Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Ciecholewy

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ciecholewy/Zduny
Woj. Pomorskie
Powiat: Starogardzki
Jak dotrzeć: Grodzisko leży na północno-zachodnim brzegu jeziora Zduńskiego. Najbliższą miejscowością są Ciecholewy. My wybraliśmy się na grodzisko z miejscowości Zduny, objeżdrzając jezioro dookoła rowerami. Zdecydowanie polecam taką przejażdżkę (ewentualnie spacer) wokół tego leśnego jeziora
Atrakcyjność grodziska: 5
Stan grodziska: Grodzisko nad jeziorem Zduńskim jest bardzo dobrze zachowane. Obiekt położony jest nad samym brzegiem jeziora, a z jednej strony grodzisko opływa nieduży strumień. Jego wąwóz tworzy naturalna fosę - budowniczowie grodziska musieli wykopać tylko jej druga połowę. Obiekt broniony jest bardzo wysokim, kilkumetrowym wałem ( mierząc od poziomu majdanu). Od strony północnej (tam gdzie grodzisko opływa strumień) znajduje się dodatkowy wał. Prawdopodniej w tym miejscu  znajdowała się brama grodziska.

 

 

Widok grodziska na mapie z ukształtowaniem terenu

Badania Archeologiczne: Grodzisko jest datowane na VII-IX wiek. Niestety nie posiadam informacji na temat badań tego grodziska.

Opis wycieczki:  Korzystając z tego, że pogoda tej zimy jest bardziej wiosenna niż zimowa, wybraliśmy się z synem na rowerowy przejażdżkę wokół jeziora Zduńskiego. To pięknie położone, rynnowe jezioro otoczone jest ze wszystkich stron lasami. Mamy środek zimy a temperatura 10 na plusie i świeci słonko. Pierwszą atrakcją wycieczki była grupa starych, kilkusetletnich dębów rosnących nieopodal leśniczówki.

 

Droga  cały czas trzyma się brzegów jeziora, które jest jeszcze skute lodem. Tylko lód na jeziorze przypomina nam, że mamy środek zimy. Na północnym krańcu jeziora trafiamy na pomnik, z datą 1945 . Ten piękny las posiada niestety mroczną przeszłość. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zamordowali w tym lesie kilka tysięcy ludzi. Ten pomnik związany jest prawdopodobnie z tymi dramatycznymi wydarzeniami.

Okrążając jezioro naszą drogę przecina niewielki strumień. Idąc wzdłuż tego strumienia w kierunku jeziora trafiamy na grodzisko. Strumień opływa pozostałości dawnego grodu tworząc naturalną fosę. Budowniczowie grodziska doskonale wykorzystali naturalne walory obronne tego wzgórza. Minęło 1000 lat, a wygląd tego miejsca prawdopodnie nie uległ  dużym zmianom. Założenie obronne posiada wysokie wały sięgające kilku metrów licząc od poziomu majdanu. Grodzisko od strony północnej posiada podwójny wał. Tutaj zapewne znajdowała się brama grodziska, a ten wał dodatkowo zabezpieczał grodzisko. Z wysokich wałów rozpościera się piękny widok na jezioro Zduńskie. Od strony jeziora wały grodziska sięgają 10 metrów.  Tutaj urządzamy sobie z synem drugie śniadanie. 

Powyżej zdjęcia wzgórza grodziska.

 

Widok na wklęsły majdan grodziska.

 

Korona wałów.

 

Widok z wałów grodziska. 

Zastanawiające jest datowanie grodziska tzn. określenie końca funkcjonowania grodu na IX wiek. Duża liczba pomorskich grodzisk (np. Otomin) pochodzące z okresu plemiennego nosi ślady zniszczeń datowanych na X wiek. Badacze wiąża ten fakt z podbojem Pomorza przez Mieszka I. Nie wiem na ile dokładnie robione było datowanie, ale być może grodzisko przestało funkcjonować właśnie po zdobyciu Pomorza przez pierwszego władcę Polski. Takie grodziska to nieme pomniki naszej najdawniejszej historii.  

Wypadem na grodzisko nad jeziorem Zduńskim rozpoczynam cykl wycieczek na grodziska położone w okolicy Storogardu Gdańskiego oraz Pelplina. Zaczynając w Ciecholewach, będę kierował się nad rzekę Wierzycę, gdzie znajduje się kilka interesujących obiektów. 

sobota, 01 marca 2014, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Sycewice

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Sycewice Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest kilkaset metrów na południowy wschód od centrum w

  • Grodzisko Równo

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Równo Woj. Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Z miejscowości Równo kierujemy się polną drogą na północ w kierunku przysiół

  • Grodzisko Rumsko

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Rumsko Woj . Pomorskie Powiat: Słupski Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 213 w kierunku zachodnim od strony Główczyc, mijamy po prawe