Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Stradów

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Stradów
Woj. Świętokrzyskie
Powiat: Kazimierski
Jak dotrzeć: We wsi Stradów jest parking dla turystów odwiedzających grodzisko, dodatkowo są drogowskazy.
Stan grodziska: Grodzisko charakteryzuje się zróżnicowanym stanem zachowania. Główny gród jest bardzo dobrze zachowany, natomiast podgrodzia charakteryzują się różnym stanem zachowania. Podgrodzia są regularnie rozorywane co wpływa na stan zachowania wałów podgrodzi. Grodzisko wraz z podgrodziami zajmuje około 25 hektarów i jest jednym z największych polskich grodzisk.
Atrakcyjność grodziska: 5+
Badania archeologiczne/historia grodziska: Grodzisko datowane na wiek VIII-XI wiek. Grodzisko było zamieszkałe przez plemie Wiślan i z pewnością było jednym z ich najważniejszych ośrodków. Z informacji, które zdobyłem grodzisko zostało zbadane tylko w niewielkim stopniu. Więcej informacji można znaleźć w tym miejscu.
Opis: Grodzisko odwiedziłem z rodziną podczas wakacji spędzonych w Górach Świętokrzyskich. Grodzisko uchodzi za największe w Polsce, więc nie mogłem przegapić takiej okazji. Rzeczywiście jest  wielkie i a jego fortyfikacje robią wrażenie. Zajmuje bardzo duży teren około 25 hektarów razem z  trzema podgrodziami również otoczonych wałami. Wielkość wałów w najwyższych miejscach dochodzi do kilkunastu metrów. Widać również pozostałości
systemu dróg dochodzących do grodziska.

Powyżej  systemy starych dróg (bramne) wchodzące na podgrodzia.

Główne grodzisko, widziane  z jednego z podgrodzi.

Potężne wały głównego grodziska.

Piękne widoki z wałów grodziska. Wzgórze na którym leży grodzisku zdecydowanie góruje nad okolicą.

Kolejny widoczek z wałów grodziska, poniżej w oddali system dróg w dolinkach.

Powyżej trzy zdjęcia wałów i fosy grodziska.

Niestety podgrodzia są systematycznie rozorywane co wpłwa na stan całego obiektu. Z wałów grodziska mamy wspaniały widok na okolice, podobono podczas idealnej pogody widać stąd szczyty tatr. Pozostaje caly czas zagadką jaką rolę pełniło w państwie Wiślan, rozmiary obiektu świadczą o tym, że musiał być to bardzo ważny gród. Grodzisko jest bardzo spektakularne, wielka szkoda że region swiętokrzyski nie promuje go jako wielkiej atrakcji turystycznej.

niedziela, 06 marca 2011, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Mokrzk

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Mokrzk Woj. Mazowieckie Powiat: Płocki Jak dotrzeć: Jadąc drogą nr 60 w kierunku Bielska wypatrujemy grodziska po lewej stroni

  • Grodzisko Suraż

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Suraż Woj. Podlaskie Powiat: Białostocki Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest przy Rynku Kościelnym, w centrum miasta nad b

  • Grodzisko Dębno

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Dębno Woj: świętokrzyskie Powiat: Bodzentyn Atrakcyjność grodziska: 3 Jak dotrzeć: Jadąc drogą od Nowej Słupi wjeżdzając do w

Komentarze
2011/10/04 10:05:38
Zgadzam się z tą 5+ za atrakcyjność. Dla mnie Stradów to miejsce szczególne od 12 roku życia, kiedy po raz pierwszy przeczytałem o jego istnieniu. Co do propagowania: jest już olbrzymi postęp, jeszcze na początku XXI wieku nie było tu nic, a teraz są tabliczki informacyjne,, nowa - choć wąska - droga asfaltowa i parking.
-
2011/10/05 22:40:57
Witam,
Stradów faktycznie robi duże wrażenie, piękny widok na okolice z wałów i no same rozmiary grodziska. Z tego co wiem nie jest do końca pewne jaką rolę pełnił w państwie Wiślan. Slabe wrazenie robily tylko te rozorane podgrodzia. Poleca Pan może jakieś ciekawe grodziska do odwiedzenia ?
Pozdrawiam Mariusz
-
2011/10/08 22:35:56
W okolicy Stradowa jest ich kilka (tych łatwo zauważalnych). To obszar bardzo starego osadnictwa. Na mnie duże wrażenie poza Stradowem (który nie ma moim zdaniem poważnego konkurenta w całej Polski) zrobiło grodzisko na górze Chełmo (323 m n.p.m) w pow. radomszczańskim (choć to obiekt innego typu niż Stradów).

O roli Stradowa w państwie Wiślan faktyczne niewiele wiemy. Ciekawa jest jednak koncepcja prof. Buko jakoby stanowił gród graniczny między Wiślanami i Lędzianami, co oprócz faktu gęstego okolicznego osadnictwa wymusiło budowę tak potężnego obiektu.
Trochę więcej (choć w wielkim skrócie) pisałem tu hanys1920.blox.pl/tagi_b/169409/Stradovius-o-Stradowie.html
-
2011/10/16 09:36:58
Poczytałem sobie o grodzisko na górze Chełmo - faktycznie brzmi ciekawie. Na pewno
przy okazji odwiedzę to grodzisko
Ja w tym znowu ruszam na grodziska standardowo na kaszuby, mam nadzieje że
odwiedze kilka ciekawych miejsc.
Pozdrawiam Mariusz