Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Łodygowo

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Łodygowo
Woj. Pomorskie
Powiat: Iławski
Jak dotrzeć: Od strony Prabut kierujemy się na Kołodzieje, następnie na Kisielice.Zatrzymujemy się jakieś 500 metrów przed wioską.Po prawej stronie mamy jezioro Łodygowskie. Na dwóch wyspach znajdują się dwa grodziska.
Stan grodziska: Pierwsze grodzisko znajduje się na większej wyspie, której strome brzegi wieńczy niewielki wał.  Wyraźnie widać ślady bramy, do grodziska prowadził długi most (ślady mostu były widoczny po 'spuszczeniu' wody z jeziora). Na wyspie znajduje się kilka starych drzew. Drugie grodzisko znajduje się na wyspie o znamiennej nazwie Kurhan. Na tej wyspie był posadowiony krzyżacki gródek strażniczy. Wyspa jest bardzo mała (średnica około 30 metrów licząc majdan grodziska, bardzo stroma i wysoka (wysokość oceniłbym miarą 'na oko' około 10 metrów.
Atrakcyjność grodziska: 5
Badania archeologiczne/historia grodziska: Grodziska datowane są na wiek VIII-XIv wiek. Aktualnie nie mam przy sobie katalogu stanowisk archeologicznych, ale  o ile dobrze pamiętam grodzisko na większej wyspie to grodzisko pruskie, natomiast grodzisko na mniejszej wyspie to pozostałość gródku krzyżackiego.
Opis wyprawy: Na grodziska w Łodygowie ostrzyłem sobie  ząbki już od dłuższego czasu. Grody zostały zbudowane na dwóch wyspach tego jeziora, co stanowi o uroku tych miejsc. Niestety w normalnym sezonie potrzebny jest co najmniej kajak żeby się tam dostać, a jezioro łodygowskie nie jest jakimś turystycznym jeziorem- więc wypożyczalni kajaków brak. Innym sposobem zwiedzenia grodzisk jest wyprawa  po lodzie w czasie  surowej zimy i trzaskającego mrozu. I tak właśnie  było w zimie 2010-2011 a dokładniej w  lutym 2011, stabilne -10 stopniżi stosunkowo niedużo sniegu.  Miałem co prawda trochę stracha, bo zupełnie nie znałem tego jeziora. Postanowilem być maksymalnie ostrożny - początkowy miałem plan przejścia tylko na większą wyspę ponieważ wyspa ta znajdowała się kilkadziesiąt metrów o brzegu. Stukając kijkami trekkingowymi przed sobą starałem się wybadać  grubość lodu. Lód wyglądał stosunkowo pewnie i szybko dotarłem na wyspę . Wyspa ma strome brzegi, prawdopodobnie troche sztucznie uformowane tak żeby zrobić ją trudniejszą do zdobycia. Na samym szczycie wyspy widać ślad niewielkiego wału  oraz uformowany majdan grodziska. Wyspa prezentuje się bardzo dziko, dużo krzewów i kilka starych drzew. W zimie prezentuje się jak z obrazów Fredricha  - dziko i tajmniczo.

Zdjęcia pierwszej wyspy, widać jak gęsto porosły ją krzewy.

Slady niewielkie wału

Widok z większej wyspy na wyspę-kurhan.

 Latem prawdopodobnie wyspa jest bardzo gęsto porośnieta i ciężko byłoby wejść na jej szczyt. Z jednej strony wyspa jest wyraźnie wypłaszczona  i tam była brama do grodziska oraz długi most, który łączył wyspę z brzegiem.

Jeszcze bardziej intrygująco wygląda druga wyspa,  ma bardzo dziwny kształt jest mała i bardzo wysoko. Jej nazwa - Wyspa Kurhan- bardzo do niej pasuje, widać od razu że ukształtowała ją w dużej mierze ludzka ręka. Wyspa ma wysokie około 8-10 metrowej wysokości brzegi, lekko wkleśniety znamiennie pofałowany środek.  Na brzegach majdanu znajdował sie niewielki wał. Jeszcze nigdy nie widzałem takiego grodziska, jak na tak nieduża wyspę jest ona bardzo stroma, wysoka  i idealnie ogrągła. To na niej krzyżacy zbudowali swoją strażnice.

Zdjęcia mniejszej wyspy.

Na początku stwierdziłem, że nie będe jednak ryzykował wycieczki na drugą wyspę pownieważ jest ona oddalanona o kilkaset metrów od brzegów. Gdy wracałem z większej wyspy zauważyłem na śniegu stosunkowo swieże ślady, które prowadzily w strone wyspy-kurhan. Wykorzystałem więc 'przetarty' szlak i niewiele ryzykując dotarłem do tej frapującej wyspy.

Zdjecią powyżej przedstawiają majdan grodziska na mniejszej wyspie

Pomimo braku jakichś spektakularnych wałów i fos oba grodziska są bardzo ciekawe. Oczywiście nikogo nie zachęcam do takich samotnych eskapad po lodzie, jest to bardzo ryzykowne.

 

 

 

wtorek, 19 lipca 2011, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Bogdany

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Bogdany Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Braniewo Jak dotrzeć: Z Fromborka kierujemy się do wsi Bogdany. Zaraz za mostkiem nad

  • Grodzisko Grazymy

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Grazymy Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Olsztyński Jak dotrzeć: Należy zjechać z drogi numer 16 (Ostróda-Olsztyn),kierując si

  • Grodzisko Ornowo

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ornowo/Lesiak Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Ostróda Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest blisko zachodniego brzegu jeziora