Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Pruskie wały w Jerzwałdzie

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Jerzwałd
Powiat: Iławski
Jak dotrzeć: Jadąc drogą Susz-Jerzwałd w odległości 1,6 km od leśniczówki Jerzwałd zatrzymujemy samochód i kierujemy się leśną drogą w lewo. Idąc cały czas prosto po przejsciu około 1-1,3km docieramy do wału.
Atrakcyjność grodziska (wału): 3+ (i 5 za malownicze krajobrazy)
Stan grodziska: W tym przypadku mam do czynienia raczej z wałem niż grodziskiem. Wał jest wysoki na 1-2 metry w zależności od miejsca. Wałowi towarzyszy niezbyt głębobka fosa. Wał jest badzo dobrze za zachowany i ma długość około 400-500 metrów.
Badania Archeologicznie: Przypuszczam, że miejsce to nie było badane. Prawdopodobnie są to pruskie wały podłużne.
Opis: Zimą w tym roku zapadłem w sen zimowy - tzn odpuściłem grodziska. Ale gdy tylko zaczął topić się śnieg ruszam w trasę. I tak na początek wziąłem, temat który intrygował mnie już od kilku lat. Na dwóch mapach znalazłem oznaczenie prawdopodobnego grodziska w lasach przy drodze Susz- Jerzwałd. Szperając po internecie w poszukiwaniu informacji, trafiłem jedynie na informacje, że w pobliżu Jerzwałdu znajdują się wały. Na niemieckich mapach sztabowych miejsce oznaczone było jako Alte Schanze  co było bardzo obiecujące. Znając dokładność tych map byłem pewien że coś ciekawego tam znajdę. W chłodny, kwietniowy poranek wyruszyłem zatem na "łowy" - uzbrojony w aparat fotograficzny, kijki trekkingowe i niezawodny Gps w telefonie, który już kilka razy bardzo mi pomógł. Tak też stało się i tym razem. Dróg w lesie jest wiele, tylko trzeba wiedzieć którą wybrać. Zaznaczyłem ją sobie wcześnie na mapie w telefonie, więc już wiedziałem, że przynajmniej ze startem nie będzie problemu. Warunki błotno-śniegowe okazały się dużo lepsze niż myślałem - w lesie było trochę śniegu, ale ogólnie było całkiem sucho. Po przejściu około 1 km, w lesie mamy małe skrzyżowanie leśnych dróżek.Idę jeszcze ze 200 metrów prosto i droga przecina wyraźny w terenie wał. Prawdopodobnie jest to jeden z pruskich wałów, które miały chronić granice terytoriów. Wał jest doskonale zachowane, ma wysokość od 1 do 2 metrów. Wał ciągnie się od jeziora Zdryńskiego do jeziora Karpiarnia (obecenie to raczej bagna).

 

 

Powyżej zdjęcia wału w okolicach Jerzwałdu, na pierwszy zdjęciu kraniec wału dochodzący do jeziora. 

Wał przecina jedna, prawdopodobnie bardzo stara droga. Przypuszczam,  że była to jedna z niewielu dróg przecinająca bagna i małe jeziorka. Wał został utworzony pomiędzy tymi jeziorami by bronić właśnie tej drogi. Teren za wałem gwałtownie opada i kończy się z jednej strony bagnami Karpiarni z drugiej strony rzeczką/kanałem wypływającym z jeziora Zdryńskiego. Jest tylko jedna droga która przecina bagna i ostro wspina się na wzgórze po drugiej stronie. Jezioro Zdryńskie jest bardzo urokliwe- takie leśne oczko- prawie całe pokryte lodem. Karpiarnia to w tej chwili bagna ciągnące się aż do jeziora Gaudy.

Strome  zbocza wzgórza na którym znajdują sie wały.

Bardzo zastanawiał mnie równy kanał który wychodził z jeziora Gaudy w kierunku Karpiarnii. Bardzo 'podejrzane' były jego bardzo nienaturalnie równe brzegi oraz stosunkowo duża szerokość. Chwilę pogrzebałem w internecie i już mam. Ten kanał faktycznie zostały sztucznie wykopany i stanowi część tzw. kanału jerzwałdzkiego. To dość tajmniczy obiekt, którego celem było być może zatopienie w czasie wojny terenów Kamieńca i Susza - różnica poziomów pomiędzy jeziorami Jeziorak i Gaudy to aż 6 metrów.Więcej informacji na temat kanału jerzwałdzkiego można przeczytać pod tym linkiem

Powyżej zdjęcia kanału jerzwałdzkiego. Jak widać bobry nie próżnują :-)

 

Równiutkie brzegi kanału najlepiej widać na tym zdjęciu.

Jak widać w miejscu tym splata się historia średnowieczna z historią trochę nowszą :-) Historia zostawia na ziemi swoje subtelne ślady - w przypadku plemion pruskich historia ta zakończyła się dramatycznie.
Wracając do tematu pruskich wałów, położenie między jeziorami jest dość typowe dla tego typu obiektów - to miejsce, którym wróg mógł stosunkowo łatwo wtargnąć na terytorium przeciwnika. Dlatego takie miejsca Prusowie starali się zabezpieczaći wałami. Więcej na temat tego typu obiektów obronnych można przeczytać na tej stronie Podobny obiekt ma się znajdować w pobliżu jeziora Witoszewskiego ( również w okolicach Jerzwałdu)- kolejny cel ustawiam w kolejce :-). Jeśli ktoś zwiedzał grodziska wały i inne ciekawe miejsca z okolic Jerzwałdu lub Zalewa, proszę o kontakt mailowy.

Stara droga przecinająca wał 

Czyj to ślad ? Zwierz musiał być  niemały.

 

 

 

czwartek, 18 kwietnia 2013, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Bogdany

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Bogdany Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Braniewo Jak dotrzeć: Z Fromborka kierujemy się do wsi Bogdany. Zaraz za mostkiem nad

  • Grodzisko Grazymy

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Grazymy Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Olsztyński Jak dotrzeć: Należy zjechać z drogi numer 16 (Ostróda-Olsztyn),kierując si

  • Grodzisko Ornowo

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ornowo/Lesiak Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Ostróda Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest blisko zachodniego brzegu jeziora