowo 'młody'. Gród został wybudowane przez pierwszych Piastów, w celu umocnieniu swojego panowania na pomorzu. Grodzisko zostało spalone podczas wyprawy Władysława Hermana, który ponownie przyłączył Pomorze. Ważniejsze grody Pomorza zostały obsadzone przez nową 'załogę', pozostałe grody zostały spalone. Dopiero jego syn Bolesław Krzywousty na trwale przyłącze Pomorze do Polski

Meandrująca rzeka Wierzyca sprzyjała budowie obiektów obronnych. W najbliższym czasie czeka mnie wcieczka na inne grodzisko położone nad tą rzeką o tajemniczej nazwie 'Zaklęta góra' :-)

 

niedziela, 09 marca 2014, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Sycewice

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sycewice Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest kilkaset metrów na południowy wschód od centrum w

  • Grodzisko Równo

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Równo Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Z miejscowości Równo kierujemy się polną drogą na północ w kierunku przysiół

  • Grodzisko Rumsko

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Rumsko Woj . Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 213 w kierunku zachodnim od strony Główczyc, mijamy po prawe

Komentarze
Gość: Kaspian, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/04/25 21:33:02
Witam serdecznie. Bardzo się cieszę, że Owidz znalazł się na Pańskim blogu. Co do chat na majdanie - fajnie gdyby pojawiły się tam kiedyś półziemianki - pokazały by różnorodność takich miejsc.

Pozdrawiam serdecznie - Przewodnik z Owidza.
-
2014/04/26 20:16:57
No to trzeba działać, ten sezon dopiero się rozkręca :-)
Pozdrawiam Mariusz