Autor: Mariusz
Kontakt: e-mail: allegro@horbit.pl

Jeśli znają Państwo jakieś ciekawe
grodziska lub interesujące miejsca
mają pytania lub uwagi
proszę o kontakt.
Blog > Komentarze do wpisu

Grodzisko Wały Tolkmita

Nazwa/Najbliższa miejscowość: Wały Tolkmita/Tolkmicko
Woj Pomorskie
Powiat: Elbląski
Jak dotrzeć: Grodzisko oznaczone na wielu mapach. Znajduje się w odległości około 2-3 km od Tolkmicka i około 300 metrów od czerwonego szlaku kopernikowskiego.
Stan grodziska: Grodzisko bardzo dobrze zachowane. Położone na wysoczyźnie elbląskiej, pomiędzy jarami i stromymi wskórzami. Teren wybitnie obronny, grodzisko zajmuje jedno ze wzgórz. Otoczone bardzo wysoki wałem (do 7 metrów) oraz równie głęboką fosą. Dodatkowo widać podniesiony teren podgrodzia oraz wały dodatkowo broniące grodziska. Rozmiar grodziska to około 150 metrów na 300. Centralny majdan grodziska ma wymiary 50x60 metrów.
Atrakcyjność grodziska: 5+
Badania archeologiczne/historia grodziska: Liczne badanie grodziska, grodzisko użytkowane poczynając od kultury łużyckiej a kończąc na pruskiej.
Opis: To trzecie z grodzisk, które odwiedzamy podczas wypadu Elblag. Wyprawę kończymy własnie w Tolkmicku. Idziemy czerwonym szlakiem Kopernikowskim. Szlak zapewnia nam wspaniałe widoki. Poniżej parę fotek ze szlaku:

Na 2-3 km przed Tolkmickiem odbijamy około 300 metrów w prawo wchodząc pomiędzy zalesiona wzgórza i wąwozy. Na jednym z takich wzgórz trafiamy na grodzisko zwane potocznie Wałami Tolkmita. Całe grodzisko porośnięte jest gęstym bukowym lasem. Rejon jest bardzo pofałdowany, poprzecinany jarami i wąwozami. Przed właściwym grodziskiem zauważyłem podwyższenie terenu - to prawdopodobnie teren osady podgrodowej lub ślady dodatkowych umocnień. Samo grodzisko otoczone jest potężnym wałem a następnie głęboką fosą. Rozmiary wałów przypominają mi wały z grodziska w Klasztorku.

 

Powyżej na zdjęciach  wały grodziska Tolkmita.

Ciekawie wygladają wały odchodzące w bok od grodziska, widać tam wyrwę w wałach. Nie wiem tylko czy to współczesny przekop wału czy pierwotna brama grodziska. Widać wyraźnie że w tym miejscu grodzisko kontrolowało ważny szlak handlowy. Spaceruję głównymi wałami grodziska- to piękne miejsce, zresztą jak cała wysocczyzna elbląska. To jedno z najbardziej efektownych grodzisk na jakim byłem. Z Wałami Tolkmita związanych jest kilka ciekawych legend, między innym o rodzeństwu Tolko i Micie.

Figurka i mury dawnego opactwa franciszkanów w Kadynach.

 

środa, 16 lutego 2011, kajakowiec

Polecane wpisy

  • Grodzisko Bogdany

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Bogdany Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Braniewo Jak dotrzeć: Z Fromborka kierujemy się do wsi Bogdany. Zaraz za mostkiem nad

  • Grodzisko Grazymy

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Grazymy Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Olsztyński Jak dotrzeć: Należy zjechać z drogi numer 16 (Ostróda-Olsztyn),kierując si

  • Grodzisko Ornowo

    Nazwa/Najbliższa miejscowość: Ornowo/Lesiak Woj. Warmińsko-Mazurskie Powiat: Ostróda Jak dotrzeć: Grodzisko położone jest blisko zachodniego brzegu jeziora