Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Gutowo

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Gutowo
Woj. Warmińsko-Mazurskie
Powiat: Iławski
Jak dotrzeć: Grodzisko położone przy drodzo z Gutowa do Rumian. Grodzisko jest doskonale widoczne na satelitarnych mapach Google'a. Jadąc tą drogą nie sposób nie zauważyć tego grodziska.
Atrakcyjność grodziska: 5
Stan grodziska: Pięknie zachowane grodzisko. Pagórek grodzisko wznosi się na wysokość kilkunastu metrów. Z jednej strony wał jest podwójny, z trzech pozostałych pojedynczy. Majdan grodziska tworzy głęboką i pofałdowaną nieckę. Wały wzoszą się ponad majdan grodziska na wysokość około 3-4 metrów. Najbardziej monumentalne spośród grodzisk ziemii Lubawskiej.
Badania Archeologicznie: Z tego co zdołałem dowiedzieć się na internecie (http://www.nowemiasto.com.pl/gminy/?grodziska,22,,,2) grodzisko jest jednym najstarszych grodzisk ziemi lubawskiej.Użytkowane było w IX-XI wieku przez zamieszkujące te ziemie pruskie plemie Sasinów.

Opis: Grodzisko odwiedziłem z moim siostrzeńcem podczas jednego z jesiennych wypadów. To jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej atrakcyjnych grodzisk pruskich, jakie do tej pory widziałem. Grodziska nie sposób przegapić - monumenatalne wały, wyraźnie płaski wierzchołek pagórka i od razu wiemy  że dobrze trafiliśmy.

Powyżej zdjęcie grodziska widziane z drogi do Gutowa.

 

Pagórek grodziska jest bardzo stromy, powyżej zdjęcia z podejścia

 

 Zdjęcie pozostałości pierwszego wału.

Grodzisko otoczone jest polem rolnym i położone jest na prywatnych gruntach jednego z gospodarzy, ale dostęp do niego jest raczej swobodny. Pagórek grodziska jest bardzo stromy, porośnięty z jednej strony młodymi brzóskami. Właśnie od tej strony wchodzimy na grodzisko. Grodzisko ma niejednolitą stromiznę, wyraźnie widać, że pagórek był sztucznie formowany.
Wchodzimy na nieduży płaski taras który z jednej strony, który z jednej strony otoczyny jest wałem a raczej jego pozostałosciami. Prawdopodobnie gdzieś tutaj była brama prowadząca na grodzisko.  Wchodzimy na koronę wałów grodziska. Pagórek góruje nad najbliższą okolicą, widoki to nasza  nagroda za krótkie ale strome podejśćie. Majdan grodziska tworzy głęboką nieckę, leży około 3-4 metrów poniżej korony wałów.

Wały i majdan grodziska wydziane z przeciwległych końców grodziskaNa szczycie wału, mój siostrzeniec, widać w skali ja potężne są wały.

 

Grodzisko pokryte jest niedużymi kamieniami, dlatego tak dobrze znosi upływ czasu. Robimy krótki spacer wzdłuż wałów grodziska, krajobraz wokół trochę rolniczy ale i tak jest ładnie.  Miejsce zdecydowane warte odwiedzenia,  warto zjechać z głównych dróg żeby obejrzeć jedno z najbardziej efetkownych pruskich grodzisk. Tym bardziej, że obiekt znajduje się kilkadziesiąt metrów od drogi.

 

 Widoczek z wału,obiekt wyraźnie góruje nad okolicą. Wróg nie mógł się podkraść niepostrzeżenie. Powyżej seria zdjęć grodziska z widzianego z pewnej odległości. Ciekawie musiało wyglądać  z  drewnianą palisadą.

 Grodzisko w Gutowie tak jak kilka innych ziemii lubawskiej miało zapewne za zadanie bronić pruskie pogranicze. Żeby tak można było się cofnąc w czasie na kilka chwil to miejsce w czasach swojej świetności .

 

 

wtorek, 27 grudnia 2011, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Bogdany

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Bogdany Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Braniewo Jak dotrzeć: Z Fromborka kierujemy się do wsi Bogdany. Zaraz za mostkiem nad

  • Grodzisko Grazymy

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Grazymy Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Olsztyński Jak dotrzeć: Należy zjechać z drogi numer 16 (Ostróda-Olsztyn),kierując si

  • Grodzisko Ornowo

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ornowo/Lesiak Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Ostróda Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest blisko zachodniego brzegu jeziora